Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
1714
0
Wije – Opisy

Cormocephalus nitidus

Cormocephalus nitidus

Cormocephalus to drugi rodzaj podrodziny Scolopendrinae spotykany w hodowli oprócz Scolopendra. Z tym, że jest ekstremalnie rzadka.

Wyróżniamy dwa podgatunki oraz jedną odmianę:

  • Cormocephalus nitidus nitidus – oliwkowozielony, rozmiar do 8 cm, występowanie – Mozambik, Madagaskar
  • Cormocephalus nitidus nitidus var. nitidus – odmiana występująca w prowincji Transwal w RPA oraz na Madagaskarze; cechuje się wariacją w ilości połyskujących członów anten; ma ich od 5 do 7
  • Cormocephalus nitidus nitidus var. calvus – okolice Kapsztadu oraz Mozambik, posiada od 10 do 14 połyskujących członów anten.
  • Cormocephalus nitidus calcaratus – Rdzennie Madagaskarski podgatunek, posiada od 6 do 10 połyskujących członów anten.

Jest to stosunkowo niewielki parecznik, długości do 12 cm, występujący na terenach Afryki południowej; Mozambik, Madagaskar, Kapsztad i Transwal w RPA. W handlu spotykane są co najmniej dwie odmiany barwne C. nitidus cechujące się czarnym bądź czerwonym karapaksem. Nogi są intensywnie czerwone, czułki zbudowanie z 17 odcinków, z czego 5-14 pierwszych połyskujących.

Terrarium

Pojemnik o podstawie 10×20 cm w zupełności powinno wystarczyć dorosłemu osobnikowi. Wysokość nie jest najważniejsza, pamiętać jednak należy iż skolopendry potrafią się znakomicie wspinać po silikonie w rogu terrarium. Konieczne jest więc zabezpieczenie terrarium od góry. Osobiście polecam faunaboxy. Podłoże powinien stanowić torf odkwaszony bądź kokosowy, może on być zmieszany z piaskiem w proporcji 1/3. Można również dodać niewielką ilość wermikulitu. Stałym elementem wystroju powinno być poidełko. Powinna być również kryjówka, na przykład kawałek kory dębowej. Wystrój uzupełniamy wedle uznania, możemy dodać roślinki (np. Sphangum, Scindapsus).

Żywienie

Dorosłe skolopendry karmimy świerszczami, karaczanami, młode natomiast małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka, pinkami.

Rozmnażanie

Brak doniesień o udanym rozmnożeniu w niewoli.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: justGreg 2006 na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;

Zdjęcia © Stevena Lenaerts
www.scolopendra.be

Liczba wyświetleń: 1714

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu