Deroplatys desiccata – modliszka liść*
Systematyka |
|
Rząd: | Mantodea |
Rodzina: | Mantidae |
Podrodzina: | Deroplatyinae |
Rodzaj: | Deroplatys |
Gatunek: | Deroplatys desiccata (Westwood, 1839) |
Ehrmann (2002) wyróżnia 11 gatunków rodzaju Deroplatys, które występują na obszarze południowo-wschodniej Azji. Tylko cztery z nich można spotkać w hodowlach: Deroplatys lobata, Deroplatys desiccata, Deroplatys truncata oraz Deroplatys trigonodera.
Nazewnictwo
Nazwa polska: Modliszka liść* (* Uwaga nazwa obejmuje również inne modliszki z rodzaju Deroplatys!)
Nazwa angielska: Dead Leaf Mantis
Występowanie
- Półwysep Malajski, Sumatra, Jawa, Borneo
Wielkość
- Samiec: 6.5 – 7 cm
- Samica: 7.5 – 8 cm
Długość życia
- Samiec: 9 miesięcy (2 m-ce jako imago) / ok. 7 linień
- Samica: 14 miesięcy (7 m-ce jako imago) /ok. 8 linień
Temperatura
- Dzień: 27-30°C
- Noc: ~20°C
Wilgotność
- Dzień: 70-80%
- Noc: 60-70%
- Wskazówka: Delikatne spryskanie każdego wieczoru wystarczy by zapewnić odpowiednią wilgotność w terrarium.
Terrarium
-
Wygląd
: Dla samic imago 20x20x30 cm wysokości. Dla nimf dowolne mniejsze pojemniki, których wysokość będzie stanowiła co najmniej trzykrotność długości modliszki. Szerokość pojemnika powinna wynosić co najmniej dwu- a najlepiej trzykrotność długości modliszki. Należy zadbać o odpowiednią wentylację, nie można dopuścić do sytuacji w której na ściankach pojemnika będzie się zbierała para wodna.
- Wystrój: Tropikalny. Należy zapewnić dużą liczbę gałęzi i liści. Dodatkowo ściany terrarium można okleić korkiem czy fragmentami wysuszonej kory.
- Podłoże: ręczniki papierowe, torf, wermikulit
Żywienie
Dla L1/2 wystarczą muszki Drosophila hydei, w późniejszych stadiach polują na muchy z pinek, małe ćmy, świerszcze, karaczany. Dla osobników dorosłych najlepszym pokarmem są szarańcze, duże karaczany, świerszcze, drewnojady
Hodowla grupowa
Nie polecam ze względu na silny kanibalizm. Jednak przy zapewnieniu odpowiedniej wielkości terrarium można sobie pozwolić na trzymanie tych modliszek w stadiach L1-5 w grupach. Należy liczyć się ze stratami wynikającymi z kanibalizmu mimo zapewnionego stałego dostępu do owadów karmowych. Powyżej L5 powinno się modliszki rozdzielić ze względu na różnice w wielkości samców i samic.
Hodowlę grupową L1-3 można prowadzić w pojemniku typu „braplast” o wymiarach 185x185x190 mm.
Dymorfizm płciowy
- Samiec: Skrzydła dłuższe wystające poza odwłok, ciało smukłe, długie czułka, 8 segmentów po spodniej części odwłoka, pronotum szerokie – od połowy długości zwężające się ku odwłokowi.
- Samica: Duży odwłok z krótkimi skrzydłami, krótkie czułka, 6 segmentów po spodniej części odwłoka, pronotum rozłożyste, szerokie na całej swojej długości. Kształt pronotum samicy można porównać do litery „M”.
- Wskazówka: Rozpoznawanie płci na podstawie budowy pronotum można zacząć od L3, przy L4 różnice są już bardzo wyraźne.
Rozmnażanie
-
Dojrzałość płciowa
- Osobniki imago osiągają gotowość do rozrodu w wieku 2-3 tygodni (samce) oraz w wieku 4-6 tygodni (samice).
-
Czas kopulacji
- Około 10 godzin.
-
Przebieg kopulacji
- Samice potrzebują 4-6 tygodni po ostatnim linieniu do rozpoczęcia rozrodu. W trakcie tych pierwszych tygodni jako imago samica musi zwiększyć swoją masę ciała, by wyprodukować jaja potrzebne do złożenia pierwszego kokonu. Po około 4 tygodniach można zauważyć u samicy tzw. „calling behaviour”, czyli nic innego jak „wołanie” czy sygnalizowanie samcowi, że jest gotowa do rozrodu. Zbyt wczesne dopuszczenie samca do niedojrzałej jeszcze samicy może spowodować, że samica potraktuje samca jako pokarm. Po 6 tygodniach od osiągnięcia dorosłości można spróbować dopuścić samca do samicy. W tym celu najlepiej przełożyć samca do terrarium samicy w odległości ok 10-15 cm od samicy. Należy ustawić samca tak by swoim wzrokiem oraz czułkami był skierowany na odwłok samicy. Jako czynnik pozytywnie wpływający na zachowania rozrodcze doskonale sprawdza się wentylator włączony na minimalne obroty – ruch powietrza sprawia że samca delikatnie porusza się, co powoduje większe zainteresowanie u samca. Po udanym skoku kopulacja trwa około 10 godzin po czym samiec odlatuje.
-
Ooteka
- Pierwsza: około 3-4 dni po kopulacji
- Kolejne: co 3-4 tygodni
- Liczba: około 7-10 sztuk
- Wygląd: Kokon owalny ok 1-2 cm długości, po złożeniu żółty, później brązowieje
- Inkubacja: 25-30°C, wilgotność 80-90% (codzienne spryskiwanie), 6-7 tygodni
- Liczba larw: od 20 do 60, średnio ok 30 sztuk
- Wskazówki: Po 4. kokonie powinno się dopuścić samice ponownie by mieć pewność że kolejne kokony będą zawierały zapłodnione jaja.
-
Larwy
- Wielkość: 12 mm
- Wygląd: brązowe, wyglądem przypominające starsze osobniki, szerokie pronotum.
- Pokarm: L1 polują na D. hydei, młode można karmić już w kilka godzin po wylęgu. Należy pamiętać o dobrej wentylacji.
Uwagi
Deroplatys desiccata jest gatunkiem łatwym w utrzymaniu, jednakże w celu zapewnienia odpowiednich warunków powinno się już mieć doświadczenie z innymi, łatwiejszymi gatunkami modliszek. Charakterystyczną cechą gatunków rodzaju Deroplatys spp. jest szerokie przedplecze (pronotum), które różni się pomiędzy gatunkami. W sytuacji zagrożenia stosują one taktykę „udawaj martwego”, polegająca na leżeniu na plecach z podwiniętymi odnóżami. Osobniki imago stosują natomiast pozycję obronną, która polega na efektownym rozłożeniu odnóży chwytnych oraz skrzydeł.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Damian Zieliński „leviatan” na podstawie własnych doświadczeń oraz:
Ehrmann, R. (2002) Mantodea: Gottesanbeterinnen der Welt. Natur und Tier, Munster.
http://www.mantisonline.eu/
http://www.ukmantisforums.co.uk/newsletters/Jan2012.pdf
Liczba wyświetleń: 16904