Clonopsis gallica – patyczak galijski
Patyczak galijski (Clonopsis gallica Charpentier 1825) – PSG 45 – to gatunek dość prosty w hodowli, polecany początkującym hodowcom. Dobrze znosi spadki temperatury i wilgotności. W hodowlach nie spotyka się samców, więc rozmnażane są partenogenetycznie. Do złudzenia przypomina gałązkę.
Występowanie
Północne wybrzeża Morza Śródziemnego.
Jak rozpoznać
-
Samica
Jest bezskrzydła z krótkimi czułkami i z cienkimi odnóżami. Dorasta niekiedy do 8cm. Ciało jest smukłe koloru od zielonego do brązowego z białym paskiem na boku.
-
Młode
Młode są jasnozielone z długimi kończynami (łatwo je gubią).
-
Jaja
Lekko pomarańczowe, kształtu owalnego z białym paskiem po boku. Wielość około 3mm.
Hodowla
-
Dorosłe owady
Lubi raczej chłodniejsze terraria o temperaturze w granicach 20-25°C i wilgotności na poziomie 70% – co zapewnia codzienne spryskiwanie terrarium najlepiej wieczorem, gdyż w ciągu dnia woda szybciej paruje.
-
Młode owady
Dobrze aby w terrarium panowała większa wilgotność co ułatwi owadom zrzucanie wylinki. Temperatura na poziomie 25°C i dobra wentylacja aby nie wdała się pleśń.
-
Jaja
Wilgotność na poziomie 70%, temperatura 25°C, dobra wentylacja aby zapobiec pleśni. Inkubacja trwa około 3-4 miesiące.
Żywienie
Najchętniej jedzą liście jeżyny, maliny, róży (choć róża to ryzykowny pokarm ponieważ jest często pryskany), truskawki, poziomki, porzeczki. Ogólnie nie ma większego problemu z pożywieniem. :)
Terrarium
Nie wymaga dużego terrarium, dla trzech par wystarczy 30x30x30 cm (dł. x szer. x wys.). Konieczne są cienkie gałęzie porozmieszczane po całym terrarium. Jako podłoże można zastosować torf, włókninę kokosową lub papierowe ręczniki (ułatwiają zbieranie jaejczek). Przykryciem może być siatka, która ułatwia patyczakom linienie i zmniejsza prawdopodobieństwo upadku podczas linienia.
Rozmnażanie
Partenogenetyczne.
Opracowanie
Opracował: Łukasz Gawron
Liczba wyświetleń: 1307