Aspidites ramsayi – pyton żółtogłowy
Nazwa łacińska: Aspidites ramsayi
Nazwa polska: Pyton żółtogłowy
Inne nazwy: Woma, Ramsay’s pyton (ang.)
Synonimy:
Aspidiotes ramsayi MACLEAY 1882
Aspidites ramsayi — BOULENGER 1893: 92
Aspidites melanocephalus ramsayi
Aspidites collaris LONGMAN 1913: 40
Aspidites ramsayi — KLUGE 1993
Aspidites ramsayi — MCDIARMID, CAMPBELL & TOURÉ 1999: 165
Aspidites ramsayi — COGGER 2000: 602
Aspidites ramsayi neildavieii HOSER 2009
Aspidites ramsayi — SCHLEIP & O’SHEA 2010
Coraz popularniejszy kopiący gatunek australijskiego pytona. Ciało dosyć krępe, masywne. Głowa żółta/pomarańczowa, lekko spłaszczona, prawie nie oddzielona od reszty ciała co pozwala mu kopać. Razem z większym kuzynem (A. melanocephalus ) nie posiada jamek termicznych jak inne pytony. Oczy czarne. Supraocular zabarwiony na czarno. Tło piaskowe/kremowe/złote przeplatane brązowymi pręgami. Z reguły osiąga 1,2-1,8m. Dożywa nawet 20-30 lat. Aktywność nocna. Jako że jest dusicielem nie jest jadowity.
Podgatunki
Brak podgatunków
Występowanie
Australia (Nowa Południowa Walia, Queensland, Terytorium Północne, Australia Południowa, Victoria, Australia Zachodnia).
Biotop
Tereny półpustynne, suche. W ciągu dnia ukrywa się w wydrążonych kłodach, norach, gęstej roślinności. Głową potrafi wykopać/poszerzyć swoją kryjówkę.
Terrarium
Terrarium horyzontalne z grubą warstwą podłoża (ok. 20cm), które umożliwi kopanie. Wymiary terrarium dla wyrośniętej samicy: 120x60x60cm, dla samca może być odrobinę mniejsze. W najcieplejszym miejscu w terrarium utrzymujemy temperaturę na poziomie 30-33°C. Wilgotność 40-60%. Podłoże powinno być suche i umożliwiać kopanie. Dodatkowo w terrarium warto umieścić basenik oraz kryjówki dla węża. Oświetlenie nie jest konieczne, ale dla poprawienia estetyki/widoczności w terrarium można zamontować świetlówkę o słabej mocy.
Żywienie
Są dosyć żarłoczne. W naturze, by zwabić swoją ofiarę porusza końcówką ogona. Gdy ta podejdzie wystarczająco blisko przystępuje do ataku. Zjadają gady, małe ssaki oraz ptaki.W hodowli karmimy odpowiedniej wielkości gryzoniami karmowymi, rzadziej ptakami. Ważne, by pokarm nie był o wiele większy niż ciało pytona w najszerszym miejscu. Nie powinno się ich przekarmiać, bo może to doprowadzić do otyłości. Młode karmimy co 5-7 dni, dorosłe co 2, nawet 3 tygodnie.
Gdy woma poczuje pokarm staje się bardzo pobudzony.
Dymorfizm płciowy
Samce z reguły mniejsze od samic.
Rozmnażanie
Gatunek jajorodny. Samica dojrzewa w wieku 2-3 lat, samiec w wieku 1,5-2 lat. By zachęcić je do rozmnażania warto obniżyć temperaturę do 17-21°C przez 2 miesiące. Po połączeniu szybko dochodzi do kopulacji, samiec stymuluje partnerkę pazurkami odbytowymi. Samica składa od 6 do 28 jaj. Inkubacja w temperaturze 31°C trwa ok. 55-60 dni.
Uwagi
Kilku rodzimych hodowców zaczęło rozmnażać ten gatunek, ceny spadły w porównaniu z poprzednimi latami, co przyczynia się do coraz większej popularności tego pytona w naszym kraju.
A. ramsayi wymaga rejestracji w Polsce. Kupujący przy zakupie powinien dostać dokumenty stwierdzające pochodzenie węża, by na ich podstawie wpisać gada do rejestru,
Liczba wyświetleń: 97