Agamemnon cornutus – PSG 266 – straszyk
Agamemnon cornutus – PSG 266 (Burmeister, 1838) to gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo i prawdopodobnie także partenogenetycznie, nie jest agresywny ani nie wydziela żadnej substancji obronnej. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami.
Nazewnictwo
Nazwa polska: –
Synonimy
Pygirhynchus thomae
Występowanie
Wyspa Tortola (Virgin).
Wygląd
Płeć można określi już u L3/4 głównie po wykształcającym się pokładełku samicy.
-
Samica
Osiąga 7-7,5 cm długości ciała, które jest koloru brązowego. Na głowie znajduje się mała para różków. Całe ciało smukłe, nie posiadające większych wyrostków. Na odnóżach pojawiają się gdzie nie gdzie czarne plamki. Czułki brązowe, osiągają ok. 2 cm długości. Na końcu odwłoka znajduje się pokładełko, które służy samicy do składania jaj w podłożu.
-
Samiec
Drobniejszy od samicy, dorasta do 5,5 cm długości ciała. Jest koloru brązowego, przy stawach odnóża mają kolor zielony. Na głowie posiada dwie pary różków. Podobne wyrostki znajdują się tuż za głową i pomiędzy drugą a trzecią parą odnóży. Czułki brązowe, osiągają ok. 3 cm długości. Na końcu odwłoka znajduję się narząd kopulacyjny.
-
Młode owady
Tuż po wykluciu mierzą ok. 1,5 cm i są w jasnym odcieniu brązu.
-
Jaja
Koloru ciemnego z jaśniejszym, wąskim paskiem przechodzącym przez całą długość jaja. Są w kształcie beczki o długości ok. 3-4 mm, składane w podłożu.
Hodowla
-
Dorosłe owady
Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 70-80% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Ze względu na niezbyt dużą masę i rozmiar owadów, nie należy trzyma ich z masywnymi gatunkami. Samica zaczyna składa jaja około miesiąc po wylince imaginalnej, które najlepiej przenieś do inkubatora.
-
Młode owady
Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki, przy czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu terrarium wodą.
-
Jaja
Inkubacja zapłodniony jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 4 miesiące.
Żywienie
Gatunek ten żywi się jeżyną, maliną. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.
Terrarium
Terrarium 25x20x25 cm [dł./szer./wys.] zapewni pełny komfort 3 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową. Jeśli stosujemy tą pierwszą opcję należy włożyć do terrarium pojemnik np. po sałatce, margarynie wypełniony torfem lub włókniną kokosową, aby samica miała gdzie składać jaja.
Rozmnażanie
Płciowe.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.
Liczba wyświetleń: 2467