Gekko badenii – gekon Ulikowskiego, gekon złocisty
Gekon ten w naturze zamieszkuje wilgotne górskie lasy północno – zachodniego Wietnamu (prowincja Gilai – Contum), gdzie bytuje głównie na drzewach. Nie należy do najładniejszych przedstawicieli swego rodzaju.
Synonimy
Gekko badenii SHCHERBAK & NEKRASOVA 1994
Gekko ulikovskii DAREVSKY & ORLOV 1994
Gekko ulikovskii — RÖSLER 2000: 82
Gekko badenii — RÖSLER 2000: 81
Gekko badenii — NGO & GAMBLE 2011
źródło reptile-database.org
Nazewnictwo
Nazwa polska: Gekon Ulikowskiego (został nazwany na cześć moskiewskiego herpetologa – amatora Dymitra Ulikowskiego), Gekon złocisty (Golden gecko).
Nazwa angielska: The Golden Gecko
Nazwa niemiecka: Der Goldgecko, Der Vietnam-Goldgecko
Nazwa czeska: Gekon ulikovský, Gekon zlatý
Wygląd
Jego grzbiet jest zabarwiony na kolor ciemnozielony, piaskowo-żółty z odcieniem szarości, brzuch jest kremowy. Ogon jest jaśniejszy, żółtszy u samic żółto-pomarańczowy. Grzbiet jest poprzecznie prążkowany 5-6 jaśniejszymi pręgami (pręgowania te są wyraźniejsze u samic). Podobnie jak inni przedstawiciele swego rodu potrafi zmieniać barwę w zależności od pory dnia i nastroju. Także jak inni przedstawiciele rodzaju Gecko posiada na palcach lamelle służące do wspinania się po gładkich pionowych powierzchniach. Ciemno zielony jest najczęściej w ukryciu podczas dnia, a nocą przybiera barwę jasnoszarą z zielonkawym odcieniem (brzuch wtedy przyjmuje podobne zabarwienie). Na głowie wtedy ciągną się dwie pary szarych pasów od oka po kark, a nad oczami pojawia się niebieskawe zabarwienie. Samce dorastają 20-23 cm, samice są o mniej więcej 1/3 mniejsze i drobniejsze.
Długość życia
Na temat czasu przeżycia tego gatunku w warunkach terrarium jak na razie brak danych ale można się spodziewać, że osiąga wiek kilkunastu lat.
Terrarium
Najlepiej trzymać tego gekona w stadach: samiec i dwie samice. Wystarcza im terrarium 60x40x60 cm. W wystroju terrarium na ścianach kawałki kory i korka oraz masywniejsze gałęzie. Można także ściany oblepić zaprawą cementowo – piaskową (inwencja twórcza należy do terrarysty). Jako podłoża używamy torfu lub substratu kokosowego można także dodać nieco piasku. Dla nadania terrarium naturalnego wyglądu można umieścić w terrarium żywe rośliny (Scindapsus, trzykrotka, zielistka, paprotki Nephrolepis).
Ważne jest, by każdy osobnik w terrarium miał swoje miejsce do ukrycia się bo gekony te rzadko przebywają wspólnie w ukryciu. Jest to ważne zwłaszcza w okresie składania jajek przez samice bo są one wtedy dość agresywne względem siebie i nawet samca.
Temperatura
Terrarium ogrzewamy tak, by w ciągu dnia w najcieplejszym miejscu było 32-35°C, a w najzimniejszym 24°C (i taką temperaturę utrzymujemy w ciągu nocy).
Oświetlenie
Wystarczy do tego żarówka o odpowiedniej mocy osłonięta np. ceramiczną doniczką lub żarówka promiennikowa (tzw. „lustrzanka”). Niektórzy używają żarówek z UVB („Sun – Glow”), ale wydaje się to nielogiczne bo gekony te maja aktywność głównie nocną.
W okresie od czerwca do września oświetlamy terrarium do 14 godzin potem stopniowo skracamy, by w czasie od grudnia do lutego oświetlenie terrarium nie przekraczało 8 godzin.
Wilgotność
Terrarium zraszamy co dziennie tak by wilgotność osiągała poziom 70%. Zraszanie służy nie tylko podniesieniu wilgotności ale umożliwia napojenie gekonów, bo bardzo nie chętnie wypijają wodę z miski i jedynym źródłem ich zaopatrzenia w wodę są spijane krople z ich ciał i elementów terrarium.
Żywienie
Karmimy je głównie owadami wszelkiego rodzaju (świerszcze karaczany, plankton łąkowy itp.) pokarm rośliny w postaci gniecionych owoców (kiwi, jabłka, banany) i dżemu lub miodu stanowi cenne uzupełnienie diety (choć nie zawsze jaszczurki skłaniają się ku temu pokarmowi. Z moich obserwacji wynika ze gekony te wolą pokarm „aktywny” i np. nie wzbudzają w nich zainteresowania umieszczone w misce nieruchome larwy mącznika lub drewnojada oraz nieruchome inne owady odpoczywające nieraz tuż przy jaszczurkach. Ważne jest by owady karmowe zawsze były wzbogacone dodatkami mineralno witaminowymi (i to od wewnątrz czyli nimi nakarmione i od zewnątrz czyli posypane). Można w tym celu użyć preparatów przeznaczonych dla gadów.
Dymorfizm płciowy
Płeć także odróżnia obecność u nasady ogona samców zgrubień wynikających z obecności narządów kopulacyjnych – hemipenisów i obecność wyraźnie rozwiniętych 10-15 porów preanalnych.
Rozmnażanie
Okres aktywności płciowej rozpoczyna się około grudnia i kończy mniej więcej w marcu. Dojrzałość płciową osiągają przy wielkości 20 cm (samce) i 18 cm (samice) mniej więcej w 12-16 miesiącu życia. Zwierzęta wtedy mają mniejsze zainteresowanie jedzeniem i przyjmują o 1/3 pokarmu mniej (przez to pod koniec okresu godowego są dość wychudzone zwłaszcza samice). W tym czasie samiec nawołuje samice „kwakaniem” zwłaszcza w godzinach nocnych. Wtedy też zbliża się do samice w pewnego rodzaju tańcu z wyprostowanymi przednimi kończynami, wchodzi na samice i podwijając ogon zbliża swą kloakę ku kloace partnerki. Chwyta szczękami kark partnerki by ta przypadkiem mu nie uciekła. Kopulacja trwa około 2 minut. Po mniej więcej 40 dniach od kopulacji samica składa 2 jajka o rozmiarach około 15×13 mm, które przykleja w wilgotniejszych rejonach terrarium (najczęściej w jego zakamarkach). Przez około 12 godzin jeszcze ich pilnuje ale po tym czasie całkowicie traci nimi zainteresowanie i jajka pozostawione są same sobie. Niestety próby odczepienia jajek najczęściej kończą się ich zniszczeniem dlatego zabezpieczmy je przed dostępem dorosłych gekonów np. plastikową siatką lub pudełkiem (zabezpiecza to także przed kanibalistycznymi zapędami dorosłych osobników względem świeżo wylęgłych gekoników). Do zniesień może dojść nawet 3-5 razy w ciągu sezonu rozrodczego ale pamiętać należy że składanie jajek (a przede wszystkim ich budowa w ciele samicy) jest dużym wysiłkiem jej organizmu i mocno ja osłabia zwłaszcza młode osobniki. W temperaturze inkubacji około 26°C po mniej więcej 90-100 dniach wylęgają się 4,5 cm małe gekoniki. Młode jaszczurki należy oddzielić od osobników dorosłych bo te są bardzo agresywne względem potomstwa. Młode wymagają takich samych warunków co dorosłe. Zaczynają przyjmować pokarm mniej więcej w 3 dniu życia (przed tym zrzucają pierwsza wylinkę, która pożerają w całości tak, ze proces ten często uchodzi uwadze opiekuna). Są dość żarłoczne. Podajemy im drobne świerszcze, muchy, dorosłe – imago – mącznika, oczywiście wzbogacone preparatami witaminowo mineralnymi. Rosną szybko i po 8 miesiącach osiągają już 12-14 cm i są w stanie jeść dorosłego świerszcza.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Witold „Wiciu” Borkowski na podstawie własnych doświadczeń i doświadczeń zaprzyjaźnionych terrarystów oraz poniższej literatury:
I. Darevsky, N. Orlov, Eine bemerkenswerte neue, großwüchsige Art der Gattung Gekko: Gekko ulikovskii sp. nov. aus Zentralvietnam. Salamandra 1/94
P. Konećny, Prvni zkusenosti s chovem gekona Gekko ulikovskii. Akvarium terrarium 1/97
R. Kraus, M. Kocian, Chameleoni a gekoni. Polaris 1998
P. Szymonik, Gekko Ulikovski Akvarium terrarium 4/02
Liczba wyświetleń: 13825
Stary opis, można poprawić np ten vibovit
Brak zdjęcia