Zimowanie
Zimowanie w przypadku agam brodatych jest ich naturalną odpowiedzią na zbliżające się niekorzystne warunki środowiskowe. W Australii zima przypada na okres od czerwca do sierpnia, w którym to temperatury spadają do ok. 14-16°C (w nocy nawet do 10°C)17. Agamy zimują w tym czasie przez okres ok. 2-3 miesięcy zakopując się w norach. W hodowli, tak samo jak w naturze jaszczurki mogą wyczuć zbliżającą się zimę (głównie spadek temperatur zarówno tych w dzień, jak i w nocy), w okresie późnojesiennym i zimowym. Symptomami wskazującymi na chęć do zimowania u agam brodatych jest:
– Zmniejszenie aktywności,
– Mniejszy apetyt, albo odmowa przyjmowania pokarmu,
– Przyjmowanie ciemniejszych barw,
– Chowanie się w chłodniejszych miejscach,
– Kopanie i przysypianie zarówno w chłodniejszych miejscach, jak i pod promiennikiem.
Ważne jest aby przed rozpoczęciem zimowania sprawdzić stan zdrowia agamy. Bezwzględnie nie należy zimować agam, które są chore, młodych (młodszych niż jeden rok), bardzo starych, lub o słabej kondycji (wychudzonych, lub po trwałych zmianach chorobowych np. MBD). Proces zimowania jest wyczerpujący dla jaszczurki, dlatego ważne jest żeby agama brodata była w pełni zdrowa (w naturze słabe osobniki po prostu giną). Aby zbadać stan zdrowia agamy należy udać się do weterynarza i sprawdzić:
– stan ogólny agamy (odpowiednie rezerwy pokarmowe),
– brak pasożytów (badanie kału, wykonywane przynajmniej 2x w ciągu roku profilaktycznie, najlepiej 4-6 tygodni przed rozpoczęciem zimowania, bardzo ważne ze względu na podobne objawy do zimowania),
– dodatkowo można wykonać badanie krwi, które pozwoli na wykrycie chorób niewidocznych na pierwszy rzut oka,
– a także badanie USG jeśli agama jest samiczką i istnieje możliwość, że będzie miała jaja, lub kule żółtkowe.
Inne objawy, które powinny nas zaniepokoić (nie tylko podczas przygotowań do zimowania) to:
– Chudnięcie (nawet w trakcie zimowania przyjmuje się, że utrata masy ciała nie powinna być większa niż 10-15%)
– Rzadki, śmierdzący kał, a także zanieczyszczona okolica kloaki
– Zapuchnięte oczy
– I wszelkie inne objawy chorobowe
Gdy już jesteśmy pewni, że możemy przezimować agamę, mamy do wyboru dwie opcje:
– Zimowanie poza terrarium – przygotowujemy pojemnik w którym będzie zimowana agama brodata . Pojemnik tak samo jak terrarium powinien posiadać wentylację góra-dół, na dno dajemy ręczniki papierowe, albo podłoże takie samo jak w terrarium, miseczkę i kryjówkę. Pojemnik umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze ok. 16°C.
– Zimowanie w terrarium – przeprowadzamy w podobny sposób jak poza, główną różnicą jest temperatura, która w pokoju zazwyczaj jest wyższa. Wysoka temperatura może wpływać negatywnie na chęć zimowania agamy, sam okres zimowania może się wydłużać. Na ten czas zaleca się utrzymanie temperatury poniżej 18°C. Dla poprawy komfortu można przysłonić przednią szybę, aby ograniczyć ilość docierającego światła. Proces zimowania powinien być odpowiednio wcześnie zaplanowany. Nie należy gwałtownie zmieniać warunków agamie, tylko stopniowo ją do nich przyzwyczajać. Około 2 tygodnie przed właściwym zimowaniem powinniśmy rozpocząć obniżanie temperatury panującej w terrarium. Wraz z temperaturą powinniśmy skracać długość świecenia lamp w terrarium, oraz stopniowo podawać coraz mniej pokarmu, tak aby agama brodata przed właściwym zimowaniem miała czas kilku dni na całkowite wypróżnienie się. Zimujemy tylko agamy, które się wypróżniły, ponieważ zalegający pokarm może zacząć gnić w układzie pokarmowym agamy. Podczas właściwego zimowania powinno się przeprowadzać kontrolę, czy wszystko z agamą jest w porządku. Do tych czynności należą:
– Sprawdzenie stanu nawodnienia agamy, poprzez naciągnięcie skóry (skóra powinna w miarę szybko powrócić do swojej pierwotnej pozycji. Przy okazji należy też wymienić wodę w misce na świeżą.
– Kontrola temperatury przy samym dnie terrarium w okolicy miejsca gdzie zimuje agama
– Kontrola masy ciała, przeprowadzamy ją raz na dwa tygodnie (waga nie powinna spaść poniżej 10-15% początkowej masy ciała).
Agamy podczas zimowania mogą się przebudzić, napić wody i przemieścić, jest to całkowicie normalne i nie należy się tym niepokoić. Po ok. 2-3 miesiącach rozpoczynamy wybudzanie zimującej agamy, poprzez stopniowe podwyższanie temperatury i wydłużanie czasu świecenia lamp. Po ok. tygodniu, gdy agama zacznie już w pełni wygrzewać się pod promiennikiem zaczynamy ją karmić. Zimowanie agam brodatych nie jest koniecznością, często uzależnia się decyzję o tym czy zimować, czy nie zimować agamy od zachowania konkretnego osobnika, co wydaje się najbardziej słuszną decyzją. Jeśli agama brodata w okresie jesienno-zimowym staje się mniej aktywna, a także jest zdrowa i przebadana, to rozsądną decyzją wydaje się przezimowanie agamy
Korzyści jakie płyną z procesu zimowania to:
– Stworzenie warunków podobnych do tych panujących w naturze.
– Agamy po spoczynku są bardziej aktywne w ciągu roku.
– Stymulacja rozrodu
– Spalanie tkanki tłuszczowej
– Większa odporność na choroby i ogólnie lepsza kondycja
Liczba wyświetleń: 211070