Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
1420
0
Karaczany – Opisy, Owady – Opisy

Anallacta methanoides

Karaczan Anallacta methanoides

Anallacta methanoides, dawniej znany pod nazwą Blattellidae sp Mauritius. Jest to niewielki karaczan osiągający 12-20 mm. Przedplecze ciemno brązowe z poprzecznym białym paskiem na końcu, skrzydła złocistego koloru. Larwy ciemno brązowe z dwoma białymi poprzecznymi paskami.

Występowanie

Madagaskar i pobliskie wyspy m.in. Mauritius.

Terrarium

Jest to mały karaczan, który nie wymaga dużego terrarium, dla dużej grupy tych zwierząt wystarczy pojemnik o wymiarach 20x25x20 cm (dł. x szer. x wys.). Jako podłoże można użyć torfu zwykłego lub kokosowego, którego warstwa powinna wynosić kilka centymetrów. Na wierzchu możemy położyć suche liście, które będą utrzymywały odpowiednią wilgotność i będą schronieniem szczególnie dla małych larw. Owady dorosłe i larwy dobrze chodzą po gładkich pionowych powierzchniach, dlatego też górne kilka centymetrów należy posmarować wazeliną, aby mieć możliwość obsługi pojemnika. Nie zauważyłem by najmniejsze larwy wspinały się po gładkich powierzchniach, chociaż w sytuacji zagrożenia potrafią to robić. Owady dorosłe czasem potrafią przebiec po warstwie wazeliny, jednak jest to wynikiem ucieczki przed zagrożeniem, przy normalnym tempie ich poruszanie zachowuje funkcję bariery. Otwory wentylacyjne muszę być wykonane z drobnej siatki. Temperatura w zakresie 25-30°C, wilgotność 60-70%, oświetlenie nie jest potrzebne.

Żywienie

Pokarm pochodzenia roślinnego taki jak świeże owoce i warzywa, produkty zbożowe. Pokarm pochodzenia zwierzęcego w postaci suchej karmy dla ryb, psów.

Rozmnażanie

Jest to gatunek jajorodny, ooteka brązowa długości około 1 cm. Dymorfizm płciowy słabo widoczny, ostatni segment odwłoku od spodniej strony jest u samic jest większy, natomiast u samców jest mały spiczasty i patrząc od spodu zwierzęcia przesunięty w lewo.

Uwagi

Karaczan ten potrafi wykonywać 10 centymetrowe skoki.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Sterna na podstawie własnych obserwacji i internetu
http://blattodea.speciesfile.org/HomePage.aspx
http://www.schaben-spinnen.de/Content/content.php?cont=herkunft

Liczba wyświetleń: 1420

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu