Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
869
0
Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma baergi – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Aphonopelma baergi – ptasznik

Gatunek obecnie uznany za nomen dubium.

Literatura

  1. Hamilton, C. A., Hendrixson, B. E. & Bond, J. E. (2016). Taxonomic revision of the tarantula genus Aphonopelma Pocock, 1901 (Araneae, Mygalomorphae, Theraphosidae) within the United States. ZooKeys 560: 1-340. doi:10.3897/zookeys.560.6264

 

Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za nomen dubium

 

Gatunek sklasyfikowany w 1940 roku przez Chamberlin’a, na podstawie samicy. Na wolności występuje w USA (Arkansas). Inna nazwa to Brachypelma baergi. Angielskie nazwy tego ptasznika to Arcansas Ebony Brown Tarantula i Texas Brown Tarantula. W naturze kopią głębokie nory, bądź zamieszkują pod kamieniami.

Tarczka grzbietowa jest żółtawa, odwłok czarny, porośnięty rzadkimi czerwonawymi włoskami, kończyny i nasada kłów jadowych czarne. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Aphonopelma baergi powinna mieć w terrarium dość dużą warstwę podłoża, ponieważ często kopie głębokie nory. Jako kryjówkę można zastosować kawałek kory lub korzenia.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki. W kokonie znajduje się od 200 do 800 jaj. Jest to gatunek długo dojrzewający – samce dojrzewają w wieku około 10 lat, samice rok później. Samice dożywają 25 lat.

Dorosłym pająkom podajemy świerszcze, średniej wielkości karaczany i młodą szarańczę 1-2 razy w tygodniu. Młode i podrośnięte osobniki chętnie jedzą larwy owadów – much i mącznika młynarka. Karmimy je 2-3 razy na tydzień.

Gatunek bardzo rzadki w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
http://www.uark.edu/depts/entomolo/museum/tarantul.html;

Liczba wyświetleń: 869

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu