Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
14022
2
Drzewołazy – opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Dendrobates auratus – drzewołaz złocisty

Dendrobates auratus – drzewołaz złocisty

Należy do grupy Tinctorius, rodziny Dendrobatidae – jest to najpopularniejsza grupa drzewołazów spotykanych w hodowli. Zamieszkuje wilgotne lasy równikowe Ameryki środkowej, od Panamy przez Nikaraguę do Kostaryki. Występuje zazwyczaj na wysokościach od 50 do 800 metrów nad poziomem morza. Żyje pojedynczo lub w małych gromadach, przeważnie w pobliżu rzek, strumieni, czy innych zbiorników wodnych. Są bardzo zwinne, szybko się przemieszczają. Nazwa łacińska tego drzewołaza – Dendrobates auratus – wzięła się od metalicznego połysku jego kamuflażu, zaś polska nazwa – drzewołaz złocisty – jest bezpośrednim tłumaczeniem łacińskiej.

Systematyka

Dendrobates auratus – drzewołaz złocisty (Girard, 1855)

Nazewnictwo

Nazwa polska: Drzewołaz złocisty

Nazwa angielska: The green and black poison dart frog, The green-and-black poison dart frog, The green and black poison arrow frog

Nazwa niemiecka: Der Goldbaumsteiger

Wygląd

Jest średnim co do wielkości drzewołazem – osiąga maksymalnie 4 cm. Ma charakterystyczną dla tych płazów krępą budowę ciała. Palce pozbawione są błony pławnej, ponieważ te Dendrobatesy nie potrafią pływać. Mają niemal niezliczoną ilość odmian kolorystycznych – najczęściej spotykana charakteryzuje się czarnym tłem skóry i metalicznie zielonymi plamami.

Odmiany barwne

Aktualizacja. Poniżej opisane są niektóre z odmian kolorystycznych Dendrobates auratus:

  1. Dendrobates auratus „Carará”. Ta odmiana występuje w Parku Narodowym Carara w Kostaryce. Bazowym kolorem jest kolor brązowy z czarnymi plamami. Na barwie bazowej rozrzucone są plamy o zmiennej długości w kolorze od zielonego do niebiesko-zielonego. Końcówki palców wydają się być niebieskawe. Wielkość 30-32 mm.
  2. Dendrobates auratus „Pacífico”. Występuje na dużym obszarze. Są to chronione tereny od strony Pacyfiku na przesmyku z prowincji Puntarenasw centrum Kostaryki oraz prowincji Chiriquiw południowo-zachodniej części Panamy na wysokości od 5 do 600 m n.p.m. Bazowy kolorem jest czerń. Na czarnym kolorze naniesione są zespoły zielonkawych lub zielonkawo-żółtych, metalicznych plam. Wzór zielony zajmuje niecałe 50% z całości. Wielkość 30-32 mm.
  3. Dendrobates auratus „Alto de Piedra”. Występuje w pobliżu Santa Fe w prowincji Veraguas w Panamie na wysokości 700-1000 m n.p.m. Kolor bazowy czarny. Brzuch mieni się na niebiesko. Na kolorze bazowym znajdują się zespoły błyszczących, metalicznych, zielonkawych lub zielonkawo-niebieskich plam. Jest to jedna z największych odmian. Dochodzi do 38-42 mm.
  4. Dendrobates auratus „Bronce”. Występuje na stokach gór w paśmie Cordillera Central (Kostaryka) oraz w rejonie Cocle (Provincia de Veraguas) w Panamie, zwykle w nizinach na wysokościach 500-700 m n.p.m. Bazowym kolorem jest jasny brąz przechodzący miejscami w beż. Na bazowym kolorze naniesione są zielonkawe i zielonkawo- niebieskawe plamy. Na krawędziach zielonkawych plam brąz jest przyciemniony. W tej odmianie występują 4 pododmiany.
  5. Dendrobates auratus „Bronce Brown”. Na podstawie w kolorze brązu naniesione są delikatne pasy i plamy w kolorze turkusu lub zielonkawo-niebieskim. Znacznie większa powierzchnię zajmuje podstawowy kolor brązu.
  6. Dendrobates auratus „Bronce Standard”. Na podstawie w kolorze brązu występują plamy i łączące się nieregularne pasy w kolorze turkusu lub zielonkawo niebieskim. Turkusowe i zielonkawo-niebieskie plamy zajmują więcej powierzchni w stosunku do pododmiany „Bronce Brown”.
  7. Dendrobates auratus „Bronce Green”. Na podstawie w kolorze brązu naniesione są w sposób „siatkowy” łączące się plamy i pasy w kolorze metalicznej zieleni.
  8. Dendrobates auratus „Bronce Super Blue”. Na podstawie w kolorze brązu naniesione są nieregularnie pasy i plamy w kolorze jasnoniebieskim.
  9. Dendrobates auratus „Caldera”. Występuje w rejonach miasta Caldera w prowincji Chiriqui,(Panama). Bazowym kolorem jest kolor czarny. Na czarnym tle znajdują się turkusowe wzory lub niebiesko-zielone pasy, plamy. Wielkość 32-35mm.
  10. Dendrobates auratus „Calobre” (Niebieski)Występuje na terenie Calobre, Veraguas w Panamie. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle znajdują się zespoły plam i dużych punktów w kolorze granatowym lub zielono-niebieskim. Niebieskawe plamy są dość szerokie i zajmują ok. 65% powierzchni powłoki ciała. Wielkość 30-33 mm.
  11. Dendrobates auratus „Campana”(“Kaluah”). Występuje w rejonach miasta Campana, dystrykt Capira, (Panama). Kolor podstawowy to ciemny brąz. Na tle ciemnego brązu występują metaliczne, jasno brązowe lub beżowe plamy, linie plam. U tego morfa mocno widoczna jest agresja i rywalizacja samic, nawet gdy liczba samców jest większa. Potrzebna duża ilość kryjówek (bardzo nieśmiała odmiana). Wielkość 30-33mm.
  12. Dendrobates auratus „Altos de Campana”. Występuje w Altos de Campana National Park (Panama). Podstawowym kolorem jest ciemny brąz. Na tle ciemnego brązu widoczne są jasno brązowe rozjaśnienia oraz nieliczne pasy, plamy oraz punkty w metalicznym, zielonkawo-niebieskim kolorze. Tak jak i we wszystkich ciemniejszych odmianach, zauważalna u nich jest zaciekła rywalizacja samic oraz ich ogromna nieśmiałość, skrytość. Spotykane na wysokościach 50-400 m n.p.m.
  13. Dendrobates auratus „Capira”. Występuje wzdłuż Rio Capira i strumieni sąsiadujących z pobliskim Parque Nacional Altos de Campana w Panamie na wysokości 50-400 m n.p.m. Odmiana ta jest bardzo podobna do morfa „Kuna Yala”. Wielkość od 32-35 mm. Podstawowym kolorem jest brąz lub czerwono-brązowy kolor. Na tej bazie znajdują się plamy, pasy tworzące pozawijane wzory w kolorze beżowym lub kremowym. Wielkość od 32-35 mm.
  14. Dendrobates auratus „El Copé”. Zamieszkuje w corregimiento Cope, dzielnica Ola w prowincji Cocle, (Panama). Podstawowym kolorem jest czarny lub czarno-brązowy. Na kolorze podstawowym znajduje się wzór składający się z plam i pasm w kolorze metalicznego turkusu. Jest to odmiana często mylona z odmianą „Pena Blanca”. Różnice są w kolorze bazowym i wielkości obu odmian. Wielkość 36-42 mm.
  15. Dendrobates auratus „El Real”Odmianę tą można znaleźć w El Real de Santa María w prowincji Darien (Panama). Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle znajdują się cienkie linie i plamki w kolorze zieleni lub zielonego–turkusu. Odmiana nieśmiała, znana z zaciekłych walk samic. Zapewnić duże paludarium i liczne kryjówki. Wielkość 35-40mm.
  16. Dendrobates auratus „Taboga”. Odmiana ta występuje na wyspie Taboga oraz na przyległych wyspach Taboguilla, Otoque, Urabá, Melony, Chama w zatoce Panama. Wielkość 28-32 mm. U tej odmiany występują 3 pododmiany.
  17. Dendrobates auratus „Taboga Nominat”. Rozmiarowo największa z tych 3 pododmian. Podstawowy kolor to czerń lub ciemny brąz. Ma niebiesko-zielone i turkusowe paski oraz linie na całym ciele. Od spodu mieni się na niebiesko.
  18. Dendrobates auratus „Taboga Holotypo”. Jest to jedyna, prawdziwie przybrzeżna odmiana zamieszkująca praktycznie tereny znajdujące się na poziomie morza. Wzór podobny jak u Taboga Nominat ale plamy o kolorze zielonkawym są mniejsze, asymetryczne i bardziej zwarte( mniej rozlewające się na ciele).
  19. Dendrobates auratus „Taboga Reticulada”. Kolor podstawowy jest bardzo zmienny. Począwszy od czerni poprzez ciemny brąz do brązu. Wzór jest bardzo „usieciowany” tzn. duża ilość drobnych rozlewających i łączących się plamek w kolorze metalicznej zieleni. Bywa , że miejscami zieleń wydaje się mienić niebieskawym kolorem.
  20. Dendrobates auratus „Kuna Yala” ( „Guna Yala”). Odmiana ta występuje na nizinach wschodniej Panamy. Są to rejony Serrania de San Blas – terytorium (semiautonomous) z Kuna Yala (lub Kuna Yala). Spotykane są na wysokościach 600-800 m n.p.m. Jest to odmiana średniej wielkości, 32-35 mm. Podstawowym kolorem bazowym jest ciemny brąz lub czerń. Na kolorze bazowym widnieją przepięknie kontrastujące wzory z sieciowo łączących się plam i pasów w białawym kolorze. U tej odmiany występują 3 pododmiany.
  21. Dendrobates auratus „Kuna Yala Standard”. Na czarno-brązowym tle znajdują się wzór, rysunek w kolorze biało-srebrnym lub metaliczno-perłowym.
  22. Dendrobates auratus „Kuna Yala Dark”. Kolorem bazowym jest ciemny brąz i miejscami czerń. Na kolorze bazowym widać nieliczne i delikatnie naniesione rozjaśnienia, plamki w kolorze szaro-srebrnym. Zdecydowana przewaga koloru bazowego.
  23. Dendrobates auratus „Kuna Yala Reticulada”. Ubarwienie bardzo podobne do „Kuna Yala Standard” tylko silniej usieciowany wzór. Znacznie więcej białawych, mniej metalicznych plamek.
  24. Dendrobates auratus „Lago Bayano”. Ta odmiana zamieszkuje brzeg Jeziora Bayano i rejony Rzeki Chepo w Panamie. Podstawowym kolorem jest ciemny brąz z miejscowymi rozjaśnieniami. Na kolor podstawowy naniesione są zielonkawe lub turkusowo-metaliczne plamy. W ubarwieniu widoczna jest jednak przewaga koloru bazowego. Wielkość 28-32 mm.
  25. Dendrobates auratus „Los Planes”. Zamieszkuje rejony w prowincji Chririquí, w Panamie. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym kolorze rozrzucone delikatnie są plamki i linie w kolorze jasnozielonym, lekko metalicznym. Wielkość 30-32 mm.
  26. Dendrobates auratus „Meteti”. Występuje w rejonach prowincji Darién, w Panamie. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle widoczne są małe żółte plamki, kropki. Wielkość 25-28 mm.
  27. Dendrobates auratus „Pastores” lub “Punta Gallinazo”. Tę odmianę możemy znaleźć na terenach południowej Nicaragui, Costa Rica, (Punta Gallinazo, Isla Pastores, Archipelag Bocas del Toro) Panama, północna Kolumbia. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle znajdują się łączące się plamy i szerokie pasy w kolorze metalicznego błękitu, turkusu lub kobaltowo-niebieskim. Niekiedy można też zauważyć drobne czarne plamki. Znaleźć go można na dnie lasów deszczowych. Często kryje się zagrzebany w leśnej ściółce. Występuje na wysokościach 50-800m n.p.m. Wielkość 32-36mm.
  28. Dendrobates auratus „Peña Blanca”. Odmiana spotykana na terenach prowincji Coclé, Panama. Kolorem bazowym jest brąz lub ciemny brąz. Na tle brązu większą część powierzchni zajmują szerokie, łączące się pasy w kolorze metalicznego turkusu. Od spodu plamy są bardziej niebieskawe. Wielkość 33-38 mm.
  29. Dendrobates auratus „Puerto Bello”. Występuje w prowincji Colón w Panamie. Kolorem podstawowym jest czerń. Na kolorze podstawowym występują jasnozielone, metaliczne pasy. Pasy rozlewają i łączą się wzajemnie tworząc wzór. Kolor bazowy w niektórych miejscach widoczny jest jako czarne okrągłe plamy, a w innych jako czarne pasy. Wielkość 30-32 mm.
  30. Dendrobates auratus „Punta Blanca” lub „Punta Pequeña” ( „Microspot”). Odmiana spotykana w rejonach prowincji Coclé. Środkowa część Panamy. Podstawowym kolorem jest czerń lub ciemny brąz. Rozlewające się szerokie pasy w kolorze metalicznej zieleni lub metalicznego turkusu tworzą na kolorze podstawowym bardzo charakterystyczny wzór. Kolor bazowy widnieje na całym ciele jako okrągłe ciemne plamki. Wielkość 33-38mm.
  31. Dendrobates auratus „Restingue” (“Azuero”). Występuje w Parku Narodowym Cerro Hoya. Prowincja Veraguas w zachodniej części Panamy. Kolorem podstawowym jest czerń. Na czarnym tle widoczne są żółto-zielonkawe paski i punkty. Końcówki palców mogą mienić się metaliczna zielenią. Wielkość 30-33mm.
  32. Dendrobates auratus „Santa María” („Santa Fé”). Występuje w prowincji Veraguas, Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na kolorze bazowym znajdują się metaliczne niebieskie, zielone lub turkusowe plamy i pasy. Wielkość 32-36mm.
  33. Dendrobates auratus „Ancon Hill” (Zona del Canal). Występuje w prowincji Panama, rejonach Kanału Panamskiego, rejony miasta Ancon Hill. Odmiana o charakterystycznym ubarwieniu. Kolorem bazowym jest czerń. Na kolorze bazowym znajdują się jasnozielone małe kropki. Wielkość 30-32 mm.
  34. Dendrobates auratus „Soberanía”. Występuje w rejonach Kanału Panamskiego, w Parku Narodowym Soberania. Kolorem bazowym jest ciemny brąz. Na brązowym tle naniesione są małe metaliczne plamki w kolorze jasnozielonym i żółto zielonym. Wielkość 30-32 mm.
  35. Dendrobates auratus „Camino de Cruce”. Występuje w Rejonach Kanału Panamskiego, w Parku Narodowym Camino de Cruces. Ubarwienie ciemne. Jest cała w kolorze ciemnego brązu. W niektórych miejscach brąż może być nieco rozjaśniony. Wielkość 30-32mm.
  36. Dendrobates auratus „Colón”. Występuje w prowincji Colón, Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują (zazwyczaj symetrycznie) metaliczne jasnozielone plamki i wąskie pasy idące w niektórych miejscach pierścieniowo. Zdecydowana przewaga koloru bazowego. Wielkość 30-32mm.
  37. Dendrobates auratus „San Félix”. Występuje w prowincji Chiriquí, Panama. Kolorem bazowym jest brąz. Na kolorze bazowym występują plamki w metaliczny zółto-zielonym lub jasnozielonym kolorze. Od spodu jak i na końcówkach palców, plamki mogą przybierać niebieskawego lub niebieskawo-zielonego koloru. Wielkość 30-32mm.
  38. Dendrobates auratus „El Valle”. Występuje w Chocó, Kolumbia. Jest to departament położony na zachodzie kraju nad Oceanem Spokojnym oraz Oceanem Atlantyckim. Kolorem bazowym jest brąz, miejscami bardzo ciemny brąz. Na kolorze bazowym występują szerokie pasy, plamy o nieregularnych krawędziach w kolorze metalicznego turkusu. Wielkość ok. 30mm.
  39. Dendrobates auratus „Bahía Solano”. Występuje w Bahia Solano. Jest to gmina i miasto w Choco Departament, Kolumbia. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym kolorze rozrzucone (w większości symetrycznie) są jasno zielone, okrągławe plamy. Na głowie i łapach bardziej podłużne. Mocno kontrastują z kolorem bazowym. Wielkość 28-30mm.
  40. Dendrobates auratus „Capurganá”. Występuje w Acandí. Jest to gmina Kolumbii położona na północnym skraju departamentu Choco w północno-zachodniej Kolumbii. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują metaliczne, jasno zielone plamy. Charakterystyczne dla tej odmiany jest występowanie jaskrawo-żółtej plamki lub kilku takich jaskrawo-żółtych plamek na ciele. Końcówki palców mogą mienić się kolorem niebieskawym, turkusowym. Od spodu (na stronie brzusznej) plamy są w kolorze turkusu. Wielkość 28-30mm.
  41. Dendrobates auratus „Hawaii”. Występuje na Hawajach na wyspie Oahu (terytorium USA). Kolorem bazowym jest czerń lub brąz. Na kolorze bazowym znajdują się metaliczne, zielono-żółte plamy, linie tworzące wzór siatki. Wielkość 28-30 mm.
  42. Dendrobates auratus „Caribe, Cahuíta”. Występuje w prowncji Atlántico Sur, Nikaragua, Park Narodowy Cahuita, po prowincję Bocas del Toro, Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują turkusowo-zielone punkty i zespoły plam. Wielkość 33-37mm.
  43. Dendrobates auratus „Caribe Atlantico”. Występuje w prowncji Atlántico Sur, Nikaragua aż po prowincję Bocas del Toro, Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują turkusowo-zielone punkty i zespoły plam. Wielkość 33-37mm.
  44. Dendrobates auratus „Caribe, Río La Gloria”. Występuje w prowncji Atlántico Sur, Nikaragua aż po prowincję Bocas del Toro, Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują turkusowo-zielone punkty i zespoły plam. Wielkość 33-37mm.
  45. Dendrobates auratus „Caribe, Tierra Oscura”. Występuje w prowncji Atlántico Sur, Nikaragua aż po prowincję Bocas del Toro ( rejony Tierra Oscura), Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują turkusowo-zielone punkty i zespoły plam. Wielkość 33-37mm.
  46. Dendrobates auratus „Caribe, Rambala”. Występuje w prowncji Atlántico Sur, Nikaragua aż po prowincję Bocas del Toro ( rejony miejscowości Rambala), Panama. Kolorem bazowym jest czerń. Na czarnym tle występują turkusowo-zielone punkty i zespoły plam. Wielkość 33-37 mm.
  47. Dendrobates auratus „El Oro”. Tajemnicza odmiana Dendrobates auratus. Jak na razie nikt nie wie czy jest to odmiana pochodząca z dzikiej populacji czy z selektywnej hodowli. Osoba która wprowadzała go na rynek twierdziła że odmiana ta pochodzi z Darien. Bagnisto-leśnego przesmyku o wymiarach około 160 km na 50 km, oddzielającego panamską prowincję Darien i Kolumbię. Morf jest w kolorze monochromatycznej żółci (są też informacje o osobnikach w kolorze monochromatycznej jasnej zieleni). Wielkość 33-37 mm.

Żywienie

Podajemy muszki octówki, skoczogonki, wylęg świerszcza i tzw. plankton łąkowy – np. koniki polne. Pokarm posypujemy co trzecie karmienie preparatem witaminowym dla gadów, co pozwoli nam utrzymać płazy w dobrej kondycji, zapobiegając niedoborom witamin . Wymagają także podawania wraz z pokarmem wapnia.

Terrarium

Terrarium dla Dendrobates auratus powinno być orientacji poziomej. Dla 4 osobników wystarczy zbiornik o wymiarach 40x50x40 cm. W terrarium musimy zapewnić płazom doskonałą wentylację, gdyż wilgotność musi utrzymywać się na poziomie 90% , a temperatura powinna oscylować w granicach 25-26°C w dzień i 20-22°C w nocy. Jako ogrzewania osobiście używam kabla umieszczonego pod terrarium, można jednak zamontować go także na tylnej ścianie.

Podłoże

Najpierw sypiemy na dno terrarium cienką warstwę żwirku akwariowego i przykrywamy ją włóknem kokosowym. To wszystko pokrywamy warstwą torfu zmieszanego z odrobiną piasku. Następnie zraszamy obficie podłoże i sadzimy na nim mech. Możemy dodatkowo pokryć to warstwą bukowych i dębowych liści. Mech i liście bierzemy z czystego lasu. Mech musi zostać oczyszczony i wymoczony przed włożeniem go do terrarium. Sadzimy w nim rośliny takie jak Bromelie, Bluszcze, Fikusy, Paprocie i Storczyki. Oświetlamy terrarium jarzeniówką w cyklu 12-godzinnym, ponieważ żarówki wysuszają i zbyt mocno ogrzewają powietrze. Płazy te lubią mieć w terrarium miseczkę z wodą, ale o maksymalnej głębokości od 0,5 cm – 1,5 cm w zależności od rozmiarów mieszkających w terrarium drzewołazów, gdyż zbyt głęboki zbiornik stwarza ryzyko utopienia się Dendrobates. Gatunek ten wymaga sporej ilości kryjówek i gęsto obsadzonej roślinami części terrarium, w której odbywać się będą gody.

Dymorfizm płciowy

Samce są mniejsze, szczuplejszej budowy ciała i wydają odgłosy. Samice są duże, masywnej budowy i obłych kształtów.

Rozmnażanie

Gody trwają od połowy lipca do połowy września. W tym okresie można spryskiwać terrarium wodą by dodatkowo zwiększyć wilgotność. Podczas godów samce wybierają sobie dogodne miejsca do nawoływania samic i zaczyna się „koncert”. Zwabione samczym śpiewem samice zbliżają się do partnerów, które ciągłymi wołaniami wabią samice w miejsca, w których mogą one złożyć skrzek. Zapłodnienie jaj następuje zazwyczaj po kilku minutach, jednak zdarza się że następuje ono po kilku godzinach. Drzewołazy złociste znoszą skrzek w różnych kryjówkach, niekiedy też w wodzie. Zdarza się że zostanie on przyklejony do liścia jakiejś rośliny nad miseczką z wodą. Składanie go w wodzie to złe rozwiązanie, taki skrzek zazwyczaj się marnuje, toteż płazom tym należy zapewnić specjalnie przygotowane miejsce na złożenie skrzeku – pod kryjówkami kopiemy dołki, do których wkładamy pojemniki po kliszy. Można także włożyć w te miejsca małe , płytkie miseczki z odrobiną wody. Kiedy Dendrobatesy zniosą tam skrzek, samiec przez 2 tygodnie będzie go zwilżać wodą z miseczki. Gdy kijanki już się wyklują, dorosłe osobniki zaczną brać je na plecy i zanosić do wody. To dobry moment by je im odebrać. Jeśli jednak hodujemy drzewołazy w grupie, trzeba zrobić to wcześniej – inne samice mogą zjeść lub zniszczyć skrzek konkurentki. Kijanki karmimy glonami, pokruszonym na drobne kawałki pokarmem dla ryb, sałatą i krojonymi rurecznikami . Codziennie podmieniamy część wody , co jakiś czas wrzucamy do środka rozpuszczalny wapń dla żółwi (do kupienia najczęściej pod postacią wapiennego żółwika w sklepach zoologicznych). Młodym, przeobrażonym Drzewołazom podajemy skoczogonki i, gdy podrosną, muszki owocówki. Dopiero później karmimy je wylęgiem świerszczy i innym większym pokarmem. Temperatura w której przebywają skrzek i kijanki powinna wahać się od ok. 24 do 25°C.

Uwagi

Lubią przebywać w obecności innych Drzewołazów swojego gatunku, trzymane pojedynczo są trochę mniej aktywne, choć samotność im nie przeszkadza. Jest to gatunek odpowiedni dla początkujących (jeśli chodzi o Drzewołazy) hodowców, jednak należy na nie uważać – są dość podatne na choroby, zwłaszcza wśród młodych panuje wysoka śmiertelność.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Dendrobatidae na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji pochodzących ze stron:

www.tropical-experience.nl, www.animaldiversity.ummz.umich.edu/site/
Zapraszamy do odwiedzenia strony autora www.dendrobatidae.republika.pl

Odmiany opisał Tomasz Bolechowski (mladaboleslaw) na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji ze stron:

http://dendroland.blogspot.com, http://www.canadart.org , http://www.dendrobase.de, http://pilgift.se/app.php/animal/main, http://ivaldisergio1960.altervista.org/dendrobates-auratus/, http://www.tropicaljewels.com,

Liczba wyświetleń: 14022

2 przemyślenia na temat Dendrobates auratus – drzewołaz złocisty

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu