Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
4395
1
Pożywienie

Zioła, rośliny zielne, liście i inne rośliny

Wśród naszych łąk i pól można znaleźć bardzo dużo gatunków roślina nadających się na karmę dla wielu roślinożernych zwierząt terraryjnych.

Rośliny jadalne

Można tu wymienić różnego rodzaju tak pospolite rośliny jak babka zwyczajna (Plantago major) i lancetowata (Plantago lanceolata), koniczyna (Trifolium), pięciornik (Potentilla), tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris), pokrzywa zwyczajna (Utrica dioica), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), czy szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) [w niedużych ilościach].

Chętnie zjadają je żółwie lądowe, legwany, a także małe ssaki karmowe, a mianowicie myszy, świnki morskie, chomiki, itp. Gryzonie te jedzą poza wcześniej wymienianymi roślinami również trawę, jednak tym zwierzętom zieleninę należy podawać w umiarkowanych ilościach.

Doskonałą rośliną, zarówno uprawną jak i czasami dziko rosnącą jest lucerna, znakomite źródło białka roślinnego, chętnie zjadana i polecana dla legwanów zielonych(nie należy podawać kiełków tej rośliny, które zawierają szkodliwe związki).

Niektóre zwierzęta żywią się liśćmi wielu krzewów, a także niektórych gatunków drzew liściastych. Do zwierząt tych należą przede wszystkim różne gatunki owadów należące do rzędu straszykowatych (Phasmodea), a więc patyczaki, straszyki oraz liśćce. Najczęściej podaje im się liście jeżyn, malin, ale także truskawek, poziomek, róży, ligustru, powoju, bzu, bluszczu, liście drzew liściastych takich jak dąb, buk, głóg, kasztanowiec, lipa, leszczyna i drzew owocowych (jabłoń, grusza, śliwa, itp.), rzadko trawę. Niektóre z nich, jeżyny, truskawki, ligustr, są dostępne również w okresie zimy. Gałązki z liśćmi wstawia się do zabezpieczonego pojemnika z wodą, np. słoika z podziurkowaną zakrętką lub siatką, tak by nie topiły się owady.

Nie należy zapominać, że wiele hodowanych zwierząt bardzo chętnie zjada kwiaty wielu roślin, takich jak mniszek lekarski (Taraxacum officinale), lwia paszcza (Anthirrhinum maius), róża (Rosa). Jeżeli chodzi o te ostatnie, to nie należy podawać płatków róży z kwiaciarni, a jedynie z własnych ogródków lub róży dzikiej (Rosa canina), gdyż róże dostępne w sklepach są uprawiane w szklarniach, na dużej ilości nawozów sztucznych, często tez pryskane są środkami zapachowymi.

Płatki kwiatów zjadają legwany, żółwie lądowe, kruszczyce.

Wszystkie rośliny, bez względu na ich gatunek i na to dla kogo są przeznaczone, powinny być zrywane w miejscach wolnych od zanieczyszczeń, zarówno gleby jak i powietrza. Trzeba unikać terenów w okolicach dużych zakładów przemysłowych, łąk na których stosuje się chemiczne środki ochrony roślin oraz okolic dróg o bardzo natężonym ruchu samochodowym.

Rośliny trujące

Żadnym zwierzętom absolutnie nie wolno podawać roślin trujących, zawierających liczne alkaloidy i substancje silnie trujące. Należą do nich: wilczomlecz (Euphorbia), szalej (Cicuta virosa), kąkol polny (Agrostemma githago), tojad (Aconitum), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), konwalia (Convallaria maialis), pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna). Przy zrywaniu dzikich roślin obowiązuje pewna, ważna zasada, jeżeli nie wiemy z jaką rośliną mamy do czynienia lub nie mamy całkowitej pewności, lepiej jej nie zrywajmy.

Łukasz Różański

Liczba wyświetleń: 4395

Jedno przemyślenie na temat Zioła, rośliny zielne, liście i inne rośliny

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu