Entomologia – nauka badająca owady, obejmuje takie aspekty jak m.in. fizjologia, anatomia, morfologia, ekologia, systematyka, etologia, ewolucja oraz inne aspekty ich życia. Naukowiec badający owady to entomolog. Entomologia jest dziedziną zoologii (patrz zoologia).
Dawniej zamiast nazwy entomologia używano terminu owadoznawstwo.
Entomologię dzieli się na:
- entomologia ogólna – zajmuje się ewolucją, fizjologią, anatomią, morfologią, ekologią i systematyką owadów.
- entomologia stosowana – zajmuje się wpływem owadów na działalność ludzką (np. medycynę, rolnictwo
Szczególnie usamodzielniła się entomologia stosowana, którą rozumie się jako naukę o szkodnikach roślin. Pomimo, że owadzie pasożyty ludzi i zwierząt omawia parazytologia medyczna i weterynaryjna istnieje pojęcie entomologii medycznej.
Pierwsze pisemne wzmian dotyczące owadów dotyczą pojawów szarańczy oraz hodowli pszczół (Egipt, od ok. 2600 p.n.e.) i jedwabników (Chiny, od ok. 2600 p.n.e.).
Jako pierwszy informacje o owadach zebrał Arystoteles – przedstawił on systematykę owadów wyróżniając osiem grup, a wśród nich chrząszcze i muchówki.
Calus Plinius Secundus (23-79 r.n.e.) w Historii Naturalnej opisał 61 owadów. Około 1480 powstało dzieło Ortus sanitatis z pierwszymi rysunkami owadów.
W 1602 powstała pierwsza książka poświęcona wyłącznie owadom: U. Aldrovandi – De Animalibus insectis
W 1688 F. Redi udowadnia, że owady rodzą się z jaj, a nie z gnijących szczątków.
W 1734 Linneusz opisał siedem rzędów i 2000 gatunków owadów w swym Systema naturae, a jego uczeń jako pierwszy w systematyce uwzględnił budowę narządów gębowych.
W 1832 powstało pierwsze na świecie towarzystwo entomologiczne Societe Entomologique de France.
Entomologia nadal rozwija sie zywiołowo, stale uzupełniana i unowocześniana jest systematyka, mnożą się opracowania z zakresu entomologii stosowanej w zw. z potrzebami medycyny, rolnictwa i leśnictwa.
Wsród polskich entomologów zaszczytne miejsca zajmują Zygmunt Mokrzecki, Tadeusz Jaczewski.
Liczba wyświetleń: 617