Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [15]
Loading...
11253
0
Początkujący, Żółwie – Artykuły

Chcę kupić żółwia!

Chcę kupić żółwia!

Zanim kupisz żółwia najpierw zdobądź przynajmniej podstawowe informacje o gatunku i warunkach jego chowu. Kupno pod wpływem emocji (np. zachwytu nad wyglądem gada) lub mody, nie połączone z odpowiednią wiedzą może skończyć się tragicznie dla zwierzęcia!!! Żółw to egzotyczny zwierzak, który wymaga od nas więcej niż odpowiedniego pokarmu i miski z wodą. Zwierzęciu temu, trzeba zapewnić całe środowisko życia. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić – zrezygnuj!!!

Żółwie lądowe

Aby żółw żył długo i szczęśliwie należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

1. Odpowiednie pomieszczenie, czyli dlaczego Żółw nie może mieszkać na podłodze

  • Podłogi naszych mieszkań są dla żółwi zbyt zimne.
  • Chodząc swobodnie po mieszkaniu żółw ma kontakt z detergentami, które dla nas nie są wyczuwalne, może zjeść coś szkodliwego co znajdzie na podłodze.
  • Na śliskiej podłodze, żółw nie ma możliwości ścierania pazurów przez co dochodzi do ich przerostu, a przez ciągłe ślizganie się nóg następuje zwyrodnienie stawów.
  • Chodzącego swobodnie żółwia ktoś może po prostu uszkodzić.
  • Żółw brudzi podłogę.

Dlatego właśnie żółw lądowy wymaga terrarium. Może to być po prostu duża, dobrze wentylowana skrzynia, której dno pokrywamy podłożem grubości przynajmniej dorównującej długości pancerza żółwia. Zdania co do najlepszego podłoża są mocno podzielone, jednak wśród najczęściej polecanych podłoży są: kora, siano, oraz darń (wykopana wierzchnia część ziemi wraz z rosnącymi na niej roślinami). Można ułożyć tam również kilka dużych kamieni. Nie należy stosować piasku ani drobnego żwiru, gdyż żółw będzie go zjadał, co może doprowadzić do zadławienia, zatkania jelit, lub mechanicznego uszkodzenia układu pokarmowego. Minimalna wielkość terrarium dla jednego żółwia to z reguły: długość ok. 5 długości ciała żółwia i szerokość ok. 3 długości karapaksu żółwia. Każdy następny żółw w terrarium, to ok. 1/3 powierzchni więcej.

2. Mikroklimat

W terrarium musi być utrzymywana optymalna dla danego gatunku temperatura i wilgotność. Optymalne temperatury dla najpopularniejszych żółwi lądowych ( stepowych, greckich i iberyjskich) to 25-28°C w dzień i 18-20°C w nocy. Źródłem ciepła może być żarówka, ale zawieszona na takiej wysokości, aby zwierzę nie mogło się o nią poparzyć i w takim miejscu, aby bezpośrednio ogrzewała tylko cześć terrarium (nie należy stosować kabli i mat grzewczych, ponieważ żółwie często je wykopują i mogą się poparzyć). Wymagania co do wilgotności są u różnych gatunków różne. Najczęściej jednak preferują one ok. 50 – 60% wilgotności powietrza (nie dotyczy to żółwi pochodzących z lasów tropikalnych). Bardziej szczegółowe informacje znajdują się w opisach konkretnych gatunków.

3. Żywienie

Żółwie lądowe są prawie w 100% roślinożerne. Oznacza to, że żywią się roślinami, i choć w ich diecie na wolności zdarza się, że pobierają pokarm zwierzęcy są to tak rzadkie przypadki, że w hodowli nie powinny mieć odwzorowania. W warunkach domowych można je karmić wieloma roślinami łąkowymi, liśćmi większości popularnych roślin uprawianych w ogrodach. Należy pamiętać, że podawanie sałaty i innych roślin kapustnych jest szkodliwe ze względu na zawarte w nich szczawiany. Pokarm powinien pochodzić z „pewnego” źródła, które zagwarantuje, że rośliny nie były nawożone, ani opryskiwane chemikaliami. W starszych książkach i opisach często znajdujemy informacje, że pokarm zwierzęcy powinien wynosić ok. 5 – 15% diety żółwi. Jednak nie jest to pogląd prawidłowy, ponieważ taki udział wysokobiałkowego pokarmu jest dla żółwi żyjących w naturze, w bardzo surowych warunkach nienaturalny, powodujący zbyt szybki wzrost, krzywice (MBD), oraz inne zaburzenia metaboliczne.

4. Zdrowie

Nie należy kupować żółwi na bazarach, od przypadkowych osób nie posiadających dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie zwierząt. Najczęściej zwierzęta nie spełniające tych warunków pochodzą z przemytu, przywiezione w strasznych warunkach i po prostu zdychają po kilku dniach. Jeśli już mamy żółwia, musimy obserwować jego wygląd i zachowanie. Żółw, który dobrze się czuje jest energiczny, ma apetyt i błyszczące oczy. Z nosa nie powinna wydobywać się żadna wydzielina lub bańki, a oddech powinien być praktycznie niesłyszalny. Żółw powinien być także odrobaczony. Dobrze jest przynajmniej raz w roku pójść nim do dobrego lekarza weterynarii. Może on zauważyć coś, na co hodowca amator nie zwrócił uwagi. Jednak należy być pewnym, że jest to dobry weterynarz, który posiada wystarczającą wiedzę, aby pomóc zwierzęciu, gdyż w wypadku tak wrażliwych gadów jak żółwie niewiedza może je zabić.

Żółwie wodne

Podstawowe warunki, aby żółw żył długo i szczęśliwie

1. Odpowiednie pomieszczenie

Czyli w tym przypadku akwaterrarium. Niezbędna jest w nim odpowiedni ilość wody, aby żółw/żółwie mogły swobodnie pływać. Część lądowa powinna zajmować ok. 1/3 powierzchni akwaterrarium. Powinna być łatwo dostępna dla żółwia i wygodna. Nad nią powinna znajdować się lampa grzejna. Przy dekoracji należy unikać elementów łatwo gnijących i drobnych kamyków, które mógłby połknąć żółw. W akwarium umieszczamy rośliny jako element wystroju i diety żółwi. Aby zachować odpowiednią czystość wody, należy użyć filtrów akwarystycznych o odpowiedniej wydajności. i regularnie usuwać niezjedzone resztki pokarmu.

2. Mikroklimat

W terrarium musi być utrzymywana optymalna dla danego gatunku temperatura wody i powietrza. Optymalne temperatury dla Żółwi czerwonolicych to 25-28°C powietrze i ok. 24-26°C woda. Temperaturę wody można regulować grzałką awaryjną z termostatem.

3. Żywienie

Żółwie wodne są drapieżnikami. Młode żółwie karmimy głównie planktonem, larwami owadów z dodatkiem pokarmu roślinnego. Dla dorosłych osobników proporcje między pokarmem mięsnym, a roślinnym powinny wynosić 50% na 50%, lub u niektórych gatunków nawet 30% na 70%. Większość suszonych karm nie spełnia podstawowych warunków żywieniowych i jest jedynie pustym źródłem kalorii nie zawierających żadnych witamin, ani związków mineralnych. Podobnie jak podawanie mięsa ssaków i ptaków mogą doprowadzić do powstawania krzywicy, oraz zmian chorobowych w organach wewnętrznych. Prawidłowa dieta powinna się składać w większości z ryb słodkowodnych, niewielkich bezkręgowców wodnych, oraz roślin wodnych.

4. Zdrowie

Jeżeli już zdecydowaliście się na takiego żółwia, kupując zwróćcie uwagę:

  • Czy ma twardy pancerz? (U bardzo młodych osobników może być dość elastyczny.)
  • Czy nie jest zatuczony?
  • Czy pływanie nie sprawia mu trudności?

Poproście sprzedawcę by wrzucił trochę pokarmu. Bierzcie tego, który szybciej do niego dojdzie, ale najpierw sprawdźcie według punktów wyżej. Jeśli już mamy żółwia, musimy obserwować jego wygląd i zachowanie. Żółw powinien być także odrobaczony.Dobrze jest przynajmniej raz w roku pójść nim do dobrego lekarza weterynarii. Może on zauważyć coś, na co hodowca amator nie zwrócił uwagi. Jednak należy być pewnym, że jest to dobry weterynarz, który posiada wystarczającą wiedzę, aby pomóc zwierzęciu, gdyż w wypadku tak wrażliwych gadów jak żółwie niewiedza może je zabić.

 

Opracowanie

Renia

Liczba wyświetleń: 11253

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu