Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
5613
0
Motyle – Opisy, Owady – Opisy

Antheraea pernyi – chiński jedwabnik dębowy

Antheraea pernyi – chiński jedwabnik dębowy*

Nazewnictwo

Nazwa polska: Chiński jedwabnik dębowy* (* nazwa nie poprawna gdyż trójczłonowa)

Występowanie

Obszarem występowania Antheraea pernyi (Guerin-Menevill, 1855) jest wschodnia Palearktyka (Chiny, Mandżuria).Gatunek wypuszczony w Europie gdzie się z powodzeniem zaaklimatyzował (patrz. Występowanie Antheraea yamamai).

Wygląd

Motyl duży wyglądem poczwarek, gąsienic zbliżony do pokrewnego gatunku Antheraea yamamai. Rozpiętość skrzydeł 110-152 mm. Kolor podstawowy skrzydeł cynamonowo brązowy z ciemniejszymi pasmami. Przepaska zewnętrzna z białym rozjaśnieniem. Gatunek nie wykazuje aż takiej zmienności ubarwienia jak Antheraea yamamai.

Hodowla

W ciągu jednego roku wydaje dwa pokolenia. Zimuje w stadium poczwarki, z której wykluwa się w zależności od temperatury w połowie kwietnia i początkach maja. Jaja owalne lekko spłaszczone koloru brązowego wielkości 2,6×2,5 mm. Po 10-14 dniach wylęgają się z nich czarne pokryte szczecinkami gąsieniczki z karminowo brązowymi głowami. Hodowlę larw prowadzimy podobnie jak u jedwabnika Antheraea yamamai. Po drugim linieniu gąsienice przybierają barwę jasnozieloną. Głowy Antheraea pernyi w początkowych stadiach jasnoszarougrowe w duże ciemne plamy, u osobników dorosłych po 4 linieniu jasnougrowe w drobne kropki. Na czubkach wyrostków grzbietowych wyrośnięte gąsienice maja cienkie włoski zakończone buławkami. Na nodze analnej jasnobrązowa trójkątna plama. Podobnie jak Antheraea yamamai posiadają na ciele srebrne kroplowate twory i niebieskie brodawki. Rozwój pierwszego pokolenia trwa ok. 4-5 tygodni, gąsienice przepoczwarczają się w jasno beżowych oprzędach, które budują między liśćmi, gałęziami lub na ścianach hodowlarki. Wylęg następuje po około 4-6 tygodniach w zależności od warunków otoczenia głównie temperatury. Gąsienice drugiego pokolenia rozwijają się dłużej. Motyle wylęgają się we wrześniu. Aby zapewnić ciągłość hodowli bezpieczniej oprzędy drugiego pokolenia motyli umieścić w lodówce a późną jesienią poczwarki wynieść w pojemniku na balkon lub werandę do przezimowania. Należy uważać na silne mrozy mogące spowodować ich wymarznięcie. Bez problemu znoszą temperatury około zera. Rozmnażanie przeprowadzamy podobnie jak Antheraea yamamai w dużych klatkach lub pudłach. (patrz też Lepidoptera – Motyle).

Rośliny żywicielskie gąsienic

Najlepiej larwy karmić liśćmi następujących drzew i krzewów

  • Różne gatunki dębów (Quercus spp.)
  • Jabłonie dzikie, ogrodowe oraz odmiany ozdobne tzw. rajskie jabłonie m.in. te o czerwonych liściach (Malus spp.)
  • Jarząb mączny (Sorbus aria L.)

 

Opracowanie i źródła informacji

Rafał Lipski na podstawie własnych doswiadczeń i literatury:

F.Kovarik, Hmyz Chov morfologie, Jihlava 2000 r.
Czasopisma:
Wiedza i Życie nr 6/1993, Jerzy Heintze, Galeria Pana Heintzego:Jedwabnik jabłoniowy A.yamamai s.42-43.
Wiedza i Życie nr 12/1993,Jerzy Heintze, Galeria Pana Heintzego: Twórcy jedwabiu, s.46-47.
Wiedza i Życie nr 6/1994, Jerzy Heintze, Galeria Pana Heintzego: Krzyżujemy
jedwabniki, s.52-53.
Wiedza i Życie nr 9/1993, Jerzy Heintze, Galeria Pana Heintzego: Kanibale wśród motyli, s.52-53.

Liczba wyświetleń: 5613

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu