Blaberus discoidalis – karaczan
Blaberus discoidalis (Serville, 1839) to nieco mniejszy karaczan od ogólnie dostępnego na rynku Blaberus craniifer, długości ze skrzydłami ok 50 mm.
Kolor pokryw u osobników dorosłych jasnobrązowy, na przedpleczu plama w kształcie trapezu.
Samice nieco masywniejsze.
Larwy dość podobne do Blaberus craniifer, nieco lżejszej budowy ciała i bardziej jaskrawego żółto-brązowego ubarwienia.
Występowanie
Ameryka Środkowa, Meksyk
Biotop
Ściółka lasów.
Terrarium
Średniej wielkości (polecam 50x50x50) terrarium z dużą ilością kryjówek. Dość gruba warstwa podłoża(torf, włókno + liście) z racji trybu życia larw. Osobniki dorosłe wolą chować się w szczelinach, pod pniakami, niż zagrzebywać się w podłożu.
Żywienie
Owoce oraz wysokobiałkowe płatki dla ryb, sucha psia lub kocia karma, kruche mięso. Karaczany nie gardzą przeróżnymi szczątkami organicznymi.
Rozmnażanie
Karaczan jajożyworodny, tak jak u większości gatunków, po zrytualizowanym tańcu godowym samca następuje kopulacja. Samica nosi ootekę około miesiąca, po czym rodzi młode.
Uwagi
Coraz częściej do Polski trafiają pokrewne gatunki z rodzaju Blaberus takie jak B.boliviensis, B.atropos, B.parabolicus, B.colossus (jako jedyny z wymienionych cechuje się znacząco większymi rozmiarami i nieco dłuższym cyklem rozwojowym).
Co ważne, aby zachować czystość linii nie powinno się trzymać razem pokrewnych gatunków, nierzadkie są przypadki krzyżowania się – systematyka rodzaju Blaberus ciągle jest dość „płynna”, a hodowcy często miewają problemy z oznaczeniem nowo nabytego gatunku.
Dość dobra karmówka dla większych gadów.
Nie wspina się po gładkich powierzchniach.
Samce agresywne wobec siebie.
Opracowanie i źródła informacji:
Według własnych doświadczeń: Nosgoth
Liczba wyświetleń: 2905