Genlisea sp. – żenlisea
Wygląd
Wysokość: 8 cm.
Szerokość: 5 cm.
Nasłonecznienie
Wymagają jasnego, ale nie bezpośredniego stanowiska. Dobrze rosną na południowym parapecie, osłonięte od bezpośredniego słońca. Można też spróbować hodować na wschodnim, ale ilość kwiatów będzie znacznie mniejsza. W terrarium lampy powinny być włączone 12 – 14 godzin na dobę.
Podlewanie
Doniczkę z żenliseą najlepiej wstawić do większej doniczki bez otworów odpływowych i tam wlewać wodę, gdyż jej poziom powinien sięgać do 1/2 a nawet do 3/4 jej wysokości.
Wilgotność otoczenia
Bardzo ważna u tych roślin – absolutne minimum to 40%, choć lepiej postarać się o 80% do nawet 100%.
Temperatura
- Temperatura latem: Minimum do przeżycia tych roślin to 15°C, a najlepiej rosną w przedziale 25 – 32°C.
- Temperatura zimą: Temperatura powinna być taka sama w ciągu całego roku.
Nawożenie
Przesadzanie
Przesadzamy gdy roślina się rozrośnie, lub gdy chcemy wymienić jej podłoże (co około 2 – 3 lata). Podłoże powinno składać się z dwóch części torfu i jednej części gruboziarnistego piasku, lub też w całości ze świeżego mchu torfowca.
Okres spoczynku
Roślina nie przechodzi okresu spoczynku.
Rozmnażanie
- Nasiona – wymagają zapylenia krzyżowego. Nasiona wysiewamy na mokre podłoże, stawiamy w miejscu wilgotnym,ciepłym (25-35°C) i bardzo jasnym. Gdy nasiona wykiełkują (albo czasem również po to by wykiełkowały) powinniśmy im zapewnić nocne spadki temperatury o co najmniej 10°C.
- Sadzonki liściowe – odrywamy u nasady liść i wkładamy go w podłoże, w jakim żyją dorosłe rośliny. Przy wysokiej wilgotności, temperaturze 25°C i dobrym oświetleniu z takiego listka powstanie nam roślinka.
- Przez podział – starsze osobniki można delikatnie rozdzielić podczas przesadzania do osobnych pojemników.
- Z pędów kwiatowych – po całkowitym zanurzeniu pędu kwiatowego w wodzie, w miejscach, gdzie wyrastają z niego kwiaty, powinny pojawić się młode roślinki.
Kwitnienie
Do zakwitnięcia wymagają dużej ilości światła. Ich kwiaty są bardzo dekoracyjne. Jeśli nie będzie dostatecznej wilgotności powietrza pęd kwiatowy uschnie, nim zdąży się rozwinąć.
Problemy
Jeśli zapewnimy im dużo światła i wysoką wilgotność to nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów.
Uwagi
Jeśli chcemy zobaczyć korzenie żenlisei powinniśmy posadzić ją w płaskiej doniczce z dużymi otworami odpływowymi i wstawić ją do większego, przezroczystego naczynia tak, by doniczka nie dotykała dna i była zanurzona w wodzie do co najmniej połowy doniczki. Rosnące korzenie wyjdą przez otwory w dnie doniczki i będą rozwijały się w wodzie.
Opracowanie i źródła informacji
Rafał Pitera
Opracowano na podstawie:
-
- „Rośliny mięsożerne – zwane też owadożernymi”, Zbigniew Podbielkowski, Barbara Sudnik-Wójcikowska, Wydawnictwo: MULTICO
- „Savage garden”, Peter D’Amato, Wydawnictwo: Ten Speed Press;
- „Carnivorous plants of the world” , James and Patricia Pietropaolo, Wydawnictwo: Timber press;
- „Growing Carnivorous Plants”, Barry Rice, Wydawnictwo: Timber press;
Liczba wyświetleń: 1103