Na pewno wielu z was szukało kiedyś jakiegoś konkretnego gatunku mrówek. Prawdopodobnie z różnym skutkiem. Czasem na danym terenie liczna gatunków jest niewielka, czasem gatunków jest kilkadziesiąt, a zdarza się, że ciężko spotkać nawet najbardziej pospolite mrówki. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim znajomość miejsc, w których najchętniej żyją dane mrówki:
Camponotus spp. żyją w zależności od gatunku w różnych biotopach. Jednak regułą są stare, próchniejące drzewa na skraju lasu lub w parkach. Rzadko można spotkać je w młodych lasach.
– Camponotus fallax – Gniazda na drzewach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Nie jest to rzadka mrówka, ale gniazda ciężko jest odnaleźć w naturze, ze względu na skryty i nocny tryb życia.
– Camponotus herculeanus – Stare, próchniejące drzewa, często iglaste, z dostępem do światła, młode kolonie mogą gniazdować w korzeniach lub pod kamieniami.
– Camponotus ligniperda – stare, czasem martwe drzewa, zarówno iglaste jak i liściaste, położone na skraju lasu, z dostępem do światła, młode kolonie często w ziemi lub pod kamieniami.
Lasius spp. to rodzaj mrówek zasiedlający wszystkie rejony Polski. Ma swoich przedstawicieli w każdym biotopie.
– Lasius niger – nie ma z nią problemów, występuje wszędzie.
– Lasius umbratus – ciężko zlokalizować jej gniazdo, przeważnie w wilgotnych i ciepłych korzeniach drzew.
– Lasius fuliginosus – mrówka, której gniazdo jest nie do ominięcia, Zajmuje całe drzewa liściaste, po których cały czas chodzą setki robotnic.
– Lasius flavus – łatwa do znalezienia, buduje średniej wielkości kopczyki wśród trawy, często żyje tez pod kamieniami.
Myrmica spp. Pospolite mrówki, wszystkie gatunki najłatwiej znaleźć pod kamieniami, przy poszukiwaniach, należy wziąć pod uwagę wilgotność jakiej potrzebuje dany gatunek.
Leptothorax spp./Temnothorax spp.- gatunki gniazdują w małych szczelinach, wilgotnej ściółce leśnej czy żołędziach, łatwo ja znaleźć pomimo niewielkich gabarytów.
Formica spp. – mrówki spotykane często, jednak w wielu częściach Polski traci tereny na rzecz innych gatunków. Preferuje tereny mocno nasłonecznione.
– Formica fusca – problemów ze znalezieniem gniazd zazwyczaj nie ma, mrówki są aktywne, oddalają się od gniazda co sprawia, że są z daleka widoczne. Występuje głównie ca ciepłych, jasnych piaskach. Często na leśnych drogach, wąwozach.
– Formica cirenea – gniazduje podobnie jak Formica fusca, jednak łatwiej znaleźć je na otwartych, mocno oświetlonych terenach. Rzadziej pojawia się w lasach.
– Formica rufa, Formica polyctena, Formica sanguinea – kopce duże, łatwo widoczne z dużej odległości. Nigdy nie są wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
– Formica cunicularia – podobnie jak większość Formic, preferuje nasłonecznione tereny, głównie łąki i lasy. Pojawia się także w miastach.
– Formica rufibaris – tereny silnie nasłonecznione, gniazda pod kamieniami
Poszukując rzadszych gatunków, należy liczyć przede wszystkim na intuicję, gdyż gniazda np. Polyergus rufescens nie różnią się niczym od gniazd Serviformica.
Istotna jest również pogoda. Najlepiej mrówek szukać w ciepłe, słoneczne dni (ale nie upały). W chłodne, mrówki są ospałe i nie opuszczają gniazda (wyjątkami są gatunki żyjące w bardzo wilgotnych gniazdach). Dobrze jest zapamiętać położenie gniazda, aby kiedyś móc do niego wrócić np. po poczwarki. Z czasem instynkt mrówczarski zacznie mówić co można znaleźć na danym terenie.
Liczba wyświetleń: 8200