Doratogonus stylifer
Doratogonus stylifer (Peters, 1855) jest mniejszym odpowiednikiem Archispirostreptus gigas, różną się tylko kolorem odnóży które ten gatunek posiada żółte. Wij dorasta do 15 cm długości ciała, zdarzają się większe choć jest to rzadkością. Jego odkrywcy nie można ustalić dokładnie ponieważ, kilkoro naukowców opisało go w mniej więcej tym samym czasie, ale jako jeden z pierwszych był James Lee Peters.
Występowanie
Doratogonus stylifer występuje w południowej Afryce oraz na Madagaskarze.
Biotop
Spotkać go można w Afrykańskich ciepłych lasach, oraz na praktycznie całości Madagaskaru.
Cechy szczególne
Gatunek ten pochodzi wybitnie z wyspy Madagaskar, lecz został on sprowadzony prawdopodobnie przypadkiem na kontynent w którym czuje się bardzo dobrze i podbija kolejne regiony Afryki.
Terrarium
Z racji 15 cm podopiecznego wystarczy w zupełności terrarium o wymiarach 40x40x25 cm. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, wije dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.
Przygotowanie liści
Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.
Temperatura
Temperaturę utrzymujemy w zakresie 25°C do maksymalnie 28°C.
Wilgotność
Wilgotność na poziomie 50% w zupełności wystarczy.
Żywienie
Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm (niewielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.
Rozmnażanie
Dorastają do dorosłości w niecały rok. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych(podobnie jak u A. gigas) lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3-4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.de
Liczba wyświetleń: 618
Brak zdjęć.