Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
704
0
Modliszki – Opisy, Owady – Opisy

Empusa fasciata – modliszka rogata

Występowanie

Grecja , Hercegowina, Egipt, Iran, Izrael, Słowenia, Palestyna, Turcja, Cypr

Wygląd

Dość wiotka i smukła budowa ciała, długie cienkie pronotum, niewielkie odnóża chwytne. Larwy po wykluciu do momentu osiągnięcia formy subimago mają kolor od brązowego do czarnego, widoczne są już paski na donóżach chwytnych. Jako subimago przybierają typowe dla dorosłych osobników barwy. Stają się zielono-biało-kremowe, mają na ciele charakterystyczne łagodnie przechodzące w siebie paski. Końcówki pokryw skrzydłowych jak i niektóre elementy ciała bywają niekiedy żówtawe. Rzeczą która od razu rzuca się w oczy w wyglądzie tej modliszki, to wyrostek na głowie umieszczony pomiędzy czułkami. Na odnóżach krocznych na zgięciu znajduje się niewielki płaski wyrostek. Podobne twory występują na odwłoku modliszki tworząc trzy rzędy „kolców” -jeden centralnie po środku na spodzie i dwa po bokach.

Jeśli chodzi o wielkość to osiągają: samica 7-8 cm, a samiec 5-7 cm

Hodowla

Z uwagi że modliszka pochodzi z terenów pustynnych i półpustynnych wilgotnośc jest u niej rzeczą dużo mniej istotna niż u innych gatunków, oczywiście oprócz młodych które wymagają nieco wyższej niż osobniki dorosłe aby mogły dobrze przejść pierwsze wylinki. U osobników dorosłcy zwilżenie podłoża raz na tydzień-dwa powinno w zupełności wystarczyć. najodpowiedniejszym podłożem będzie piasek lub mieszanina piasku i żwiru. Można też dla większej higieny używać łatwiejszych do wymiany ręcznikó papierowych. Jako wystrój suche gałązki i patyki. Można też posadzić kaktusika dla większego realizmu. Dla tego gatunku wskazane byłoby dogrzewanie z racji jego pochodzenia lecz mogą one normalnie zyć i funkcjonować w temperaturze pokojowej co napewno wydłuża ich okres życia. Dodatkowo aby zachować naturalny cykl osobniki na 2-3 wylinki przed imago powinno się przezimować przynajmniej 1-2 miesiące w temperaturze ok 15°C. Karmimy je wtedy bardzo skąpo.

Dymorfizm płciowy

Samiec mniejszy i nieco smuklejszy. Ma więcej segmentów na odwłoku oraz długie pierzaste czułki.Czułki samicy są bardzo krótkie i sięgają mniej więcej na odlegóść rogu na głowie.

Rozmnażanie

Po osiągnieciu dojrzałości płciowej (2-3 tygodnie po wylince imaginalnej) łączymy modliszki. Po odpowiednim nakarmieniu samicy do kanibalizmu nie powinno w ogóle dojść z racji małych odnóż chwytnych.
Samica składa 8-15 kokonów z których lęgnie się od kilku do ok 20 małych. Okres między złożeniami jest różny i może wynośić kilka dni do 2-3 tygodni. Kokon/y inkubujemy w temperaturze 25-35°C. Wylęg następuje po 3-5 tygodniach. Larwy są mają około 0,5 cm i mogą od razu jeść muszki owocowe i wylęg świerszcza.

Uwagi

Niektórzy trzymają je do 3 wylinki w pojemnikach zbiorczych bez obserwacji zjawiska kanibalizmu przy odpowidniej ilości pokarmu.
– Modliszki te z uwagi na swoje dość słabe odnóża chwytne preferują pokarm latający, uwielbiają motyle i ćmy.
– Modliszki z rodziny Empusa (Empusa fasciata, Empusa pennata) różnią się bardzo niewielkimi szczegółami anatomicznymi i na pierwszy rzut oka są nie do rozróżnienia.

Modliszki polecane dla średnio zaawansowanych terrarystów.

Liczba wyświetleń: 704

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu