Rodzina: Akantusowate (Acanthaceae)
Wielkość
Jest to niewielka bylinka, tworząca płożące pędy wysokości do 10-15 cm.
Wygląd
Fittonia to jeden z najozdobniejszych i najlepszych gatunków do terrariów. Ma cienkie, owłosione pędy z których wyrastają okrągawe, sztywne listki, także pokryte drobnymi włoskami, ciemnozielone z kremowym zabarwieniem nerwów. Przy dobrych warunkach wytwarzają kwiaty, które jednak nie są zbytnio ozdobne, są to cienkie kłosy wysokości 2-3cm z których wyrastają drobne biało-zielone kwiatki.
Gatunki/odmiany
- Fittonia Verschaffelta (F. verschaffeltii), jest to jedyny dostępny na rynku gatunek, ale brak w wyborze gatunków rekompensuje nam wybór odmian, najpopularniejsza jest „Agryroneura” o srebrzystym zabarwieniu nerwów. „Minima” to miniaturka świetnie nadająca się do małych terrariów bądź na półki w górnych częściach gdzie jej pędy będą mogły swobodnie zwisać.
Występowanie
Tropikalne regiony Ameryki Południowej (Kolumbia, Wenezuela, Gujana).
Informacje dodatkowe
Nazwa „Fittonia” wzięła się od dwóch Angielek – Elizabeth i Mary Fitton. Jest to dość odporny gatunek, mogący znieść niewielkie zaniedbania z wyjątkiem suszy. Rośnie bardzo szybko mogąc w krótkim czasie zarosnąć sporą część w terrarium. Ale jeśli zbytnio się rozprzestrzeni można go łatwo przyciąć, a ze ściętych pędów zrobić sadzonki. Roślinę należy posadzić tak, aby światło padało z przodu gdyż roślina ta dość szybko odwraca się w stronę światła. Najlepiej jest trzymać ją w pojemniku gdyż jej system korzeniowy jest bardzo ekspansywny i przy ewentualnej przeprowadzce było by z nim sporo kłopotów.
Zastosowanie
Małe, średnie i duże terraria tropikalne, najlepiej posadzić obok zbiornika wodnego gdzie panuje największa wilgotność.
Stanowisko
Jasne bądź półcieniste, ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba żyzna, pulchna z dodatkiem torfu.
Hodowla
Fittonia jest bardzo prosta w hodowli, od czasu do czasu podlewamy glebę, ale pamiętając aby jej nie zalać. Często zraszamy, gdyż rośliny bardzo to lubią. Co 2 miesiące stosujemy pałeczki bądź granulki nawozowe.
Rozmnażanie
Z sadzonek bądź przez podział kęp podczas przesadzania.
Opracowanie i źródła informacji
Piotr Jagodziński
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
- D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”
Liczba wyświetleń: 6735