Nazwa łacińska: Cerastes cerastes
Nazwa polska: Żmija rogata
Występowanie
Żmija rogata występuje w Północnej Afryce (Sahara), Maroku, południowo wschodniej części Sudanu oraz na Półwyspie Synaj i w Izraelu.
Podgatunki
Wyróżnia się 4 podgatunk:
- Cerastes cerastes cerastes
- Cerastes cerastes hoofieni
- Cerastes cerastes karlhartli
- Cerastes cerastes mutila.
Biotop
Temperatura w w naturze oscyluje w zakresie 28 do 35°C, a w nasłonecznionych miejscach nawet 40°C. W nocy temperatura spada do 18-21°C. Wilgotność powietrza około 40%.
Cechy charakterystyczne
Niewielka żmija o krótkim i masywnym ciele, pokrytym szorstkimi łuskami – są wyjątkowo chropowate. Ogn żmii jest krótki i cienki.
Głowa żmii jest duża i trójkątna wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Nad oczami znajdują się charakterystyczne dla tego gatunku wyrostki skórne, które przypominają rogi. Ubarwienie tego węża do złudzenia przypomina piasek na którym wąż przebywa, co zapewnia mu doskonały kamuflaż.
Wygląd
Dojrzałe płciowo osobniki osiągają długość w przedziale 40-90cm. Samice są większe i masywniejsze od samców.
Żywienie
Żywi się drobnymi ssakami, jaszczurkami oraz ptakami. W hodowli młode żywią się przede wszystkim oseskami mysimi, większe osobniki zjadają myszy, bądź mniejsze szczurki.
Jadowitość
Stosunkowo silny. Jad tego gatunku jest o działaniu przeciwkrzepliwym, kardiotoksycznym i hemolitycznym. Żmija jednorazowo przy ukąszeniu może wprowadzić 40-70mg jadu przy czym śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to około 40-50mg. Przypadki śmiertelne zdarzają się, ale bardzo rzadko. Czasami po ukąszeniu niezbędna jest amputacja kończyny.
Rozmnażanie
Samica składa średnio od 8 do 25 jaj. Rozwój zarodków trwa około 60 do 90 dni. Młode w chwili wyklucia się z jaj mierzą około 15 cm.
Uwagi
Gatunek tej żmii nie należy do pobudliwych. Zwykle żeby odstraszyć przeciwnika żmija zwija swe ciało w równoległe pętle, pociera energicznie o siebie, wytwarzając trzeszczące dźwięki. Sporadycznie kąsa. Niemniej jednak trzeba zachować należytą ostrożność przy hodowli tego węża, ponieważ ataki są bardzo szybkie.
Opracował: Elapidae
Liczba wyświetleń: 178