Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1766
0
Rośliny – Opisy

Echinodorus – żabienice

Nazwa botaniczna

Echinodorus

Rodzina

Alismataceae

Wielkość

Potrafi osiągnąć nawet 80 cm, z reguły nie przekracza 50 cm.

Wygląd

Zazwyczaj żywo zielone. Liście długie, w zależności od gatunku, od wąskich do bardziej obłych.

Występowanie

Ameryka Południowa (tereny międzyzwrotnikowe)

Gatunki

Znane jest około 30 gatunków z rodzaju Echinodorus. Oto niektóre z nich:

  • Żabienica Blehera (Echinodorus bleheri)-dorasta do około 60 cm .Często mylona z żabienicą amazońską (Echinodorus amazonicus).
  • Żabienica amazońska (Echinodorus amazonicus)-podobna do poprzedniego gatunku jednak liście są bardziej wydłużone.
  • Żabienica wielka (Echinodorus major)- Roślina bardzo duża wymagająca sporo przestrzeni. Osiąga wysokość nawet do 60 cm przy czym ma dużo ułożonych niemal poziomo liści.
  • Echinodorus 'Beauty Red’- posiada piękne, czerwonawe liście.
  • Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)- mały gatunek który dobrze rośnie także w nieco twardszej wodzie.
  • Żabienisa sercolistna (Echinodorus cirdifolius)- Duży gatunek o charakterystycznych elipsowatch liściach .

Informacje dodatkowe

Rośliny z tej grupy tworzą hybrydy co prowadzi do powstawania nieraz pięknie ubarwionych okazów (np. leopard).Większość jednak różni się między sobą tylko odcieniem, kształtem i wielkością. Warunki hodowli zazwyczaj takie same. Mogą zmieniać kształt w zależności od ilości światła. Im więcej światła tym liście stają się bardziej wydłużone.

Hodowla

Żabienice „uprawiamy” w wodzie o pH najlepiej lekko kwaśnym do lekko zasadowego. Woda powinna być miękka do średnio twardej .Nie zaszkodzi przefiltrowanie jej przez torf akwarystyczny. Rośliny te lubią „pożywne” podłoże. Sporo substancji odżywczych pobierają przez swój system korzeniowy. Są one bardzo narażone na zbyt niski poziom żelaza. Czasem występują niedobory magnezu. W obu przypadkach objawia się to żółknięciem a nawet brązowieniem liści. Z mojego doświadczenia (a także konsultacji z innymi hodowcami) wynika, że jest na tą „przypadłość” banalny wręcz sposób a mianowicie dostarczenie żelaza w stanie stałym do podłoża bezpośrednio pod systemem korzeniowym rośliny. Mówiąc prościej przed posadzeniem żabienicy umieszczamy w jej korzeniach np. śrubę (wszystko jedno byle element nie miał ostrych krawędzi).Gdy po jakimś czasie wyciągniemy roślinę z podłoża zauważymy pięknie rozwinięte korzenie owinięte dokładnie wokół kawałka żelaza. Temperatura wody w granicach 20-27°C. Nie powinno się jej dawać bezpośrednio pod wodospad lecz słaby prąd wody nie będzie jej przeszkadzać.

Stanowisko

Zwykle preferują średnio oświetlone vivaria. Lubią jednak oświetlenie słoneczne. Dlatego warto terrarium postawić blisko okna.

Rozmnażanie
Żabienice mogą kwitnąć jednak najlepiej rozmnażają się przez odrosty boczne.

 

Opracowanie

Ultriatus

Liczba wyświetleń: 1766

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu