Biochemicy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie znaleźli we krwi aligatora amerykańskiego, aligatora missisipskiego (Aligator missisipiensis) substancję o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Badaczy już kilka lat temu zainteresowało, że zamieszkujące Amerykę Północną aligatory bardzo rzadko umierają z powodu infekcji. W serii doświadczeń prowadzonych in vitro na próbkach krwi wykazano, że zwierzęta te mają niezwykle wydajny układ immunologiczny, potrafiący zwalczyć nawet wirusa HIV i wirusa opryszczki. Obecnie dowiedziono, że aligatory produkują przeciwciała skuteczne w obronie organizmu przed infekcją gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA) oraz sześcioma z ośmiu testowanych szczepów Candida albicans, który wywołuje trudną do leczenia drożdżycę.
Wyniki doświadczeń zaprezentowano na 235 sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które odbywało się w Nowym Orleanie 6-10 kwietnia br. Według badaczy, białek o tych niezwykłych właściwościach jest we krwi aligatora co najmniej cztery, uczeni zaproponowali dla nich wspólną nazwę – alligacyny. Leki oparte na alligacynach mogłyby pojawić się na rynku za około 10 lat.
Na podstawie Puls Medycyny nr 8/2008
Liczba wyświetleń: 676
Do działu newsy.