Nazwa botaniczna: Asparagus, ok. 100 gat.
Rodzina: Liliowate (Liliaceae)
Wielkość: Pędy tej rośliny mogą dorastać do ponad 1m długości.
Wygląd: Roślina o pokroju krzaczastym, o krótkim przyziemnym pniu i wzniesionych albo pnących, rozgałęzionych łodygach. „Liśćmi” są liście pozorne okrągłe lub w kształcie igieł, powstałe z przekształconych pędów bocznych (fyllokladia)
Gatunki/odmiany:
- Asparagus asparagoides – Asparagus listkowy – ma owalne liście pozorne i kwiaty pachnące pomarańczami.
- Asparagus densiflorus ’Sprengeri’ – Asparagus Sprengera – dostarcza kwiaciarzom gałązek do przybrania bukietów. Odmiana 'Meyeri’ ma pędy długości do 60cm, proste albo lekko łukowate, krzaczasto „ulistnione”.
- Asparagus falcatus – Asparagus sierpowaty – to szybko rosnący, wijący się „asparagus pnący” o pędach metrowej długości, dlatego szczególnie nadaje się do większych terrariów.
- Asparagus setaceus – Asparagus pierzasty – ma bardzo drobne, igłopodobne „listki”. Dawniej był często dodawany do bukietów, po kwitnieniu może mieć czerwone jagódki.
- Asparagus plumosus 'Nanus’ – karłowata odmiana o bardziej zwartej budowie.
- Asparagus sprengeri – gatunek o zwieszających się pędach w dół.
- Asparagus officinalis – roślina o rzadszej posturze w porównaniu do Asparagus plumosus.
Występowanie: Rejony Afryki południowej.
Stanowisko: Od jasnego do lekko cienistego, bez ostrego oświetlenia. Ciepłe (ok. 20°C i wyżej), Asparagus Sprengera (Asparagus densiflorus) w lecie może stać także na wolnym powietrzu. Zimowanie (niekonieczne) w miejscu jasnym, nieznacznie poniżej 12°C.
Hodowla: Staramy się zraszać swoją roślinę codziennie, przy małej wilgotności roślina łatwo i szybko zaczyna schnąć. Podlewamy w lecie do 3 razy tygodniowo zaś w zimie zmniejszamy częstotliwość do jednego razu. Zawsze musimy dbać oto by nie przeschła bryła korzeniowa. W temperaturze powyżej ok. 25°C szparagi zaczynają źle się czuć. Nawozimy od wiosny do jesieni co tydzień,w zimie co miesiąc. Asparagus źle znosi środki ochrony roślin. Roślina wilgociolubna, nie znosi nieregularnych podlewań.
Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion jak i podział bryły korzeniowej.
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
- John Brookes „Wielka Księga Kwiatów – sztuka kompozycji i pielęgnowania”
- David Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”
Liczba wyświetleń: 3641