Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
2443
0
Jaszczurki – Opisy, Kameleonowate

Brookesia stumpffi

Brookesia stumpffi

Kameleony z rodzaju Brookesia należą do najmniejszych kameleonów świata, o wielkości od zaledwie 30 mm do 110 mm. W przypadku Brookesia stumpffi (Boettger, 1894) długość ciała wynosi do 9 cm.

Wszystkie Brookesia są jaszczurki naziemnymi, spędzając większość czasu na dnie lasu. Tylko w nocy niektóre osobniki wspinają się na najniższe gałązki zarośli, gdzie śpią.

Ich wygląd odzwierciedla zajmowane siedlisko – są doskonale zamaskowane przebywając pośród liści.
Głównym obszarem występowania Brookesia są tropikalne lasy deszczowe, jednakże niektóre gatunki występują na obszarach suchych lasów liściastych. Występowanie niektórych gatunków na niskich wysokościach i obszarach suchszych sugeruje okres w historii Madagaskaru kiedy klimat był bardziej wilgotny, a lasy deszczowe szerzej rozpowszechnione.

Brookesia pozornie nie przypominają kameleonów, jednakże posiadają wszystkie cechy typowe, choć znacząco ograniczone. Ich zdolność do zmiany koloru jest niewielka, ogon bardzo krótki i prawie niechwytny.
Wspólną cechą dla wszystkich Brookesia jest udawanie w przypadku zagrożenia liści. Składają nogi pod brzuch w w taki sposób aby były niewidoczne, delikatnie tocząc się bokiem przypominają w ten sposób suche liście na wietrze.
Zagrożone osobniki wytwarzają także wibracje ciała, próbując w ten sposób powstrzymać niedoszłego napastnika.

Jako rodzaj są bardzo liczne, obecnie znanych jest 30 gatunków Brookesia. Większość opisanych gatunków zajmuje jednak niewielkie obszary i znanych jest tylko z jednej lokalizacji.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Plated Leaf Chameleon

Nazwa niemiecka: Stachelchamäleon

Długość życia

2-3 lata

Występowanie

Madagaskar

Aktywność

Dzienna

Wygląd

Wygląd samca

Ciało smukłe, spłaszczone, ogon krótszy od ciała, nogi krótkie i cienkie. Odnóża zamykają się w charakterystyczny dla kameleonów kleszczowy sposób. Brak wyraźnych wyrostków nad oczyma jak u innych Brookesia. Po bokach grzbietu od głowy aż do początku ogona występują niewielkie kolce. Zmiana barwy dla obu płci mocno ograniczona, główny kolor to brąz, pojawiające się przebarwienia mają upodobnić kameleona do liścia. Rozróżnienie płci jest trudne, możliwe tylko u dobrze nawodnionych samców w postaci niewielkiego zgrubienia u nasady ogona.

Wygląd samicy

Wygląd za wyjątkiem zgrubienia u nasady ogona taki sam jak u samców.

Cechy szczególne

Jest możliwość trzymania tych kameleonów w parach lub haremach.

Biotop

Brookesi stumpffi zamieszkuje północno-zachodni Madagaskar oraz wyspy Nosy Be, Nosy Komba i Nosy Sakatia. Występuje od poziomu morza do 150 m n.p.m.

Zamieszkuje częściowo te same obszary co Furcifer pardalis (np. odmiana Nosy be), gatunek postrzegany jako wybitnie ciepłolubny. Należy jednak pamiętać iż Brookesia stumpffi to gatunek dna lasu gdzie panują trochę inne warunki niż w koronach drzew. Nie są to obszary wybitnie wilgotne, jednakże w okolicach ściółki poziom wilgoci jest zawsze wyższy a temperatury zawsze niższe. Wyspy które zamieszkuje są obszarami ciepłymi, z małymi różnicami temperatur w ciągu roku. Występuje wyraźna pora deszczowa od grudnia do marca. W tych miesiącach występują także najwyższe temperatury, lecz różnica w stosunku do okresu suchego to tylko 2-4°C.

Temperatura

Lato: dzień 24-26°C, noc 20-22°C. Zima: dzień 20-24°C noc 18-20°C

Wilgotność

Dzień 60-70%, noc 80-90%

Terrarium

Terrarium tropikalne. Terrarium częściowo siatkowe bez wyraźnego miejsca do wygrzewania. Nie stosujemy wysokich terrariów, te kameleony z tego nie korzystają. Wysokość zbiornika powinna wynosić do 40 cm. O wiele lepiej wydłużyć terrarium tak aby Brookesia w naturalny dla siebie sposób miały możliwość chodzenia po dnie terrarium.

Biorąc pod uwagę środowisko życia tych kameleonów tj. dno lasu oraz wysoką wilgotność odpowiednim rozwiązaniem zapewniającym światło oraz niewielkie ilości ciepła będzie żarówka „ekologiczna”. Żarówki tego typu powodują niewielki wzrost temperatury oraz nie przesuszają powietrza co ma miejsce przy żarówkach lustrzanych itp. Przy tym gatunku można zastosować niewielką mate grzejna od spodu terrarium która to miejscowo będzie podnosić temperaturę. Nie stosujemy świetlówek UVB, w naturze kameleony te mają bardzo ograniczony dostęp do pełnego spektrum światła.

Wyposażenie terrarium dość nietypowe jak na kameleony. Głównie musimy zadbać o podłoże które będzie trzymało wilgoć, a także liście i niewielkie gałązki, które wysypiemy na podłoże. Można także użyć kawałków pni drzew czy kory pod którymi kameleony będą się chowały. Odtwarzamy w ten sposób warunki które występują w siedliskachBrookesi. Pod źródłem światła umieszczamy kilka wyższych gałązek tak aby kameleony mogły się wygrzać zaraz po włączeniu światła w terrarium, oraz czuć bezpieczniej w nocy. Niektóre osobniki spędzają noce na niskich zaroślach, w naturze spotykano te kameleony nawet powyżej wysokości pół metra.

Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego osobnika: 30x20x20 cm, dla pary 45x45x30 cm.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny, UVB niepotrzebne, gatunek z terenów leśnych.

Żywienie

2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 2-3 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie. Są to niewielkie kameleony, dlatego też decydując się na Brookesia musimy mieć stały dostęp do małej karmówki np. podrośniętego wylęgu świerszczy, muszek owocowych, wylęgu karaczanów.

Rozmnażanie

Samice składają od 3 do 5 jaj. Przy inkubacji w temperaturze 23°C, wykluwają się po 60-70 dniach.

Zimowanie

Przy tym gatunku pseudozimowanie raczej nie jest niezbędne. Wystarczy w okresie letnim delikatnie podnieść temperatury oraz zwiększyć zraszanie. Wprowadzenie pory deszczowe jest prawdopodobnie głównym czynnikiem stymulującym kopulacje.

Uwagi

Jeden z kilku gatunków Brookesia dostępnych legalnie w handlu. Madagaskar zezwala na wywóz kilku setek zwierząt z tego gatunku rocznie. Jest to niewielka liczba, kameleony te jako WC w sprzedaży pojawiają się bardzo rzadko.

Gatunek trudny w hodowli w przypadku osobników WC, natomiast osobniki urodzone w niewoli CB, które niestety pojawiają się niezwykle rzadko, umiarkowanie prosty.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Marcin Nawrot na podstawie:

  1. http://www.iucnredlist.org/details/172944/0
  2. http://www.chameleonnews.com/02SepSmith.html
  3. Lutzmann, N. & Flamme, A.: Field Observations, Captive Care, and Breeding of the Stump-Tailed Chameleon Brookesia thieli Núm.35: „Chameleons”
  4. Necas, P. & Schmidt, W.: Mysterious Mini-Dragons – The Stump-Tailed Chameleons Brookesia and Rhampholeon Núm.35: „Chameleons”
  5. C. J. Raxworthy, R. A. Nussba, Systematics, speciation and biogeography of the dwarf chameleons (Brookesia; Reptilia, Squamata, Chamaeleontidae) of northern Madagascar.
  6. Nick Garbutt, Hilary Bradt, Derek Schuurman, „Madagascar Wildlife – A Visitor’s Guide”

Liczba wyświetleń: 2443

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu