Nichia – światowy producent LED zapowiada nowe LED UVB (308 nm) i LED UVA (330 nm)
Hodowla gadów, płazów i niektórych innych egzotycznych zwierząt wymaga zapewnienia im optymalnych warunków życia, w tym odpowiedniego oświetlenia UVB. Dotychczas hodowcy opierali się na świetlówkach (T5, T8 i CFL) lub lampach wyładowczych (rtęciówki i metalohalogeny), jednak w związku ze zbliżającym się zakazem produkcji i importu tych lamp na terenie Unii Europejskiej istnieje obawa, że hodowcy zostaną bez lamp UVB koniecznych do zdrowego rozwoju wielu zwierząt. Firma Nichia, światowy lider w produkcji diod LED, zadeklarowała wprowadzenie na rynek diod LED UVB (308 nm) i LED UVA (330 nm) jeszcze w tym miesiącu (marzec 2024 r.), które w przyszłości być może będą mogły posłużyć jako podzespół lamp LED UVB dla gadów.
Dlaczego jest to ważne?
Promieniowanie UVB jest kluczowe dla wielu gatunków hodowanych zwierząt. Zapewnia prawidłową syntezę witaminy D3 naświetlanych zwierząt. Niedobór witaminy D3 zaburza gospodarkę wapniowo-fosforanową i często prowadzi do chorób, z czego najczęściej wymienianą jest metaboliczna choroba kości (ang. MBD). Ograniczenie sprzedaży tradycyjnych lamp UVB na terenie Unii Europejskiej, które ma wejść w życie w lutym 2027 r. pozostawia hodowców zwierząt z obawą, że pozostaną bez lamp UVB. Szybki rozwój nowych technologii jest zatem kluczowy, aby płynnie przejść ze starych technologii na nowe. Zainteresowanie takimi technologiami przez wiodących producentów lamp LED znacznie przyspieszy pojawienie się nowych rozwiązań na rynku i daje nadzieje na wyrobienie się w terminie, jaki narzuciła Unia Europejska.
Przewidywane zalety lamp LED UVB.
O ile wady technologii LED UVB opisaliśmy we wcześniejszych artykułach i na dzień publikacji artykułu (5 Marca 2024 r.) nie ma bezpiecznych lamp LED UVB, które z czystym sumieniem moglibyśmy polecić. To można wysunąć już kilka wniosków, jak LED UVB zmienią świat terrarystyki.
-
Jedna lampa dla wszystkich gatunków zwierząt. Technologia LED znana jest z tego, że wraz z nią pojawiło się wiele nowinek technologicznych jak ściemnianie lamp, albo wybór koloru w przypadku LED RGB za pomocą aplikacji. W przyszłości można zatem spodziewać się, że lampy UVB i ilość UVB będą sterowane za pomocą aplikacji, wystarczy podać gatunek i odległość do wyspy ciepła w aplikacji, a lampa sama dobierze ilość UVB do wybranego gatunku. Być może będzie możliwość także symulacji wschodu i zachodu Słońca.
-
Duża oświetlana powierzchnia. Technologia LED występuje nie tylko pod postacią lamp wkręcanych na gwint E27, ale także w postaci taśm LED. Oznacza to, że można stworzyć całe pokrywy z oświetleniem zawierającym odpowiednie ilości UVB na całej powierzchni terrarium.
-
Powiadomienia o wypaleniu się podzespołu LED, lub o konieczności wymiany. Konieczność wymiany lamp UVB znana jest każdemu i LED UVB zapewne również będą musiały być wymieniane co jakiś czas. Jednak precyzyjniejsze monitorowanie czasu działania lampy umożliwi stworzenie powiadomienia o konieczności wymiany lampy lub jej uszkodzeniu.
Podsumowanie
Technologia LED UVB jest w okresie silnego rozwoju i zanim trafi w nasze ręce powinna pozytywnie przejść szereg testów. W dniu pisania artykułu w sprzedaży nie ma lamp LED UVB bezpiecznych dla zwierząt. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt odradzamy stosowanie tych lamp. Jednakże duże zainteresowanie wśród producentów lamp UVB daje duże nadzieje na powstanie alternatywnej technologii LED UVB do czasu nadejścia zakazu sprzedaży pozostałych lamp UVB takich jak: świetlówki T5, T8, kompaktów, rtęciówek, czy metalohalogenów na terenie Unii Europejskiej w 2027 roku.
Literatura
Liczba wyświetleń: 7242
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.