Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
9066
0
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Formica sanguinea – zbójnica krwista

Formica sanguinea – zbójnica krwista

Wygląd
  • Królowa –  niezbyt masywnej budowy, z wyraźnym poszerzeniem tułowia. Dwubarwna – głowa czerwonawa z widocznym przyciemnieniem, tułów czerwony, odwłok ciemnobrązowy do czarnego. Szybko się porusza, potrafi aktywnie polować. Gniazda zakłada poprzez wtargnięcie do gniazda gatunku z podrodzaju Serviformica (F. fusca, F. cinerea, F. lemanii), gdzie najczęściej zabija prawowitą królową gospodarza.
  • Robotnice – dwubarwne. Małe robotnice z czarną głową i odwłokiem. Z wiekiem kolonii, robotnice ulegają transformacji, przez co stają się bardziej czerwonawe. Bardzo szybka i agresywna, w walce posługuje się głównie potężnymi szczękami, kwasu mrówkowego używa dopiero gdy uszkodzi powłokę wierzchnią przeciwnika.

Wygląd

  • Królowa: 8-12 mm,
  • Samiec: 6-7 mm,
  • Robotnice: 5-10 mm
Wystepowanie Mrówka typowo leśna, wybiera nasłonecznione stanowiska, bogate w mrowiska Serviformic. Występowanie trudne do określenia, ponieważ jest zależne od występowania swojego gospodarza. 

W momencie przybywania robotnic własnego gatunku, schodzi pod ziemię, a ponad gniazdem buduje kopczyk z dostępnych resztek roślinnych, w którym tworzy komory inkubacyjne dla larw i poczwarek. Bardzo często wprowadza się do starych pieńków, pierwotnie eksploatowanych jako stacje pokarmowe przez mrówki z grupy Formica rufa.

Żywienie Podstawą karmy jest spadź, jednak gatunek ten w swojej diecie ma bardzo duży udział owadów, na które aktywnie poluje.
Szerszy opis Gatunek jasnych, leśnych przestrzeni, występujący na terenie całej Polski. Tworzy kolonie zarówno poliginiczne jak i polikaliczne. Agresywny wobec innych mrówek, bezkręgowców i ludzi. Mimo pasożytnictwa, potrafi żyć samodzielnie.

Jest to bardzo agresywna mrówka, która aktywnie poluje na owady, buduje spore kopce z igliwia, oraz organizuje rajdy na gniazda Serviformic, które rabuje z poczwarek i młodych robotnic. Spora kolonia w krótkim czasie może uśmiercić myszy, żaby i inne, drobne kręgowce.

Hodowla Gatunek niepolecany dla początkujących. Szybki, inteligentny i agresywny, wymagający przeprowadzenia adopcji na robotnicach F.fusca. Ma zdolności do pryskania kwasem i duszenia się w jego oparach.

Kolonia wychowana w warunkach sztucznych nie wykazuje zbytniej wrażliwości na światło. Przyrost liczebności jest ograniczany jedynie ilością karmy białkowej. Karmimy je miodem oraz świerszczami. Zalecane dogrzewanie areny do 33 stopni przez 8 godzin.

Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Praktycznie przez cały letni czas. Od końca maja do początku września. Młode królowe są czasami przyjmowane w istniejących mrowiskach własnego gatunku, bądź pasożytują na mniejszych Formica spp.

Opracowanie i źródła informacji
Opracowała: Marta Anna Szelegieniec (Lilith66)
Uzupełnienie: Jakub Klimczak
Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Liczba wyświetleń: 9066

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu