4. Terrarium z drewna. Etapy budowy
Terrarium możemy zbudować z:
– płyty OSB
– płyta meblowa
– płyta MDF
– sklejka
Na początku należy wybrać się do sklepu/stolarza i zakupić materiał na terrarium. Jeżeli kupujemy płyty w jednym z marketów budowlanych jest możliwość iż od razu na miejscu zostaną nam odpowiedni przycięte kawałki. Jest to opcja o tyle wygodna iż dostaniemy gotowe kawałki które należy skręcić jednak często płyty te są cięte na szybko i mogą być niedokładnie przycięte. Dlatego też polecam zlecenie przycięcia płyt stolarzowi gdy nie mamy możliwości samemu to wykonać.
Gdy już mamy docięte na wymiar płyty następuje moment skręcania oraz uszczelniania łączeń silikonem. Nie jest to ciężka praca jedynie wymagała cierpliwości przy uszczelnianiu .
Jednak w budowie terrarium należy wykonać przednią belkę w której będą wywiercone otwory wentylacyjne oraz na których będą się opierały szyby na prowadnicach. Belka powinna mieć wysokość odpowiednią do wysokości terrarium. Ja zawsze używam przeliczniki 1:10 czyli gdy terrarium ma np. wysokości 100cm to belka powinna mieć wysokość około 10cm.
Następnym etapem było lakierowanie całości, aby zabezpieczyć płyty przed wilgocią rzędu 70-80 % w przypadku gatunków tropikalnych. Jeżeli zamierzamy trzymać w takim terrarium gatunki pustynne takie jak gekony lamparcie itp. To nie ma potrzeby lakierowania terrarium kilkoma warstwami lakieru. Terrarium tropikalne pokrywamy dwoma warstwami lakieru ekologicznego.
Można użyć również lakier wodorozcieńczalny dostępny w większości sklepów z artykułami budowlanymi.
Następnym elementem jest wiercenie otworów na wentylacje. Możemy użyć różnego rodzaju otworów dostępnych w sklepach jednak należy pamiętać aby otwory były dość małe aby żaden świerszcz nie uciekł nam przy karmieniu. Możemy również użyć blachy perforowanej która idealnie się sprawdzi za sprawą malutkich oczek. Wentylacje kleimy silikonem którym wcześniej uszczelnialiśmy terrarium.
Na końcu pozostało nam przyklejenie prowadnic, zamontowanie oświetlenia,ogrzewania.
Liczba wyświetleń: 7288
byla juwaga co do ściemniacz / temrostat z forum
Witam. Jestem może świeży na forum, aczkolwiek jako takie pojęcie o elektryce i elektronice posiadam. Co do sterowania temperaturą w jakimkolwiek pomieszczeniu służy sterownik temperaturowy inaczej zwany termostatem, a ściemniacz służy do sterowania natężeniem oświetlenia ( jaśniej lub ciemniej). Ściemniając światło wpłyniemy na emisję ciepła, ale nie w takim stopniu, jak termostatem. Termostat natomiast załączy grzałkę w momencie gdy temperatura nie osiągnie ustawionej temperatury na termostacie, a wyłączy jak ta temperatura zostanie osiągnięta. Pod kątem oszczędności takie rozwiązanie będzie najlepsze. Jedyny problem w przypadku termostatu to miejsce umieszczenia czujnika temperatury( w którym miejscu terrarium ma być dokonany pomiar temperatury).