Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
4234
0
Rośliny – Opisy

Eucharis amazonica – lilia amazońska

Nazwa botaniczna: Eucharis amazonica

Rodzina

Amarylkowate (Amarylidaceae)

Wielkość

30-35 cm, kwiatostan może osiągnąć nawet 50 cm.

Wygląd

Eucharis posiada sporą cebulę z której na grubych łodygach wyrasta kilkanaście dużych, lancetowatych, ciemnozielonych liści z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. Kwiaty białe, pachnące, kształtem przypominające krótko-trąbkowego narcyza, osadzone są po 5-10 sztuk na długich i sztywnych łodygach.

Gatunki/odmiany

Jedynym dostępnym gatunkiem jest Lilia amazońska (Eucharis amazonica)

Występowanie

Górskie lasy równikowe Ekwadoru i Peru.

Informacje dodatkowe

Ekwadorscy Indianie przyrządzają herbatę z surowych cebul eucharisu, które gotują w całości.

Zastosowanie: Ta roślina cebulowa nadaje się tylko do średnich lub dużych tropikalnych terrariów, jest trująca dlatego nie należy jej sadzić u zwierząt roślinożernych a także tych, które mogłyby lizać powierzchnię rośliny (np. gekony). Nadaje się dla takich zwierząt jak modliszki, pająki, lekkie węże, wszelakie płazy.

Stanowisko

Aby zakwitła musi mieć miejsce jasne lub lekko cieniste, ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba wilgotna, ale nie mokra w przeciwnym razie cebula może łatwo zgnić lub paść ofiarą szkodników, żyzna, lekka, z drenażem na dnie.

Hodowla

Eucharis to cebulka nie przechodząca okresu spoczynku, tak więc nie musimy jej wykopywać, podlewamy wtedy, gdy gleba zacznie lekko wysychać, ale musimy uważać, aby nie zalać lilii. Najlepiej jeśli zastosujemy pałeczki nawozowe co znacznie ułatwi sprawę pielęgnacji w terrarium. Od czasu do czasu czyścimy liście szmatką namoczoną w ciepłej wodzie, należy uważać aby nie zmoczyć kwiatów, gdyż pojawią się na nich brązowe plamy.

Rozmnażanie

Przez oddzielenie cebulek przybyszowych, ale rozmnażanie to jest trudne a na kwitnące egzemplarze trzeba będzie długo czekać, najlepiej pozostawić te małe cebulki przy roślinie matecznej by utworzyły efektowną kępę.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • H.Heitz i A.Kogel „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”
  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

 

Liczba wyświetleń: 4234

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu