Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
7590
0
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Formica fusca – pierwomrówka łagodna

Formica fusca – pierwomrówka łagodna

Wygląd
  • Królowa – niewiele większa od robotnic. Masywny tułów. Błyszcząco czarna, czasami z zielonkawym bądź brązowawym połyskiem. Poliginiczna, gniazda zakłada społecznie z innymi młodymi matkami swego gatunku, klasztornie, ewentualnie bywa adoptowana przez robotnice istniejącej kolonii, gdzie zwykle jest dobrze przyjmowana.
  • Robotnice – dosyć duże, błyszcząco czarne, bez przebarwień. Szybkie agresywne.

Wygląd

  • Królowa: 8-11 mm,
  • Samiec: 7-8 mm,
  • Robotnice: 4-7 mm
Wystepowanie Występuje w całej Polsce, jednak najczęściej na północy i na wschodzie kraju, często zasiedlając osiedla. Preferuje średnio zarośnięte tereny, najczęściej spotykana na obrzeżach lasów.
Żywienie Spadź i drobne owady. Mrówka ta sporadycznie hoduje mszyce, ograniczając się tylko do zlizywania spadzi. Poluje również na drobne bezkręgowce.
Szerszy opis To jedna z największych mrówek z podrodzaju Serviformica, wyrośnięte robotnice często osiągają 7 mm. Jej gniazda są płytko usytuowane pod płytami chodnikowymi, kawałkami próchniejącego drewna, a nawet w ścianach domostw. Sporadycznie buduje małe kopce. Gatunek ten, ze względu na wrodzoną łagodność jest najczęściej wykorzystywany przez pasożytnicze mrówki rudnice oraz mrówki zbójnice.

Mimo to potrafi zaskoczyć sprytem i szybkością. Potrafi skutecznie się bronić przed intruzami. Robotnice furażerują w poszukiwaniu zdobyczy samotnie. Mrówka często spotykana w pobliżu ludzi. Wobec człowieka nieagresywna, jedynie przy bezpośrednim naruszeniu dużego gniazda, potrafi zdobyć się na krótkotrwały i raczej ostrzegawczy atak.

Hodowla Gatunek świetnie nadający się dla początkujących. Hodować można w każdym możliwym typie gniazda z zapewnieniem sporej areny.

Łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Ważna jest spora gradacja wilgotności w różnych obszarach gniazda. Nie znosi pylistego podłoża i szybko na nim ginie, zapychając sobie przetchlinki kurzem.

Arena powinna być dogrzewana do 33 stopniu Celsjusza. Karmimy ją żółtkiem jajka, miodem, witaminami, cukrem oraz drobnymi owadami.

Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Od połowy lipca do końca sierpnia.

Opracowanie i źródła informacji
Opracowała: Marta Anna Szelegieniec (Lilith66)
Uzupełnienie: Jakub Klimczak
Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Liczba wyświetleń: 7590

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu