Chromatopelma cyaneopubescens – ptasznik
Nazewnictwo
Nazwa angielska: Greenbottle blue
Starsze nazwy Delopelma cyaneopubescens, Eurypelma cyaneopubescens.
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Gatunek opisany w 1907 roku przez Strand’a.
Wygląd
Dorosłe samice osiągają około 7 cm (długość głowotułowia + odwłoka), samce do około 5-6 cm (ale nie ma zasady może nam sie trafić mniejszy albo większy), przy czym samica jest masywniejsza i posiada krótsze odnóża niż samiec. Dojrzałe samce mają na przedniej parze odnóży krocznych haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, tak zwane bulbusy. Osobniki młode i dorosłe różnią się ubarwieniem. Młode osobniki mają jasno pomarańczową tarczkę grzbietową ze złotym połyskiem, odwłok jest czarny w pomarańczowe pręgi, odnóża również pomarańczowe z ciemnymi stopami. Dorosłe osobniki mają niebieskie nogi oraz zielono-niebieski karapaks, odwłok natomiast pokrywają pomarańczowe włoski. Kądziołki są koloru czarnego. Małe tracą ubarwienie młodzieńcze przy 5 linieniu.
Występowanie
Wenezuela.
Biotop
W naturze zamieszkują tereny stosunkowo suche, często swoje obszerne gniazda-kryjówki tworzą z pajęczyny u podnóży drzew lub pomiędzy trawami.
Długość życia
Dorosłe samice żyją w optymalnych warunkach około 15 lat. Samce maksymalnie 1,5-2 lat po ostatniej wylince.
Aktywność
O zmierzchu i w nocy.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Rzadko zdarzają się osobniki agresywne, natomiast dosyć często wyczesują włoski parzące z odwłoka. Zaniepokojone w większości przypadków wolą uciec do kryjówki niż kąsać. Oczywiście może się nam trafić osobnik, który będzie wolał ukąsić niż uciec, aczkolwiek takie trafiają się stosunkowo rzadko.
Jadowitość
Jad nie jest niebezpieczny dla zdrowych osób. Zazwyczaj w miejscu ukąszenia pojawia się delikatna opuchlizna i zaczerwienienie.
Cechy szczególne
Chromatopelma cyaneopubescens to jedyny przedstawiciel rodzaju Chromatopelma.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Młode pająki oraz podrostki można trzymać w różnego typu pojemnikach plastikowych czy też szklanych. Dla dorosłych osobników będzie odpowiednie terrarium o wymiarach 30/30/20 cm. Jako podłoża używamy np. włókna kokosowego, torfu lub ziemi ogrodowej, można je również wymieszać z piaskiem. Wszelkiego rodzaju korzenie, liany itp., które włożymy do terrarium dla ozdoby posłużą jedynie jako rusztowanie dla wyjątkowo gęstej sieci pajęczyny, którą pająki te wytwarzają.
Wilgotność
Powinna być utrzymywana na poziomie 50-60%.
Temperatura
Powinna być utrzymywana na poziomie 27-29°C ze spadkiem nawet do 24°C w nocy.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Dorosłe karmimy świerszczami, szarańczami karaczanami itp. Młode larwami much, wylęgiem świerszczy, karaczanów (oczywiście odpowiednio dobranymi do wielkości pająka) itp. Gatunek żarłoczny, rzadko urządzający głodówki.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Dojrzały samiec (po ostatniej wylince) ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Rozmnażanie trudne, zaloty samca są czasochłonne, trwające w najgorszych przypadkach nawet kilka godzin, nie zawsze owocują zbliżeniem kojarzonej pary. Często zdarza się, że samica po odbytej kopulacji bywa agresywna w stosunku do samca. Samice osiągają dojrzałość płciową przy około 5,5 cm (tj. długość głowotułowia + odwłoka). Zazwyczaj jedna kopulacja wystarczy, aby samica zbudowała duży, zdrowy kokon. Kokon tworzony jest po ok 2-3 miesiącach od kopulacji, natomiast po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy. Liczba jaj to zazwyczaj 100-250 sztuk.
Opracowanie i źródła informacji
Wojtek Pałasz 'Charliie’, na podstawie własnych doświadczeń, informacji otrzymanych od bezpośrednich obserwatorów w środowisku naturalnym oraz:
N. I. Platnick, The World Spider Catalog;
Raporty rozmnożeniowe
- Chromatopelma cyaneopubescens – raport rozmnożeniowy
- Chromatopelma cyaneopubescens – raport rozmnożeniowy 2
- Chromatopelma cyaneopubescens – raport rozmnożeniowy 3
Liczba wyświetleń: 138545
Super artykuły bardzo mi pomógł w hodowli chromki
Super, jak kolega wyżej również miałem zamiar stać się szczęśliwym właścicielem Brachypelmy tylko w moim wypadku Smithi, natomiast w chwili obecnej zakochałem się w Chromce i wybór padł na nią, teraz tylko trzeba znaleźć jakąś sztukę dla mnie.
Właśnie zaopatrzyłem się w Chromkę. Jest to mój kolejny ptasznik po Braszce Hamorii, Kędziorku, Lasiodorze Parahybanie, 2 Phidippus Regiusach. W zasadzie kupiłem ją w stadium L4 do swojej kolekcji przy okazji razem z Avicularią Minatrix, ale już mi się podoba. Jest bardzo szybka, żarłoczna a te pajęczyny które tworzy – nie myślałem, że to może być aż tak ciekawy ptaszojad. Polecam każdemu, bo to naprawdę ciekawy pajun.
Świetny artykuł! Ostatecznie myślę że wezmę Chromatopelme na mojego pierwszego ptasznika. Początkowo miała to być brachypelma boehmei ale myślę że zdecyduję się na chromatopelme 🤗
Dobry pomysł, bo Brachypelmy spp. dość wolno rosną. Chociaż w sumie nie wiem, bo moja hamorka w ciągu 2 wylinek urosła trzykrotnie XD