Poecilotheria subfusca – ptasznik
Nazewnictwo
Nazwa angielska: Ivory ornamental. Nazwa dawniej używana to Poecilotheria bara.
Nazwa łacinśka: Sub – z łaciny oznacza pod, niżej, fuscus –a – ciemny, czarny, przyciemniony.
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Poecilotheria subfusca (Pocock, 1895)
Wygląd
Samica dorasta do 7 cm długości ciała, z nogami do 17 cm. Samiec do 6 cm długości ciała.
Wyjątkowo barwny gatunek. Po stronie grzbietowej karapaksu wzór czarno żółty z charakterystyczną gwiazdą. Czarny odwłok z żółtym pasem folio i z jaśniejszym tygrysim wzorem. Na odnóżach mnogie żółte pasy i kropki. Strona brzuszna głowotułowia czarna, odwłok szary – jasnobrązowy. Odnóża prążkowane czarno-biało z wyraźną przewagą czarnego. Szerokie przylgi na stopach.
Występowanie
Centralna Sri Lanka – Kandy, Punduloya, Peradeniya, Haragama.
Biotop
Zamieszkuje dziuple drzew wysokogórskich lasów deszczowych. Zamieszkuje mgliste tereny o amplitudzie temperatur dochodzącej do 20°C.
Długość życia
Samice dożywają 15 lat, samce zdychają do pół roku po ostatniej wylince.
Aktywność
Aktywny w nocy, głownie w czasie świtania.
Cechy szczególne
- Wbrew obiegowej opinii nie jest to największy gatunek z rodzaju.
- Jest wyjątkowo trudny do utrzymania oraz hodowli, jednak jego wygląd mobilizuje do utrzymania wyjątkowych warunków w terrarium.
- Rzadki w hodowlach amatorskich.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.
Jadowitość
Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.
Bardzo istotne jest utrzymanie niskiej temperatury i wysokiej wilgotności. W środowisku naturalnym tego pająka występują częste deszcze, mgły a temperatura rzadko osiąga 25°C. Do utrzymania takich warunków w terrarium bardzo dobrze nadaje się „fogger” ultradźwiękowy produkujący zimna mgłę. Nieodzowny jest stały nadzór warunków panujących w terrarium.
Temperatura
Jako jeden z dwóch gatunków z rodzaju wymaga ściśle określonej temperatury. Jest gatunkiem wysokogórskim. Temperatura maksymalnie może wynosić 27°C w dzień i spadać w nocy do maksymalnie 20°C. Temperatura optymalna to 20°C w dzień oraz 12°C w nocy. W miejscu gdzie żyje ten ptasznik temperatura zimą osiąga nawet -2°C, a średnio wynosi 19°C.
Wilgotność
Przy niskich temperaturach powinna być zachowana wilgotność rzędu 80-90%. W miejscu występowania obecne są częste mgły w nocy i nad ranem.
Oświetlenie
Powinien zostać utrzymany cykl 12 godzinny – co jest istotne przy próbach rozmnażania.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki. Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Dojrzały płciowo samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy, po ostatniej wylince traci większość z kontrastowych barw, nie posiada haków goleniowych. Dymorfizm płciowy jest zauważalny już około 9 wylinki – samiec jest zdecydowanie mniej kontrastowo ubarwiony.
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Wyjątkowo trudne ze względu na nietypowe warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Temperatura powinna być utrzymana w optimum dla gatunku. Bardzo istotna jest także wilgotność oraz bardzo dobrze zachowana cyrkulacja powietrza. Po wpuszczeniu samca do terrarium samicy rytuał godowy przebiega bardzo podobnie jak u innych przedstawicieli rodzaju. Samiec może przebywać z samicą aż do swojej naturalnej śmierci. Samica rzadko jest nastawiona do samca agresywnie. Do tej pory nie zanotowano udanego rozmnożenia w Polsce.
Uwagi
Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.
Absolutnie nie nadaje się dla początkujących.
Opracowanie i źródła informacji
Szymon Mleczko
Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń
Liczba wyświetleń: 12937