Budowa terrarium szklanego
Klejenie terrarium szklanego
Znam dwie techniki budowy terrarium szklanego:
- Wklejanie na szybę dna terrarium, pozostałych jego części – technika, która moim zdaniem jest błędna oraz wymusza więcej błędów oraz jest bardziej czasochłonna , jedyną zaletą tej metody jaka przychodzi mi do głowy, to łatwość wymiany dna, które podczas eksploatacji nie pęknie.
- Szyba tylna przyklejona jest czołowo do tylnej zewnętrznej krawędzi dna, a szyby boczne, przyklejane są czołowo do zewnętrznych, bocznych krawędzi dna oraz dodatkowo krawędziami do szyby tylnej. Tylna szyba musi być dłuższa od dna o grubość szyb bocznych.
Podczas klejenia pod dno terrarium najlepiej położyć gazetę, aby uniknąć przyklejenia dna terrarium do podłoża, na którym je sklejamy.
Jak skleić terrarium?
- klej nanosimy najpierw na cztery krawędzie dna, następnie dokładamy szybę tylną, która chwilowo opieramy z lekkim odchyleniem.
- nakładamy klej na krawędzie szyby bocznej, dokładamy je do dna oraz dokładamy szybę tylną do bocznej pod kątem prostym.
- wcześniej sklejone dwie szybki górne z siatką wentylacyjną oraz dwie przednie dokładamy do pokrytych klejem krawędzi. (prowadnice można przykleić wcześniej do szyb górnych oraz przednich lub po doklejeniu góry oraz frontu terrarium)
Projekt budowy terrarium:
1. Dno
2. Tył
3. Bok prawy
4. Bok lewy
Obróbka szkła (cięcie, łamanie, szlifowanie)
- 1. Cięcie szkła:
- przed cięciem należy oczyścić szkło od wszelkich zabrudzeń, najlepiej uczynić to benzyną ekstrakcyjną lub czymś podobnym
- pamiętajmy odmierzając cięcie, iż nożyk oszukuje około 2,5mm (odległość kółka tnącego od powierzchni posuwającej się po przymiarze)
- cięcie należy dokonać ruchem szybkim (bez przesady) jednostajnym i nie za mocnym. Pamiętaj o zasadzie: „Cięcie należy słyszeć a nie widzieć”
- część tnąca musi być zawsze nawilżona czymś tłustym (olej, nafta, WD-40) pamiętajmy jednak przy tym by były to substancje syntetyczne.
- 2. Łamanie szkła:
- a)
- należy dokonać zaraz po nacięciu, gdyż pozostawienie zaciętego materiału na jakiś czas powoduje, zasklepienie rysy, co powoduje przy próbie łamania, wyłamanie poza rysę
- podkładamy nożyk pod rysę (z przeciwnej strony cięcia) i naciskamy równomiernie na dwie połówki szkła po przeciwnych stronach nożyka. (nacisk jednak nie może być zbyt daleko najlepiej, łamać jak na zdjęciu)
- b) łamanie szkła „na huk”
- po nacięciu, przesuwamy materiał na krawędź stołu tak by linia cięcia leżała około 1,5 cm na stole przed krawędzią. Podnosimy lekko i szybkim ruchem uderzamy taflą o stół. Przy większych gabarytach nie podnosimy tafli tylko naciskamy na dwa końce wysuniętej połówki (nie za mocno jednostajnym ruchem).
3. Szlifowanie szkła:
- najlepszy sposób szlifowania – szlifierka taśmowa z taśmą bezkońcową o ziarnistości papieru P 220.Inne sposoby:
- na wiertarkę osadzamy tarczę z rzepem (rotoflex) przyczepiamy odpowiedni papier ścierny i szlifujemy na sucho
- szlifujemy ręcznie (najlepiej wzdłuż ostrych krawędzi by nie powodować odprysków szkła), najlepiej stosować papier o jak najmniejszej ziarnistości.
Budowa terrarium
Materiały niezbędne do budowy terrarium szklanego:
- a) szkło – Pamiętajmy przy tym, że istnieją różne rodzaje szkła. Do budowy terrarium szklanego przeważnie stosujemy szkło płaskie, bezbarwne o różnych grubościach.
Charakterystyka gatunków szkła
- Float: szyby wytworzone po przez wylewanie ciekłego szkła na tafle rtęci, co powoduje równomierne rozpływanie się cieczy. Powstaje przez to idealnie (prawie) płaska powierzchnia. Szkło to nie posiada żadnych pęcherzy, zabrudzeń, widocznych nierówności oraz naprężeń fizycznych.
- Float II gatunku (białoruski): technika wytwarzania podobna. Szkło troszkę tańsze – czasami posiada wady np. pęcherzyk powietrza, nieczystości (prawdopodobnie z powodu nie sterylnych warunków produkcji)
- Szkło walcowane: starszy typ szkła, wytwarzany techniką walcowania ( technika ta prawdopodobnie obecnie nie jest już stosowana, takie szkło można znaleźć w szybach z rozbiórki), szkło to posiada widoczne nierówności, naprężenia fizyczne często pęcherze oraz zabrudzenia, naprężenia fizyczne powodują, iż nie doświadczonej osobie podczas łamania naciętej powierzchni, szkło pęka nie po linii nacięcia.
- b) silikon:
- Octanowy – Uniwersalny, szklarski, sanitarny – posiadają prawie takie same właściwości fizyczne, jednak z biegiem czasu zachowują się inaczej pod względem np. barwy.
- Neutralny – właściwości fizyczne lekko odbiegają od silikonu na bazie octanu. Nie posiada kwasu octanowego a co za tym idzie- brak szkodliwych oparów, oraz żrącego odczynu.
- c) blacha na wentylację:
- Do tego celu używamy najczęściej blachę perforowaną lub siatkę metalową. Siatki i blachy różnią się przede wszystkim materiałem (aluminium, stal), grubością, oraz kształtem i wielkością otworów.
- Możemy również użyć innych materiałów pamiętajmy jednak przy tym by nasz pupil nie przegryzł ich lub nie zrobił sobie o nie krzywdy.
- d) prowadnice do szyb-charakterystyka:
- plastikowe: tanie ,miękkie, różne kolory, nie uszkodzisz na nich szyby, niestety charakteryzują się słabą przyczepnością przy klejeniu silikonem, dostępne na szyby 4mm, pojedyncze na 4/5mm, czasami dostępne inne.
- aluminiowe: drogie, twarde, stosujemy aluminiowe ceowniki, teowniki, dobra przyczepność silikonu , alternatywa dla grubszych szyb np. 6mm
- szklane: sklejane z pasków szkła, efektowne jednak bardzo ciężkie, łatwo je uszkodzić.
Narzędzia i materiały pomocnicze:
a) Przyrząd do cięcia szkła (nóż do szkła) – najlepszym nożem do szkła będzie zwykła szóstka czyli, nóż z 6 kółkami tnącymi, ciąć można także nożem o jednym kółku tzw. Hart metal, nie należy stosować noża z diamentem – nóż taki służy do artystycznego wycinania szkła np. na witraże (wbrew przekonaniom łatwo zepsuć taki nóż, trzeba naprawdę umieć posługiwać się takim narzędziem)
b) nożyk do tapet lub żyletka – niezbędne do czyszczenia terrarium
c) nafta, olej silikonowy do nożyka do szkła można także użyć WD-40 spryskując kółeczka nożyka
d) benzyna ekstrakcyjna – to najlepszy komponent do odtłuszczania, należy pamiętać że komponenty zawierające alkohol, oczyszczają ale same w sobie powodują zatłuszczenie powierzchni
e) szmatka
f) pistolet do silikonu (nie polecam tubek do wyciskania ręcznego)
g) miarka – do mierzenia przy cięciu
h) przymiar do cięcia – można wykorzystać coś prostego o nie ostrych krawędziach np. panel MDF, linijka
Paweł Mostowski 'Mostek’
Liczba wyświetleń: 16623