Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [17]
Loading...
20675
0
Początkujący, Węże – Artykuły

Chcę kupić węża!

Chcę kupić węża!

Zanim kupisz węża najpierw zdobądź przynajmniej podstawowe informacje o gatunku i warunkach jego utrzymania. Kupno pod wpływem emocji (np. zachwytu nad wyglądem gada) lub mody, nie połączone z odpowiednią wiedzą może skończyć się tragicznie dla gada !!! Wąż to egzotyczne dzikie zwierzę, nie jest to udomowiony pies czy kot, które wymagają od nas także czegoś więcej niż odpowiedniego pokarmu i miski z wodą. Zwierzęciu temu, trzeba zapewnić całe środowisko życia. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić – zrezygnuj!!! Nawet nie myśl o utrzymaniu gatunków jadowitych (ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA) lub dużych gatunków dusicieli (WYMAGAJĄ OGROMNYCH POMIESZCZEŃ), wybierz mały i niekłopotliwy gatunek.
Bez wątpienia węże to jedne z najpopularniejszych gadów w hodowli amatorskiej. Polecić tu można szereg gatunków prostych w utrzymaniu i niekłopotliwych (jednak po szczegółowe opisy gatunkowe odsyłam do poradników książkowych dostępnych na rynku). Każdy potencjalny właściciel węża powinien zdawać sobie sprawę z:

5 złotych zasad

1. Odpowiednie pomieszczenie

Podobnie jak rybki wymagają akwarium, tak wąż by się dobrze czuł wymaga terrarium (w najprostszej wersji i tymczasowo może być to zmodyfikowane akwarium). Pomieszczenie dla gada (terrarium) powinno być na tyle szczelne, by uniemożliwić mu ucieczkę, dlatego też wszelkie otwory wentylacyjne powinny być zabezpieczone siatką. O ile nie mamy zbyt dużego zmysłu estetycznego i mało znamy się na tego typu konstrukcjach, warto zlecić budowę terrarium. Najczęściej gotowe terrarium (robione pod konkretne wymagania gatunku – CO JEST BARDZO WAŻNE) można zamówić w sklepie zoologicznym handlującym gadami.

2. Mikroklimat

W terrarium musi być utrzymywana optymalna dla danego gatunku temperatura i wilgotność. Większość węży wymaga temperatur w zakresie 24-28°C (choć znajdziemy też gatunki wymagające wyższych temperatur). Ogrzewanie powinno być tak ustawione, aby w różnych częściach terrarium były nieco odmienne temperatury. Do ogrzewania stosuje się kable grzewcze lub promienniki (ewentualnie żarówki) o odpowiedniej mocy. Wilgoć zapewniamy przez zraszanie terrarium i basen.

3. Żywienie

Węże w zależności od wielkości i gatunku wymagają różnej częstotliwości karmienia. Młode jedzą średnio raz na tydzień, dorosłe raz na 2-5 tygodni. Większość węży dostępnych w sklepach żywi się myszami (noworodkami mysimi gdy są młode). Pozostałe gatunki jedzą ryby, owady, dżdżownice zależnie od gatunku- spytaj o to sprzedawcę. Po karmieniu nie należy brać pupila na ręce, ani go niepokoić przynajmniej przez 1-2 dni. Na skutek stresu zwierze może zwrócić częściowo nadtrawiony pokarm. Dlatego pozwól wężowi wypocząć w kryjówce (którą musi mieć każde terrarium). Przed i po karmieniu węża myj ręce – pozostawiony zapach ofiary w połączeniu z ruchem Twojej ręki mogą sprowokować gada do ataku).

4. Zdrowie

Przed zakupem dokładnie obejrzyj gada, zobacz czy nie ma np. roztoczy (małe krwiopijne pajęczaki o wyglądzie czerwonej malutkiej kropeczki). Spytaj sprzedawcę kiedy zwierzę ostatnio jadło i co stanowiło posiłek, a także co jaki czas zwierze obecnie jest karmione. Im więcej pytań zadasz tym mniej błędów popełnisz.

5. Węże rosną

Węże rosną okresowo zrzucając stary naskórek. Proces ten nosi nazwę wylinki, na kilka dni przed zrzuceniem starego naskórka kolory węża blakną i stają się matowe. Oczy także na kilka godzin stają się mleczno-białe. Jest to całkowicie naturalne, i nie powinno niepokoić właściciela

 

Opracowanie

Michał Kaczorowski

Liczba wyświetleń: 20675

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu