Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
2428
1
Avicularia, Ptaszniki – Opisy

Avicularia hirschii – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Avicularia hirschii – ptasznik

Nazewnictwo

Dotychczasowa, „robocza” nazwa tego gatunku przyjęła się w Niemczech, gdzie nazywano go „rotbüschel vogelspinnen”, Stanach Zjednoczonych – „Red – turf tarantula” oraz Francji – „robisch”.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Avicularia hirschii (M. Bullmer, M. Thierer-Lutz i G. Schmidt 2006) jako gatunek sklasyfikowany został w roku 2006 przez M. Bullmera, oraz M. Thierer – Lutza i G. Schmidta.

Wygląd

Avicularia hirschii jest bardzo łatwo rozpoznawalnym gatunkiem, gdyż nie posiada (jak większość Avicularia) „choinkowego” wzoru na odwłoku. Wzdłuż odwłoka biegnie jedynie intensywny czarny pas, a po jego bokach wyrastają czerwono – pomarańczowe włoski. Karapaks pokrywają włoski o rożnych odcieniach brązu. Pierwsza i druga para odnóży jest również koloru brązowego, natomiast trzecia i czwarta w odcieniach czerni. Na odnóżach również znajdują się włoski koloru czerwono – pomarańczowego, oddzielające poszczególne segmenty odnóży, przy czy kolor jest zdecydowanie bardzie intensywny na ostatnich dwóch parach. Młode osobniki natomiast posiadają bardzo jasne ubarwienie (wręcz białe) z charakterystycznym, czarnym pasem na odwłoku.

Jest to niewielkich rozmiarów ptasznik, dorastający maksymalnie do 4 cm ciała. Samce są zazwyczaj mniejsze i smuklejsze, mają jednak dłuższe odnóża.

Występowanie

Avicularia hirschii (M. Bullmer, M. Thierer-Lutz i G. Schmidt 2006) na wolności zamieszkuje wschodnie rejony Ekwadoru. Mimo, iż Avicularia hirschii licznie występuje w naturalnym środowisku, to ogromnych problemów nastręcza złapanie tych ptaszników, gdyż najczęściej są praktycznie niewidoczne, chowając się w bardzo wąskich szczelinach drzew lub dziuplach pozostawionych przez inne zwierzęta.

Długość życia

Samice dożywają ok. 10 lat.

Aktywność

 

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Pająki te są dość łagodne, nie przejawiają agresji, najczęściej bronią się ucieczką. Pająk nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, jest za to niezwykle szybki i skoczny.

Jadowitość

Jad Avicularia hirschii jest słaby i nie stanowi zagrożenia dla zdrowego człowieka.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Optymalnym wymiarami terrarium dla dorosłego osobnika to 20x20x30 cm (dł. x szer. x wys.). Ważne, by w terrarium znalazły się gałęzie, konary na których pająk zbuduje gniazdo.

Temperatura

Wymagana dla tego gatunku temperatura dzienna to od 25 do 28°C. W nocy spadek do ok. 22°C, jednak, jak podaje M. Bullmer, temperatura w rejonie odnalezienia Avicularia hirschii spada nawet do 18°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 80%.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode pająki karmimy wylęgiem świerszcza lub muchami owocówkami. Osobniki starsze jedzą świerszcze, karaczany, młodą szarańczę czy mole woskowe.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

U dorosłego samca pojawiają się bulbusy na nogogłaszczkach, brak natomiast haczyków na przedniej parze kończyn. Dorosły samiec posiada narządy kopulacyjne podobne do Avicularia versicolor, natomiast spermateka samicy porównana została do Avicularia azuraklaasi.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Nie ma obecnie żadnych udokumentowanych przypadków rozmnożenia tego gatunku w niewoli, choć krążą pogłoski, że znajdujące się w europie osobniki pochodzą z odłowionej w Ekwadorze, kilka lat temu, samicy, która w warunkach zamkniętych złożyła kokon. Jak podaje M. Bullmer, odnaleziony w Ekwadorze kokon Avicularia hirschii liczył 38 młodych osobników, a dzięki badaniom, liczebność młodych w kokonie Avicularia hirschii porównuje się do kokonów składanych przez Avicularia minatrix.

Uwagi

Avicularia hirschii jest obecnie gatunkiem prawie nieosiągalnym w hodowlach (przynajmniej europejskich). Pająki importowane z Ekwadoru cechowała duża niestabilność stanu zdrowia oraz wysoka śmiertelność. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika, iż pojedyncze sztuki znajdują się obecnie w hodowlach europejskich, jednak wszystkie są samicami.

 

Opracowanie i źródła informacji

Jakub Andrzejczak 'Minatrix’

Bibliografia:
1. Avicularia hirschii sp. n. (Araneae: Theraphosidae: Aviculariinae), eine neue Vogelspinnenart aus Ekuador, Tarantulas of the World 124, s. 3-17. (materiały udostępnione przez Raya Gabriela)
2. Strona internetowa: www.birdspiders.com
3. Informacje udostępnione przez R. Westa

Liczba wyświetleń: 2428

Jedno przemyślenie na temat Avicularia hirschii – ptasznik

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu