Rodzina: Ostrojowate (Gesneriaceae)
Wielkość: Rośnie do 60 centymetrów długości i około 60 szerokości. Jest to roślina wisząca dlatego nadaje się tylko i wyłącznie do terrariów wysokich.
Pochodzenie: Południowo-wschodnia Azja (Malezja, Borneo, Jawa).
Wygląd: Eschynanthusy to epifity, których naturalnym środowiskiem są konary tropikalnych drzew. Ich korzenie wrastają w porastający gałęzie mech. Tworzą długie zdrewniałe łodygi, na których parami wyrastają eliptyczne liście mogące dorastać do 10 centymetrów długości. Wiosną i latem na końcach pędów wyrastają podłużne kwiaty.
Gatunki/odmiany:
- Aeschynanthus marmoratus – liście mają kilka odcieni zielonego, tworzą ładny, marmurkowy wzorek, natomiast ich spód jest bordowy. Kwitnie na pomarańczowo-brązowo, ale jego kwiaty nie są zbyt atrakcyjne.
- Aeschynanthus 'Mona’ – liście jednolicie zielone, łatwo kwitnie.
- Aeschynanthus lobbianus – zielone liście i bordowe kwiaty.
Zastosowanie: Do wysokich terrariów, gdzie doniczkę można umieścić wysoko, a roślina będzie mogła z niej zwisać. Doskonale nadaje się u większych i mniejszych jaszczurek. Równie dobrze roślina będzie się czuła w vivariach i u płazów, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka.
Stanowisko: Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła. Zbyt mało słońca sprawi, ze roślina będzie słabiej kwitła i będzie miała słabiej wybarwione liście.
Hodowla:
- Podlewamy przegotowaną wodą tak, by podłoże było wilgotne. Twarda woda spowolni wzrost rośliny. Lubi wysoką wilgotność i od niej zależy ilość wytwarzanych kwiatów. Temperatura nie powinna spaść poniżej 20 stopni, najlepiej gdy będzie utrzymywała się w okolicach 25.
- Przesadzamy, gdy korzenie przerosną doniczkę – do ziemi na bazie torfu.
Przy suchym powietrzu mogą pojawić się mszyce i wciornastki. Wahania temperatury i wilgotności prawie zawsze powodują opadnięcie liści. - Nawożenie od marca do sierpnia małymi dawkami nawozu (najlepiej jest stosować pałeczki lub granulki nawozowe). Należy często roślinę zraszać, ale nigdy podczas kwitnienia (kwiaty opadną).
Rozmnażanie:
Rozmnażamy wiosną i latem z kawałków (10-15 centymetrów) pędów. Roślina dobrze znosi przycinanie (rozkrzewia się, a im więcej wierzchołków pędów, tym więcej kwiatów).
Na podstawie własnej hodowli oraz literatury:
- „Kwiaty w domu” J. Courtier & G. Clarke i seria „Magia Roślin”
Liczba wyświetleń: 4643