Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [106]
Loading...
215356
0
Pogona vitticeps - agama brodata Agamowate, Jaszczurki – Opisy

Pogona vitticeps – agama brodata

Trudność hodowli

Agama brodata jako pierwsza jaszczurka
Agamy brodate to dość popularny gatunek jaszczurki spotykany w wielu prywatnych hodowlach. Swoją popularność zyskały głównie dzięki dużej ilości odmian, przyjaznemu usposobieniu, łatwemu rozmnażaniu, a także dużą odpornością na błędy w ich hodowli (co oczywiście nie oznacza, że powinniśmy je popełniać). Dlatego też często są polecane na pierwszą jaszczurkę.

Należy jednak pamiętać, że agamy brodate są dość dużą jaszczurką, przez co będą wymagały dość sporych rozmiarów terrarium, a także specjalistycznego oświetlenia, które wiąże się z wydatkami. Całość często kosztuje o wiele drożej niż sama jaszczurka. Jeśli nie możemy zapewnić odpowiednich warunków, nie posiadamy miejsca, albo poszukujemy tańszego rozwiązania to polecam zerknąć na inne równie piękne jaszczurki, jak np. karłowata agama brodata (u której powoli zaczynają pojawiać się nowe odmiany barwne na rynku), a także eublefar (gekon) lamparci, gekon orzęsiony, legwan obrożny, czy nawet małe gekony płaczące. W świecie terrarystyki istnieje bardzo duży wybór jaszczurek spełniających rożne wymagania wystarczy poszukać np. w dziale opisów jaszczurek i dopasować ich potrzeby do naszych możliwości.

Agama brodata jako zwierzę domowe, czego się spodziewać?
Jak już wyżej wspomniano agamy brodate są gatunkiem najczęściej o dość łagodnym usposobieniu, często oswajają się z obecnością człowieka, osiągają też dość znaczne rozmiary przez co nie ma obawy, że coś im zrobimy wyciągając je z terrarium, latem gdy temperatury są odpowiednio wysokie można nawet wybrać się z nimi na zewnątrz. Te cechy spowodowały jednak, że agamy często są utożsamiane z takimi zwierzętami jak pies, czy kot. Pierwsza różnica jest taka, że miejsce agam brodatych jest w terrarium, ewentualnie latem w wolierze zewnętrznej. Nie są to zwierzęta którym możemy pozwolić na swobodne bieganie po pokoju. Nie są to także zwierzęta do głaskania, w przeciwieństwie do ssaków, u których głaskanie oznacza coś pozytywnego, u jaszczurek w najlepszym wypadku reakcja będzie obojętna. Wynika to z ewolucji, młode ssaki często są lizane przez matkę, która się nimi opiekuje powoduje to pozytywne skojarzenia, u jaszczurek tego typu zachowania nie występują. Wyciągane z terrarium agamy narażone są także na bardzo niekorzystne utraty ciepła i inne zagrożenia (patrz: Skutki przetrzymywania agam poza terrarium).

Drugą różnicą jest postrzeganie agam jako istoty społeczne. Wbrew pozorom agamy brodate, to zwierzęta bardziej terytorialne niż społeczne. Agama brodata trzymana pojedynczo jak najbardziej może być aktywną i szczęśliwą jaszczurką, nie wymaga do tego drugiego osobnika, aktywność agamy można pobudzać na wiele innych sposobów, od dobrych warunków np. duże terrarium, metalohalogeny UVB, aż po aktywność np. pozwalanie na upolowanie świerszcza, zamiast podawania pod pyszczek, czy zawieszanie różnego rodzaju roślin do zjedzenia, tak aby agama brodata musiała włożyć wysiłek w zdobycie tego pokarmu. Agam nie należy trzymać w parach (samiec może zamęczyć swoimi zalotami samicę), ani dwóch samców razem (będzie dochodziło do walk pomiędzy nimi). Dopuszczalne jest trzymanie samic razem, albo haremu, jednego samca i kilku samic, ale nawet wtedy należy pamiętać, że podczas każdego łączenia agam razem musimy mieć możliwość ich rozdzielenia i trzymania osobno, gdyby jednak agamy okazały się zbyt agresywne wobec siebie (więcej w dziale: Zachowania – Terytorializm).

Nie rozumienie i nie trzymanie się powyższych zasad, wraz z dużą dostępnością i niską ceną agam, często prowadzi do bardzo tragicznych skutków. W ostatnich latach terrarystyka mocno cierpi pod tym względem, pomimo rozwoju wiedzy i sprzętu jaki można kupić, coraz częściej można się natknąć na ledwo żywe agamy brodate zarówno w prywatnych hodowlach, na aukcjach, jak i w sklepach zoologicznych. Najlepiej obrazuje to poniższy artykuł (uwaga na drastyczne zdjęcia):

Oczywiście agamy brodate nadal są i będą bardzo wdzięcznym gatunkiem do hodowli, nie bez powodu stały się tak popularne, a z odrobiną rozsądku w ich hodowli są dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych terrarystów.

Liczba wyświetleń: 215356

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu