Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
1683
1
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Abrosoma festinatum

Abrosoma festinatum – PSG 231 – straszyk

Abrosoma festinatum – PSG 231 (Brock & Seow-Choen, 1995) to jeden z najmniejszych gatunków. Czując zagrożenie pryska cieczą z dwóch gruczołów znajdujących się na przedniej części tułowia tuż za głową. Ciecz o ostrym zapachu, która po dostaniu się do oka może powodować trwające kilka minut pieczenie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wszelkich manipulacjach w terrarium. Ciecz wydzielana przez te owady jest przedmiotem trwających badań.

Nazewnictwo

Nazwa polska: brak

Występowanie

Malezja zachodnia.

Wygląd

  • Samica

    Dorastają do 4,5 cm, przybierają barwy różnych odcieni brązu – od jasnego do ciemnego. Bardzo charakterystycznym elementem wyglądu jest zgrubienie od 5 do 7 segmentu odwłoku sprawiające wrażenie opuchlizny. Czułki są znacznie dłuższe niż przednie odnóża. Nie posiadają skrzydeł. Samica osiąga postać imaginalną po okresie 3,5 miesiąca. Po trzech tygodniach od ostatniej wylinki zaczyna składać jaja około 14 na tydzień.

  • Samiec

    Znacznie mniejszy niż samica, około 3 cm. Samce różnią się od samic czarnymi plamkami na tylnej części głowy i tułowiu. Posiadają długie czułki. Są również bezskrzydłe. Dorosłość osiągają po okresie 2,5 miesiąca.

  • Jaja

    Jaja o ciemno-brązowym kolorze, niemal czarne, w kształcie dysku o średnicy około 2 mm z jasno brązową krawędzią. Jaja inkubują się około 2,5 miesiąca w temperaturze pokojowej. Wysoki procent klucia.

Rozmnażanie

Płciowe. Gatunek łatwy w hodowli. Młode nimfy są bardzo małe, około 9 mm długości. Należy zapewnić dobrze uszczelnione terrarium, które uniemożliwi nimfom ucieczkę. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 90%, codziennie spryskujemy terrarium.

Żywienie

Gatunek żywi się wieloma rodzajami roślin, najchętniej zjada liście wierzbownicy (Epilobium sp.), truskawki, przywrotnika ostroklapowego (Alchemilla mollis), róży (Oenothera biennsis), Fuchsia sp.

Uwagi

Przy przenoszeniu należy zachować ostrożność gdyż nimfy jak i dorosłe bardzo szybko biegają, mogą też skakać na kilka centymetrów. W terrarium możemy umieścić gałązki lub kawałki kory, w których owady chowają się w ciągu dnia.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Bruno Kneubühler (http://www.phasmatodea.com/web/guest/239)
Tłumaczenie: Piotr Cybulski, Tomasz Litwin (tomlit)

Liczba wyświetleń: 1683

Jedno przemyślenie na temat Abrosoma festinatum

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu