Aglaonema – aglaonema
Nazwa botaniczna: Aglaonema, 21 gatunków
Rodzina: Obrazkowate (Araceae)
Wielkość: Zwykle 25-30 cm, ale przy dobrej opiece po kilku latach mogą osiągnąć nawet 1,5 metra.
Wygląd: Rośliny mają krzaczasty pokrój, bowiem wytwarzają liczne, choć nie rozgałęziające się, pędy. Rosną dość powoli wytwarzając w ciągu roku 3-6 liści, zwykle dorastają do 1,5 m wysokości, ale gatunki hodowane w mieszkaniach bardzo rzadko osiągają taką wielkość (najczęściej 40-70cm). Liście są zwykle lancetowate lub eliptyczne z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, osiągają długość 10-20cm, odmiany o barwnych liściach mają plamy w kształcie jakby były pochlapane farbą. Rzadko kwitną w niewoli.
Gatunki/odmiany:
- Aglaonema commutatum, liście zielone z szarosrebrzystymi, poprzecznymi, nieregularnymi paskami
- Aglaonema pictum – liście zielone z małymi srebrnymi plamkami
- Aglaonema pseudobracteatum – liście zielone w żółte plamy
- Aglaonemaroebellini – liście zielone z dużymi srebrnymi plamami
- Aglaonema trewbii „Silver Queen” – liście kremowo-zielone z ciemnozielonymi brzegami i nerwem głównym
Występowanie: Azja środkowo-wschodnia, Płw. Indochiński i wyspy Malezji.
Informacje dodatkowe: Nazwa Aglaonema pochodzi od dwóch greckich słów aglaos – błyszczący oraz nema – nić (prawdopodobnie odnosi się do połyskujących ogonków liściowych), pierwsze gatunki zostały odkryte w końcu XIX wieku – w okresie rozkwitu botaniki.
Zastosowanie: Aglaonema nadaje się tylko do terrariów tropikalnych, najlepiej wygląda nad zbiornikiem wodnym w towarzystwie roślin trawiastych bądź o mocno powcinanych liściach. Nadaje się dla większości tropikalnych gatunków, ale należy pamiętać że zawiera trujące alkaloidy i lepiej nie umieszczać jej w terrarium roślinożerców.
Stanowisko: Preferuje miejsce jasne lub półcieniste (im jaśniej tym lepiej wybarwione będą liście), ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba powinna być żyzna i pulchna z dodatkiem gliny bądź żwirku.
Hodowla: Aglaonemy podlewamy wtedy gdy ziemia zacznie lekko przysychać, uważając aby nie zalać korzeni, w przeciwnym razie zaczną opadać liście. Najlepiej jeśli zastosujemy pałeczki nawozowe co znacznie ułatwi sprawę pielęgnacji w terrarium. Co kilka tygodni warto oczyścić liście z kurzu za pomocą szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie bądź kurz zmyć silnym strumieniem ze spryskiwacza.
Rozmnażanie: Przez podział, najlepiej oddzielić młode ulistnione pędy z korzeniami w maju-czerwcu i po posadzeniu trzymać je co najmniej w temperaturze 22°C, do czasu aż zaczną dobrze rosnąć, wtedy można ją umieścić w terrarium obok rośliny macierzystej.
Opracowanie i źródła informacji
Fabian
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- „1000 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitzs
Liczba wyświetleń: 3017