Dendrostreptus macracanthus
Dendrostreptus macracanthus jest to jeden z popularniejszych wijów w domowej hodowli. Jego cechą charakterystyczną jest to iż posiada wydłużone smukłe ciało, nie tak jak pobratymcy którzy swym wyglądem przypominają grubą linę. Dorasta do 20 cm długości.
Występowanie
Dendrostreptus macracanthus występuje od południowej po środkową Afrykę, a dokładniej rejony Tanzanii.
Biotop
Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Uniamwezi, rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro i Meru.
Cechy szczególne
Jest to chyba jedyny gatunek który gdy czuje się zagrożony potrafi zaatakować. Wij w czasie ataku zwija się i gdy napastnik jest na tyle blisko aby osobnik mógł go dosięgnąć energicznym ruchem rozwija się uderzając przy tym wroga. Nie jest to bolesne czy też nawet niebezpieczne lecz potrafi odstraszyć niewielkiego drapieżnika. Wije te atakują w ten sposób w ostateczności, więc często nie widzimy takich zachowań.
Kolejną ciekawostką jest zachowanie samic w czasie składania jaj, tak jak każde dwuparce wykopują norkę, w wilgotnej glebie i składają jajka, lecz nie pozostawiają młodych. Opiekują się jajami przez pierwszych parę tygodni. Jest to swoisty instynkt macierzyński, dzięki czemu większość jaj się wykluwa dając liczne potomstwo.
Terrarium
Z racji dość dużych jak na wije rozmiarów naszego pupila, terrarium o wymiarach 45x40x25 cm powinno wystarczyć. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, diplopoda dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.
Przygotowanie liści
Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.
Temperatura
Temperaturę utrzymujemy w zakresie 26-28°C, możemy nawet przekroczyć nieco zakres temperaturowy choć nie jest to wskazane.
Wilgotność
Wilgotność na poziomie 50-60%.
Żywienie
Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(nie wielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.
Rozmnażanie
Dorastają do dorosłości w niecałe 1,5 roku. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3 – 4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010r. na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.de
Liczba wyświetleń: 1952
Brak zdjęć.