Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2337
0
Egeria densa - moczarka argentyńska Rośliny – Opisy

Egeria densa – moczarka argentyńska

Egeria densa – moczarka argentyńska

Rodzina

Hydrocharitaceae

Wielkość

Roślina ta nie powinna przekroczyć 1 metra, zdarzają się przypadki niekonsekwencji ale z reguły osiąga takie wymiary.

Wygląd

Małe, jasno-zielone listki osadzone są na całej długości łodygi po 4 w okółku. Łodyga wiotka poddaje się prądom wody. Tworzy gęste skupiska. Może służyć jako schronienie dla płazów (np. chwytnic) dzięki czemu zwierzęta odczuwają mniej stresu.

Występowanie

Roślina ta pierwotnie pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna, Paragwaj) ale została rozpowszechniona przez człowieka na cały świat.

Informacje dodatkowe

Jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin wodnych dostępnych na rynku. Idealnie nadaje się jako pierwsza roślina w zbiorniku. Nie tylko ze względu na łatwość hodowli ale dlatego, że jest wręcz „fabryką” tlenu co ułatwia uzyskanie i utrzymanie równowagi biologicznej. Często mylona z moczarką kanadyjską (Elodea canadiensis) której wymagania zarówno termiczne jak i oświetleniowe są dużo mniejsze. Można ją spotkać w krajowych stawach i jeziorach gdzie tworzy duże skupiska.

Stanowisko

Ponieważ roślina ta wytwarza bardzo dużo tlenu potrzebuje dużo światła do procesu fotosyntezy. Dlatego wskazane jest zamontowanie dodatkowego jego źródła blisko zbiornika z wodą (wystarczy świetlówka emitująca promienie światła dziennego).

Hodowla

Bardzo łatwa. Roślina ta dobrze rośnie w twardej, lekko alkalicznej wodzie. Do prawidłowo prowadzonego procesu fotosyntezy potrzebuje dużo światła i substancji odżywczych. Może rozwinąć system korzeniowy ale nie jest jej on potrzebny do pobierania substancji odżywczych. Dlatego lepiej jej nie sadzić a pozostawić jako roślinę pływającą gdyż na powierzchnię wody dociera znacznie więcej światła niż już parę centymetrów niżej. Jeśli nie dostanie odpowiedniej jego dawki zacznie zamierać i właściwie jest to jedyny problem w jej hodowli. Nie lubi „zastanej” wody dlatego wskazane są częste podmiany 1/3 na świeżą. Temperatura wody powinna się zawierać w zakresie od 18-24°C.

Rozmnażanie

Przez boczne pędy. W dobrych warunkach bardzo szybko tworzy gęste siedliska. Odrasta z każdego kawałka łodygi.

Liczba wyświetleń: 2337

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu