Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
3904
0
Rośliny – Opisy

Dieffenbachia – dieffenbachia

Nazwa botaniczna: Diffenbachia, 30 gatunków Rodzina: Obrazkowate (Araceae)

Wielkość: W terrarium rośliny dorastają do 40-50 cm, ale w naturze mogą osiągnąć nawet 5 m.

Wygląd: Difenbachia to masywne krzewiaste byliny o grubych i mięsistych łodygach z których wyrastają duże, szerokie liście z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym i o oryginalnym ukształtowaniu plam na liściach mających kształt mocno postrzępionych.

Gatunki/odmiany

  • Diffenbachia amonea ma duże zielone liście z cienkimi żółtawymi plamami między nerwami. Odmiany: 'High Colour , 'Tropic Snow’ , 'White Tropic’. Rośnie do 130cm (liście do 60cm).
  • Diffenbachia bowmannii – Diffenbachia Bowmana. Liści eosiągają długość 75cm, żołtozielone, od spodu niebieskozielone. Odmiany: 'Camila’ , 'Marianne”.
  • Diffenbachia „Exotica Perfecta” ma ciemnozielone, żółto nakrapiane liście.
  • Diffenbachia „Pia” – ma jasnożółte liście z zielnym nerwem głównym i brzegami.
  • Diffenbachia „Tropic Snow” jest zielona z żółto-zielonymi plamami wokół nerwu głównego.
  • Diffenbachia maculata – Difenbachia nakrapiana. Rośnie do 1 metra. Odmiany: 'Exotica’, 'Jennmannii’ , 'Magniflica’.
  • Diffenbachia seguine – diffenbachia Seguiny. Posiada liście rosnące do 60cm w białe plamy. Odmiany: 'Lineata’ , 'Liturata’ , 'Nobilis’.

Występowanie: Kraje strefy zwrotnikowej Ameryki Środkowej i Południowej.

Informacje dodatkowe: Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwiska J. Dieffenbacha – ogrodnika cesarskiego pałacu Schönbrunn w Austrii.
Difenbachia jest rośliną mocno trującą, jej sok powoduje silne reakcje skóry i śluzówki. Należy bardzo uważać sadząc ją w terrarium, gdyż nawet zwierzęta spijające rosę z jej liści mogą uleć zatruciu.

Zastosowanie: Najlepsze są tropikalne terraria z dużą częścią wodną dzięki której w terrarium panuje wilgotna atmosfera.

Stanowisko: Diffenbachia preferuje miejsca jasne lub półcieniste (im jaśniejsze tym lepsze wybarwienie liści), ciepłe i wilgotne. Gleba powinna być żyzna, dość dobrze podlana, ale nie za obficie i z dodatkiem żwirku.

Hodowla: Roślinę podlewamy tak aby jej ziemia była zawsze wilgotna ale nie mokra, jako nawóz stosujemy pałeczki bądź granulki nawozowe. Od czasu do czasu spryskujmy bądź wycieramy wilgotną szmatką liście, uważając by podczas ścierania kurzu nie poszarpać liści. Ziemia kwiatowa z domieszką piasku i gliny (można dodać nieco keramzytu dla użyźnienia).

Niestety, w terrarium musi panować dość wysoka wilgotność powietrza (75%) – inaczej zadomowią się przędziorki, wciornastki, mszyce. Zgnilizna korzeniowa przy nadmiarze wilgoci (który również jest szkodliwy), opadanie liści przy zbyt niskiej temperaturze, brązowienie brzegów liści przy nadmiarze wilgoci w glebie.

Rozmnażanie: Z sadzonek wierzchołkowych lub z fragmentów pnia w ogrzewanej mnożarce. Rozmnażanie Diffenbachia jest dość trudne i pracochłonne dlatego lepiej jest zostawić to firmom ogrodniczym.

 

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury
„1000 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitz

Liczba wyświetleń: 3904

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu