Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
5058
0
Skorpiony – Opisy

Androctonus bicolor

Androctonus bicolor – skorpion

Pierwszy raz sklasyfikował gatunek Ehrenberg w 1828 roku.

Warunki hodowli
Wilgotność ~40-50%
Temperatura w dzień: ~28-32°C
Temperatura w nocy: ~20-25°C
Terrarium 30x20x20 cm

 

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Androctonus
Gatunek: Androctonus bicolor

 

 

Występowanie

Skorpion zamieszkujący tereny Algierii, Maroka, Tunezji.

Biotop

Androctonus bicolor zamieszkują suche tereny stepowe jak i pustynie, chronią się w wykopanych przez siebie płytkich norkach, lub wykorzystują naturalne szczeliny.

Wygląd

  • Jest to jeden z mniejszych gatunków w rodzaju Androctonus, dorasta do około 7-9 cm.
  • Jak większość przedstawicieli rodzaju posiada potężna metasome.
  • Ubarwienie generalnie ciemne, czerwono-brązowe wpadające w czarne.
  • Odnóża jak i palce pedipalpów jaśniejsze.

Zachowanie

Zachowanie tego jak i innych skorpionów może znacząco się różnić. Androctonus bicolor jest bardzo szybkim i dość agresywnym gatunkiem, który nie zawaha się użyć swojej potężnej metasomy.

Jadowitość

Skorpion dysponujący silnym jadem, który może stanowić realne zagrożenie dla życia osób starszych jak i dzieci. Wartość LD50 wynosi 0,31-1,21 mg/kg. Problemem jest nie tylko siła jadu, ale także ilość zmagazynowanej toksyny o czym świadczy masywna metasoma.

Długość życia

Przy zachowaniu odpowiednich warunków, skorpiony dożywają około 4-5 lat, a dojrzałość płciową osiągają po około dwóch latach.

Terrarium

Terrarium o wymiarach 30x20x20 cm będzie odpowiednie dla jednego dorosłego osobnika, jaki dla dorosłej pary. W zbiorniku nie powinno zabraknąć płaskich kawałków kor, czy płaskich kamieni, które umożliwią wykopanie skorpionowi schronienia. Aby urozmaicić wygląd terrarium, za tło może nam posłużyć płyta korka prasowanego, oraz udekorowanie terrarium sztucznymi roślinami(żywe będą miały problemy znieść temperatury panujące w terrarium).

Terrarium powinno posiadać dobrą wentylację, aby zbyt wysoka wilgotność w zbiorniku nie zagrażała naszym podopiecznym.

W terrarium powinna znaleźć się także miseczka na wodę którą możemy uzupełniać raz na tydzień.

Rodzaj podłoża

Jako podłoże świetnie spisze się piasek wymieszany z gliną, oraz włóknem kokosowym. Piasek z gliną zapewni możliwość kopania norek, które nie będą się zapadały, a włókno kokosowe poprzez swoją ciemną barwę zapewni możliwość zakamuflowania się.

Temperatura

W dzień temperatura w zbiorniku powinna wynosić około 28-32°C, natomiast w nocy temperatura może spaść nawet do 20°C. Wysoką temperaturę panująca za dnia w terrarium uzyskamy poprzez umieszczenie w zbiorniku żarówki typu grzybek o mocy 15-30W (zależnie od wielkości terrarium).

Wilgotność

Wilgotność w terrarium powinniśmy utrzymywać na niskim poziomie 40-50%. Zbyt wysoka wilgotność panująca w zbiorniku, może powodować zagrzybienie naszych skorpionów. Jest to wręcz niemożliwe do zdiagnozowania, ponieważ na czarnych skorpionach ogniska grzybicy nie są widoczne(objawiają się w formie czarnych plam).

Nieco wyższą wilgotność utrzymujemy osobnikom młodym w celu ułatwienia im przechodzenia kolejnych wylinek, jak i samicom w ciąży.

Dymorfizm płciowy

Rozpoznanie płci u dorosłych skorpionów nie powinno stanowić problemu. Samice są zdecydowanie większe i masywniejsze od samców. Liczba zębów na pektynach dla samca wynosi 26-32, a dla samicy 20-27.

Rozmnażanie

Jeśli posiadamy dojrzałą parę skorpionów, rozmnażanie nie stanowi większych problemów. Jeśli trzymamy skorpiony oddzielnie, to po połączeniu ich w jednym terrarium natychmiast zaczynają swój “taniec”. Aby samiec mógł złożyć swój spermatofor w zbiorniku nie może zabraknąć płaskiej powierzchni, może to być płaski kamień lub kawałek kory. Przy utrzymaniu dobrych warunków ciąża trwa od 4 do 6 miesięcy. Liczba młodych w miocie może wynosić około 30-40 młodych, młode skorpiony po zejściu z samicy mierzą około 10-12 mm. Aby uniknąć kanibalizmu, młode skorpiony należy rozdzielić do osobnych pojemniczków.

Uwagi

Skorpion z racji siły swojego jadu, jak i szybkości polecany doświadczonym hodowcom. Androctonus bicolor nadaje się do trzymania w grupie, w mojej hodowli nie zaobserwowałem żadnych przejawów agresji względem siebie. Trzymając skorpiony grupowo, nie należy zapomnieć o odpowiedniej liczbie schronień, jaki i odpowiedniej ilości owadów karmowych. Androctonus bicolor został objęty rozporządzeniem ministerstwa środowiska i znajduję się w pierwszej kategorii, więc hodowla tego pięknego pajęczaka jest zabroniona.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń.

Poszerzone o literaturę:

  1. Goyffon, M. & Vachon, M. et al. 1982. Epidemiological and clinical characteristics of the scorpion evenomation in Tunisia. Toxicon 20(1), pp. 337-344.
  2. Desouky, M.M.A. & Alshammari, A.M. 2011. Scorpions of the Ha’il Region, northern Saudi Arabia, and molecular phylogenetics of two common species, Androctonus crassicauda and Scorpio maurus kruglovi. Bull Br Arach Soc. 2011;15(6):193-200.
  3. Schmidbauer, H. (1982). Erfahrungen bei der nachsuch von Sahara-Dickschwanzskorpion. Herpetofauna, Juni, pp.16-21.
    Bonnet, M.S. (1997). Toxicology of Androctonus scorpion. Br. Homoeopathic Journal, 86, pp. 142-151. Gaban, H. (1996).
  4. LeviI H.W., 1987. ” Comments on Arachnid Nomenclature”. Amer. Arachnol., 35: 6-7.

Liczba wyświetleń: 5058

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu