Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
12692
0
Skorpiony – Opisy

Babycurus jacksoni

Babycurus jacksoni

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Babycurus
Gatunek: Babycurus jacksoni (Pocock, 1890)

Warunki hodowli

Wilgotność ~70%
Temperatura w dzień ~28°C
Temperatura w nocy ~21°C
Terrarium 20x20x30 cm

Występowanie

Gatunek zamieszkuje wschodnią część kontynentu afrykańskiego. Osobniki występują przede wszystkim w Kenii, Ugandzie, Kongo, Kamerunie oraz Tanzanii.

Biotop

Kontynent afrykański kojarzy nam się głównie z suchymi, pustynnymi terenami, jednak w obrębie występowania tego gatunku mieszczą się wilgotne lasy i życiodajne sawanny. Właśnie tam można go często spotkać wspinającego się po drzewach, ukrytego wśród roślinności, pod kamieniami czy przebywającego w wykopanych, niewielkich norkach.

Wygląd

Jest to jeden z moich ulubionych gatunków skorpionów ze względu na bardzo atrakcyjne ubarwienie oraz stosunkowo spore rozmiary jak na przedstawiciela rodziny Buthidae. Potocznie uważa się, że gatunek ten występuje w dwóch formach barwnych: ciemniejszej tzw. „dark”, nazywanej również „chocolate” – przyjmującej ciemnobrązowy odcień, oraz popularniejszej – jaśniejszej, która jest pomarańczowo-rudawa. W chwili obecnej stopniowo odchodzi się jednak od odmian barwnych i nowo obowiązująca nomenklatura stara się dowodzić odrębności gatunkowej. Ubarwienie jest również zależne od wieku skorpiona – młode osobniki różnią się ubarwieniem od dorosłych i są na ogół pomarańczowe.

Niektóre osobniki mogą dorastać do niespełna 9 cm długości ciała. Na ogół jednak ich wielkość oscyluje w granicach 6-8 cm.

Ciekawostki

Gatunek znany z bardzo ciekawego zachowania polegającego na udawaniu martwego. Wśród młodych osobników zachowanie te zauważa się częściej. Skorpion podczas manipulacji w terrarium zastyga bez ruchu, bywa że nie reaguje nawet na inne bodźce, takie jak szturchanie. Należy zachować szczególne środki ostrożności i nie dać się zwieść mylnemu zachowaniu skorpiona. Osobiście nie doświadczyłem owego zachowania. Informacje te pochodzą z doświadczeń zagranicznych hodowców.

Zachowanie

Szybki gatunek skorpiona, polecany dla pasjonatów mających już jakąś styczność z przedstawicielami rodziny Buthidae. Agresja, jak u wszystkich zwierząt, jest w znacznym stopniu cechą osobniczą, jednak statystycznie skorpion ten przejawia pasywną postawę. Przy zachowaniu odpowiedniej ilości kryjówek oraz pożywienia można trzymać je w grupach.

Jadowitość

Brak rzetelnych, potwierdzonych źródeł na temat siły jadu tego gatunku. Opierając się na relacji świadków można stwierdzić, iż ukąszenie nie niesie za sobą poważnych skutków zdrowotnych. Mimo wszystko należy mieć na uwadze fakt, że takowe źródła nie są do końca obiektywne. Każdy organizm reaguję inaczej na toksyny zawarte w jadzie. Osobom ukąszonym towarzyszył silny ból w miejscu ukąszenia, wymioty, zawroty głowy, oraz miejscowa opuchlizna.

Długość życia

Długość życia tego gatunku sięga około 4 lat. Zależna jest od częstotliwości karmienia i temperatury, jaka panuje w terrarium. Przy optymalnych warunkach długość całkowitego życia powinna zmieścić się w przedziale 3-4 lat, natomiast jeżeli warunki nieco odchodzą od optimum to zależnie skracamy, bądź nieco wydłużamy długość życia.

Hodowla

  • Terrarium

    Dla dorosłego osobnika w zupełności wystarcza terrarium o powierzchnia 20×20 cm. Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia, jednak optymalnie dla naszego bezpieczeństwa powinna wynosić około 20 cm. Przy hodowli grupowej należy zapewnić odpowiednio większe rozmiary terrarium oraz sporo kryjówek.  Należy pamiętać o zapewnieniu skorpionowi jakiegoś elementu wystroju, który będzie ustawiony pochyło. Ułatwi to przechodzenie kolejnych wylinek (np. większy kawałek kory, ścianka styropianowa itp.)

  • Podłoże

    Skład podłoża jest kwestią indywidualną każdego hodowcy i pasjonata skorpionów, osobiście dla tego gatunku preferuję mieszankę włókna kokosowego, piasku, drobnej kory oraz liści bukowych. Warstwa podłoża powinna wynosić kilka cm.

  • Warunki w terrarium

    Wilgotność terrarium utrzymujemy na stosunkowo dużym poziomie, którego wartość powinna sięgać około 70%, a nawet nieco więcej. Poziom wilgotności utrzymujemy poprzez zraszanie terrarium. Należy zwrócić uwagę, że poziom ten dotyczy wilgotności powietrza. Kwestia temperatury w tym wypadku nie jest zaskoczeniem i powinna sięgać 28°C w dzień, w nocy preferowany kilkustopniowy spadek, nawet do temperatury pokojowej.

 

Dymorfizm płciowy

Liczba ząbków na pektynach wynosi:

  • samica: 18-24
  • samiec: 18-24

Zatem liczenie ząbków na nic się nie zda. Drugim sposobem na określenie płci wielu gatunków skorpionów jest porównanie „szczypiec” samca i samicy. Na tzw. tarsusie (ruchomym palcu) samiec ma mały wyrostek, dzięki któremu podczas charakterystycznego tańca godowego, niepoprawnie nazywanego kopulacją, może przytrzymać samicę.

Rozmnażanie

Gatunek nie należy do wymagających jeśli chodzi o chęć dalszej reprodukcji. Przy dobraniu pary i utrzymywaniu optymalnych warunków mamy niemalże 100% pewność, że doczekamy się przychówku. Należy jednak nieco uzbroić się w cierpliwości, ponieważ ciąża samicy może trwać dosyć długo. Zależne jest to od warunków panujących w terrarium. Średnio okres ten mieści się w granicach od 5 do 8 miesięcy. Po tym czasie na świat przychodzi około 30 młodych skorpionów. Liczba młodych jest uzależniona od ogólnej kondycji samicy. Należy również pamiętać, że kolejne ciąże samicy stopniowo zmniejszają ilość przychówku.

Uwagi

Gatunek nie stanowi większych problemów hodowlanych.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: na podstawie własnych doświadczeń Adam Indrycha – „Ad90Am”.

Poszerzone o literaturę:

  1. Informacja odnośnie pektyn: Scorpions of the World, Stockmann & Ythier 2010
  2. Revision of Babycurus with description of three new species (Scorpiones:buthidae)
    František Kovařík 2000
  3. Odchov štíra Babycurus jacksoni (Development of the scorpion Babycurus
    jacksoni in captivity). Akva Tera Fórum 1 (2):58-62 (In Czech with English
    summary); František Kovařík: 2005
  4. M.A.C.Cozijn 2006 Leiden, The Netherlands.
  5. The Scorpion Fauna. Eric Ythier

Liczba wyświetleń: 12692

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu