Nazwa botaniczna
Aechmea, 150 gatunków
Rodzina
Bromeliowate, ananasowate (Bromeliaceae)
Wielkość
Wszystkie Echmee rosną do maksymalnie 40cm (juz z rozetą), poszczególne odmiany mogą nieznacznie się różnić.
Wygląd
Najpopularniejszy gatunki Aechmea to:
- Aechmea fasciata – echmea wstęgowata. Jej popielato pasiaste liście przyozdobione są intensywnie różowanym kwiatostanem.
- Aechmea fulgens również daje się łatwo rozpoznać dzięki koralowemu kwiatostanowi.
Czerwone kwiatostany i pięknie pręgowane liście to cechy Aechmea chantinii, zaś barwa kwiatostanów Aechmea miniata to czerwień i błękit.
Gatunki/odmiany
- Aechmea fasciata
- Aechmea fulgens
- Aechmea miniata
- Aechmea chantinii
- Aechmea rhodocyanes
Występowanie
Tropikalna i podzwrotnikowa Ameryka (Wenezuela,Boliwia,Peru,Brazylia,Ekwador,Kolumbia)
Informacje dodatkowe
Sprowadzona do Europy w minionym stuleciu na jakiś czas została zapomniana. W latach pięćdziesiątych ponownie podjęto jej uprawę. Roślina wytwarza gęstą rozetę złożoną z około 12 liści rosnących ku górze. Kwiatostanem jest kłos lub rozgałęziona wiecha.
Zastosowanie
Nadaje się do terrarium stepowego i średnio wilgotnego (np. dla niektórych ptaszników lub jaszczurek)
Stanowisko
Aby rośliny dobrze rosły i kwitły należy zapewnić im miejsce jasne ale nie nasłonecznione. Dobrze znosi przesuszone powietrze.
Hodowla
Każda rozeta zakwita tylko jeden raz, jednakże dobre pielęgnowanie zapewnia powstawanie nowych, zdolnych do kwitnienia odrostów. Kiedy osiągną odpowiednią wielkość i mimo to nie zakwitają, pomóc może…kilka jabłek. Echmeę należy wstawić na kilka tygodni do foliowego worka z kilkoma jabłkami. Jabłka wydzielają gaz, który wspomaga kwitnienie. W lecie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej, do lejka utworzonego przez liście (koniecznie!). Bryła korzeniowa powinna być utrzymywana w stanie umiarkowanej wilgotności. Od września do lutego w temperaturze 22-24°C. Trochę wody wlewać do rozetki liściowej, na stanowisku chłodniejszym (18-20°C). Przesadzać należy co dwa lata, usuwają jednocześnie rozety, które juz kwitły (zawsze do doniczki o numer większej, gdyż aechmea posiada słabo rozwiniętą sieć korzeniową). Nawozić w lecie co 8 tygodni nawozem dla kaktusów.
Rozmnażanie
Z odrostów, które osiągnęły wielkość przynajmniej połowy rośliny matecznej.
Opracowanie i źródła informacji
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz i Andrea Kogel
Liczba wyświetleń: 2842