Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
95
0
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus brevicauda – waran

Varanus brevicauda – waran

Nazwa gatunkowa: Varanus brevicauda (Boulenger, 1898)
Nazwa polska Waran karłowaty
Nazwa angielska Short-Tailed Monitor
Nazwa niemiecka Kurzschwanzwaran
Długość życia 7 lat i więcej.
Aktywność Dzienna
Terrarium Terrarium pustynne
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%

To najmniejszy współcześnie żyjący gatunek warana. Wyglądem i budową ciała nie odbiega od swoich bardziej okazałych kuzynów. O krępej budowie ciała i silnych kończynach, krótkim ogonie (stąd epitet gatunkowy – „krótkoogonowy”), nieprzekraczającym długości tułowia. Ubarwienie od żółtawo-brązowego po czerwonawo-brązowy z licznymi owalnymi plamkami. W warunkach naturalnych wyjątkowo skryty i płochliwy, stąd bardzo rzadko widywany (z obserwacji wynika, że na 1 ha przypada ok. 20 dorosłych osobników). W warunkach niewoli uważany za gatunek dość kontaktowy.

Wygląd

Wygląd samca Długość całkowita 20-23 cm.
Wygląd samicy Długość całkowita 18-21 cm.

Biotop

Suche tereny – półpustynie i pustynie.

Temperatura

24°C-32°C, a pod promiennikiem do 50°C.

Wilgotność

40-50%

Terrarium

Ze względu na często okazywaną agresję w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku problemem może być utrzymanie pary w 1 terrarium, stąd potrzeba zapewnienia im wyjątkowo przestronnego zbiornika, o grubej warstwie podłoża, umożliwiającym kopanie nor. Odpowiednio osadzone i zabezpieczone przed osunięciem się płaskie kamienie czy łupki piaskowca, zasuszony korzeń czy kępa suchej trawy mogą stanowić dopełnienie monotonnego, pustynnego wystroju zbiornika.

Żywienie

Mimo niewielkich rozmiarów i ten gatunek zasługuje na miano drapieżców; w naturze poluje na wszelkiego rodzaju bezkręgowce, małe gady oraz pożera ich jaja, nie pogardzi również znalezioną padliną. W warunkach niewoli będzie akceptował łatwo dostępne owady karmowe i in. bezkręgowce, o odpowiedniej wielkości. Nie stwierdzono aby w warunkach terraryjnych interesował się martwym pokarmem.

Rozmnażanie

Dojrzewają w wieku 1-2 lat (przy długości tułowia ok. 8 cm u samic i 7 cm u samców). Samica zazwyczaj składa 2-3 jaja (wyjątkowo rzadko do 5 jaj) i może ich składać do trzech razy, w ciągu sezonu rozrodczego. Jaja inkubujemy w temperaturze ok. 30°C, przy nieco niższej wilgotności niż w przypadku innych gatunków. Okres inkubacji w takich warunkach trwa 70-100 dni. W 3-4 dni od wyklucia maluchy rozpoczynają pobierać pokarm, a odchowanie ich nie powinno nastręczać żadnych problemów.

Zimowanie

Przed przystąpieniem do rozmnażania powinno zapewnić się i tym waranom kilkutygodniowy okres zimowego odpoczynku ze zmniejszoną temperaturą i nieco krótszym dniem.

Uwagi

Poza Australią mało kto może poszczycić się posiadaniem w swej kolekcji tego gatunku.
Źródła informacji 1. Australian Journal of Zoology.

Liczba wyświetleń: 95

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu