Nazwa botaniczna: Ananas
Rodzina: Ananasowate (Bromeliaceae).
Wielkość: Rośliny dostępne w sprzedaży do ok. 40 cm średnicy. Posiadają duży rozstaw liści, dlatego nadają się tylko i wyłącznie do dużych terrariów.
Wygląd: Liście biało obrzeżone, czerwono paskowane lub z poprzecznymi smugami na żółtozielonym tle, ząbkowane. Liście dość ostro zakończone (mogą poranić delikatniejsze zwierzęta np. płazy czy gady).
Gatunki:
- Ananas comosus – Ananas jadalny 'Variegatus’ z liśćmi w białe pasy i 'Aureovariegatus’ którego liście o ostrych, kolczastych brzegach długości do 1 m mają odcień czerwonawy.
- Ananas comosus „Variegatus” – śliczne biało-różowe liście, kłujące kolce (największa odmiana).
- Ananas nanus – odmiana karłowa ananasa, liście nie przekraczają 30 cm.
- Ananas bracteatus – Ananas siatkowany – odmiana „zwykła” liście zielono-białe o długości do 45 cm.
Występowanie: Kraje strefy zwrotnikowej Ameryki Środkowej i Południowej.
Informacje dodatkowe: Główny przedstawiciel rodziny Bromeliaceae, Ananas comosus, znany jest na całym świecie od mniej więcej 500 lat. Pierwsze opisy pachnących złotożółtych owoców pojawiły się wkrótce po odkryciu Ameryki. Bliższe informacje o tej rodzinie przedstawił Europejczykom hiszpański przyrodnik Oviedo w swojej książce „Historia naturalna Indii”, opublikowanej w 1535 roku. Fakt, że podał Indie jako kraj, z którego pochodzi ananas wynikał z pomyłki Kolumba sądzącego, że przybił do wybrzeży zachodnich Indii. Ananas nie jest epifitem.
Zastosowanie: Terrarium wilgotne, ciepłe, przestrzenne. Ananas nadaje się tylko zwierząt o dość wytrzymałej skórze (np. skorpiony). Również może być elementem wystroju mniejszych jaszczurek, które zwinnie potrafią się kryć w liściach ananasa.
Hodowla: W lecie obficie podlewamy miękką wodą, a co tydzień nawozimy małą dawką nawozu. W zimie jedno i drugie można znacznie ograniczyć, aby dać roślinie „nieco oddechu”. Roślina ta potrzebuje – szczególnie przy wysokiej temperaturze – dużo świeżego powietrza.
Stanowisko: Bardzo jasne, ale bez ostrego słońca w południe, przez cały rok ciepłe.
Rozmnażanie: Przez odrosty korzeniowe, które powinny mieć wysokość równą połowie wysokości rośliny matecznej. Można także ukorzenić w piaszczystej ziemi czuby liści odcięte z owoców, do czego jednak wymagana jest wysoka temperatura podłoża i wysoka wilgotność powietrza.
Opracowanie i źródła informacji
husytka
„200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitz.
Liczba wyświetleń: 2408