Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
3290
0
Rośliny – Opisy

Beaucarnea recurvata – nolina

Rodzina: Agavaceae – agawowate

Wielkość: Dorasta do 8-9 metrów, w naszych warunkach rośnie podobnie jak spokrewniona z nią Yucca. Przy odpowiednim przycinaniu dorasta jednak maksymalnie do 1 metra.

Wygląd: Nasada łodygi jest gruba, nabrzmiała, brązowo szara, o chropowatej powierzchni. Przypomina nogę słonia dlatego tez często jest nazywana „stopa słonia”, nazwa powstała od języka niemieckiego. Jej liście są zielone, opadające w dół.

Występowanie: Jej ojczyzną są stepy i pustynie Meksyku.

Informacje dodatkowe: Nolina to stara nazwa botaniczna, ale i tak nadal używaną. Aktualna nazwa tej rośliny to Beaucarnea. W ojczystym środowisku jest to krzew lub drzewo. Pień u podstawy ma bulwiaste zgrubienie, a z jego wierzchołka wyrasta pęk długich, wąskich , łukowato zwieszających się szarozielonych liści.

Zastosowanie: Terraria pustynne o wysokiej temperaturze. Należy pamiętać aby Nolina miała stanowiska jasne i w miarę możliwości blisko źródła światła (lampa emitująca światło dzienne).

Hodowla: Miejsce dobrze nasłonecznione/oświetlone, uwielbia gorące i wietrzne powietrze. W zimie potrzebuje wyższej temperatury niż jukka, czyli nie mniej niż 10°C. Należy unikać stale mokrego podłoża, używamy substratu torfowego lub ziemi z glina. Najchętniej stosowanym podłożem jest mieszanka torfu, piasku i gliny w stosunku 3:1:1 (Torf zapewnia jako takie źródło soli mineralnych, piasek zapobiega zbrylaniu się ziemi a glina trzyma wilgoć). Dla upiększenia i zapobieganiu utraty wilgoci możemy do doniczki (lub gdy roślina jest posadzona bezpośrednio w terrarium) wsypać nieco keramzytu. Działa przeciw-bakteryjnie i nie pozwala się rozwijać innym chwastom.

Stanowisko: Jak już pisałem, dobrze naświetlone zwłaszcza zimą. Jeśli będziemy przycinać roślinę to będzie się rozkrzewiać tak jak jukki i draceny. Doniczkę można oblepić korkiem lub styropianem, by dodać estetyki.

Rozmnażanie: Przez nasiona lub sadzonki. Sporadycznie ukazujących się odrostów bocznych.

Nawożenie: Od wiosny do sierpnia co tydzień, choć z własnego doświadczenia wiem że nie jest to konieczne tak często. Warto stosować pałeczki nawozowe, gdyż stopniowo uwalniają nawóz – trudniej wtedy przenawozić (co jest szkodliwe dla roślin).

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Gallson

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Hertz, Andrea Kogel

Liczba wyświetleń: 3290

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu