Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
4877
0
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Diapherodes gigantea

Diapherodes gigantea – PSG 260 – straszyk

Diapherodes gigantea – PSG 260 (Gmelin, 1788) to duży straszyk występujący stosunkowo rzadko w hodowlach. Gatunek polecany dla ludzi którzy mają jakieś pojęcie o straszykach. Nie jest agresywny i nie wydziela żadnej substancji obronnej. Rozmnaża się płciowo i partenogenetycznie.

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Synonimy

Mantis angulata, Cyphocrana cornuta, Mantis gigas, Diapherodes gigantea dominicae

Występowanie

Grenada.

Wygląd

Rozpoznanie płci nie sprawia większych problemów. Przy dobrym wzroku płeć można rozpoznać już u L3.

  • Samica

    Bezskrzydła, dorasta zazwyczaj od 15 cm do 17 cm. Znacznie większa i masywniejsza od samca. Na końcu odwłoka charakterystyczne dla samicy pokładełko. Ciało najczęściej koloru zielonego lub zielonego z brązowymi przebarwieniami. Pod spodem, pomiędzy parą środkowych odnóży samica ma pomarańczową kreskę. Dorosła samica jest gładka z nielicznymi, brązowymi wyrostkami obok szyi.

  • Samiec

    Dorasta od 8 do 10 cm. Mniejszy od samicy. Dorosły posiada brązowe skrzydła obejmujące ¾ odwłoka. Dorosłe samce brązowe, młodsze tak samo ubarwione jak młode samice. Pod spodem, pomiędzy parą środkowych odnóży samiec ma biało-czarną kreskę.

  • Młode

    Długości około. 2 cm. Maluchy koloru zielonego gdzie nie gdzie czarne plamki.

  • Jaja

    Składane bezpośrednio na podłoże. Długości około 5-6 mm. Czarne lub brązowe, w kształcie beczki.

Hodowla

  • Dorosłe owady

    Odporne i silne. Temperatura powinna się utrzymywać na poziomie 22-27°C. Wilgotność na poziomie 60-80%. Do hodowli dorosłych owadów potrzebujemy terrarium o wysokości minimum 40 cm ze względu na wielkość i masywność tych owadów. Samica składa jajka około 3 tyg. po wylince imaginalnej – 2-4 jaja dziennie.

  • Młode owady

    Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe owady. Nie możemy zapomnieć spryskać terrarium wodą gdyż nigdy nie wiadomo kiedy nasz podopieczny będzie przechodził wylinkę. Nie zapewnienie odpowiedniej wilgotności może grozić śmiercią owada podczas wylinki.

  • Jaja

    Inkubujemy w temperaturze 20-25°C, i wilgotności sięgającej od 70% do 90%, na włókninie kokosowej. Inkubacja w takich warunkach trwa 4-5 miesięcy.

Żywienie

Pod względem pożywienia gatunek ten nie sprawia większych trudności. Żywi się jeżyną, maliną, dębem, dziurawcem i eukaliptusem.

Terrarium

Dla 2-3 dorosłych par powinniśmy mieć terrarium o wymiarach 50x40x40 cm (dł. x szer. x wys.).
Dla mniejszej liczby osobników terrarium może być mniejsze ale musi być wysokie na co najmniej 40 cm. Nie ma co ukrywać że im większe terrarium tym lepsze.

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Paweł Płotkowski (Płota) na podstawie własnych i cudzych doświadczeń.

Liczba wyświetleń: 4877

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu