Nazewnictwo
Starsza nazwa Trionyx spiniferus
Występowanie
Występuje w Ameryce Północnej – od Południowej Kanady do Północnego Meksyku.
Jest to gatunek typowo wodny. Zamieszkuje rzeki, także ich ujścia, dobrze się czuje zarówno w wodzie słodkiej jak i słonawej. Dzięki częściowemu oddychaniu tlenem rozpuszczonym w wodzie poprzez przystosowane błony śluzowe, żółwiaki mogą wytrzymać bez powietrza nawet kilkanaście godzin leżąc nieruchomo na dnie rzeki.
Aktywne o zmierzchu i w nocy są typowymi drapieżnikami, polującymi na mniejsze od siebie zwierzęta, jedzą też skorupiaki i owady. Rzadko wychodzą na ląd, głównie po to by złożyć jaja. Jednak, podobnie jak inne żółwie, lubią czasami wygrzewać się na słońcu na piaszczystych plażach.
Wygląd
Dość duży karapaks dochodzący do 45 cm długości o owalnym, silnie spłaszczonym kształcie, świetnie przystosowanym do środowiska wodnego. Skorupa, pozbawiona całkowicie tarczek rogowych, pokryta jest miękką, grubą skórą o charakterystycznej, brodawkowatej fakturze i barwie brązowej lub brązowozielonkawej, nakrapianej jasnymi i ciemnymi plamkami. Typowe są jaśniejsze obrzeża karapaksu, oddzielone wąskimi, ciemnymi liniami. Na przedniej części pancerza, tuż za głową, występują małe, kolcowate wyrostki (stąd nazwa). Takie same twory skórne występują na karapaksie żółwiaka Trionyx ferox, żyjącego tylko na Florydzie. Osiąga wielkość zbliżoną do Trionyx spiniferus, jest do niego bardzo podobny, jedynie jednolicie ciemniej ubarwiony.
Głowa żółwiaka kolcowatego jest niewielka, o wysoko umieszczonych oczach, zakończona spiczastym ryjkiem z mięsistymi wargami okrywającymi rogowe listwy szczęk. Palce kończyn zrośnięte są błoną pławną. Podobnie jak inne żółwiaki, żółwiak kolcowaty posiada tylko 3 pazury na przednich nogach.
Terrarium
Hodujemy je w akwaterrariach z niewielką piaszczystą częścią lądową. Dno zbiornika wysypujemy dość grubo drobnym piaskiem. Można też ułożyć płaski kamienie i korzenie. Stosujemy zwykłą obsadę roślin wodnych. Temperaturę wody utrzymujemy na poziomie 24-30°C. Wodę w zbiorniku często wymieniamy lub stosujemy intensywną filtrację.
Żywienie
Żółwiaki karmimy niemal wyłącznie pożywieniem pochodzenia zwierzęcego.
Rozmnażanie
Uwagi
Są to zwierzęta wyjątkowo agresywne. Nie zaleca się hodowli dwóch dorosłych okazów w jednym akwarium.
Liczba wyświetleń: 404